Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar?

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar?
Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Tüketim Desteği İçin Nereye Başvurulur? Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlara hem elektrik...

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Tüketim Desteği İçin Nereye Başvurulur? Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlara hem elektrik hem de yakacak desteği vereceğini açıkladı. 2,5 milyar TL  bütçe ile, dar gelirli ailelere elektrik tüketim desteği verilecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, kış mevsimi boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşların yanında olunacağını açıkladı. Dar gelirli vatandaşlara düzenli destek verildiğini belirten bakan kış mevsimi için farklı yardımlar yapılacağını açıkladı.

Elektrik Tüketim Desteği Ödemesi Nedir?

Elektrik tüketim desteği nedir;  düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneleri kapsayan bir yardım programıdır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından tek seferlik yada düzenli yardım alan ailelerin faydalanabileceği elektrik tüketim desteği ile dar gelirli vatandaşlara destek olunmaktadır.

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır?

Elektrik tüketim desteği nasıl alınır; Devletten düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahipleri gerekli belgeler ile başvuru yapıp elektrik tüketim desteği alabilirler. Yazımızın içeriğinden detaylı bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik tüketim desteği başvurusu nasıl yapılır; İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, yakacak yardımına  e-devlet üzerinden başvurabilirler. Diğer yandan Elektrik Tüketim Desteği’ni ise düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ailelere direkt olarak veriliyor  İhtiyaç sahibi vatandaşların herhangi bir kuruma başvuru yapmalarına gerek yoktur.. Sadece kimlik kartı ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacaktır.

Elektrik Tüketim Desteği İçin Nereye Başvurulur?

Elektrik tüketim desteği için nereye başvurulur; sosyal yardımlardan faydalanan aileleri kapsayan yardım için başvuru yapabileceğiniz bir kurum yoktur. Sosyal yardımlaşma vakıflarından yardım alan ailelere doğrudan verilen bu yardım için vakıfta kaydınızın bulunması yeterlidir. PTT’ye geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturasını ibraz etmeniz gerekmektedir.

Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? Kimlere Verilir?

Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar?

Elektrik tüketim desteği ne kadar; elektrik tüketim desteği hanede yaşayan kişi sayısı ve gelir miktarına göre değişmektedir. Elektrik tüketim desteği 68 TL ile 137 TL arasında değişmektedir. 2 milyonu aşkın vatandaşın faydalandığı elektrik tüketim desteği ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olunuyor. Hanede yaşayan kişi sayısına göre miktarlar şöyledir;

  •  1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (68.67 lira)
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (91.56 lira)
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (114.44 lira)
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (137.33 lira) elektrik tüketim desteği verilmektedir.

*Ayrıca kronik rahatsızlığı sebebiyle cihaza bağlı olarak yaşayan hastalar için ödenen destek 200 TL'yi buluyor. Yazımızın devamında kronik hastalara elektrik tüketim desteği ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar?

E-Devlet Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu

E-Devlet üzerinden elektrik tüketim desteği başvurusu yapmanıza gerek yoktur. Sadece sosyal yardımlardan yararlanan vatandaşlar otomatik olarak elektrik tüketim desteğinden yararlanabilmektedir. Bunun için

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru

sisteme giriş yaparak ön başvurunuzu takip edebilirsiniz.

Elektrik Tüketim Desteği Kimlere Verilecek?

Elektrik faturası desteği kimlere verilecek; Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydı bulunan ihtiyaç sahibi aileler, elektrik tüketim desteğinden faydalanabilecekler.

*Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması durumunda elektrik tüketim desteği ödemesi yapılmaz.*

Elektrik Tüketim Desteği Başvuru Formu

Elektrik tüketim desteği başvuru formu olarak herhangi bir form bulunmamaktadır. Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti başvurunuz varsa ve sosyal yardımlardan yararlanıyorsanız herhangi bir başvuru yapmanıza ve form doldurmanıza gerek yoktur.

Elektrik Tüketim Desteği Şartları Nelerdir?

Elektrik tüketim desteği şartları nelerdir; sosyal yardımlardan faydalanabilmeniz için öncelikle ihtiyaç sahibi olmanız gerekmektedir. Muhtaçlık durumunuzu fakirlik belgesi ile ispatlamanız gerekir. Hane içi kişi başı gelirin asgari ücretin 1/3'ünün altında(kişi başı 852 TL) olması şartı aranmaktadır. 4 kişilik bir aileden örnek verecek olursak, dört kişilik ailenin gelirinin 3.409 TL'nin altında olması gerekmektedir. Sosyal yardımlardan faydalanan aileler ise, ödemeler PTT tarafından yapılacağı için PTT’ye geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturasını ibraz etmeniz gerekmektedir.

Elektrik Tüketim Desteği Sorgulama

Elektrik tüketim desteği sorgulama; bağlı olduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf yetkililerinden bilgi alabilirsiniz. E-devlet  sitemine giriş yapıp sosyal yardım bilgileri  sorgula seçeneğinden yapabilirsiniz.

Elektrik Tüketim Desteği Telefon Numarası ve İletişim

Başvurularınız ve gerekli tüm detaylar için ALO 144'ü arayarak detaylı  bilgi alabilirsiniz.

Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği

Kronik hastalara elektrik tüketim desteği; Aylık 200 TL elektrik tüketim desteği almak isteyen kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların aşağıdaki şartları tamamlaması gerekmektedir.

  • Hastanın ağır ve kronik bir rahatsızlık nedeniyle makineye ihtiyaç duyması
  • Hastanın 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç durumda olduğu tespit edilmesi
  • Hastanın Devletten 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı almaması

Dar Gelirliye Elektrik Tüketim Desteği

Dar gelirliye elektrik tüketim desteği; 1 Mayıs 2019'da başlayan 'dar gelirliye elektrik tüketim desteği uygulaması’ 2021 yılında da devam etmektedir. İhtiyaç sahibi ailelere elektrik tüketim desteği yardımı her ay düzenli olarak verilmektedir. Durumunuzda, belirtilen şartlara göre iyileşme olmadığını müddetçe yardımdan faydalanmaya devam edebiliyorsunuz. Elektrik tüketim desteği ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarına yazımızın içeriğinden ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum