Doğum Yardımı Ödeme Aşamasında Ne Demek? Doğum Parası Yatıp Yatmadığını Nereden Öğrenebilirim?

Doğum Yardımı Ödeme Aşamasında Ne Demek? Doğum Parası Yatıp Yatmadığını Nereden Öğrenebilirim?
Doğum Yardımı Ödeme Aşamasında Ne Demek? Doğum Parası Yatıp Yatmadığını Nereden Öğrenebilirim? PTT’den Doğum Parası Ne Zaman Yatar? Emzirme Ödeneği Ödeme Aşamasında Ne demek?Doğum Yardımı Ödeme Aşamasında Ne Demek...

Doğum Yardımı Ödeme Aşamasında Ne Demek? Doğum Parası Yatıp Yatmadığını Nereden Öğrenebilirim? PTT’den Doğum Parası Ne Zaman Yatar? Emzirme Ödeneği Ödeme Aşamasında Ne demek?

Doğum Yardımı Ödeme Aşamasında Ne Demek 2023?

Doğum yardımı ödeme aşamasında ne demek sorusunu, genel olarak E-Devlet üzerinden başvuru sonucu sorgulama ekranında gördüğümüzde sorarız. Bu, yapılan incelemelerle doğum yardımı ödeneğine hak kazanıldığını, en erken bir hafta en geç de 45 gün içinde hakkın hak sahibi anneye teslim edileceğini ifade eden bir metindir. Annenin doğum yaptıktan sonra başvuruda bulunması halinde, 55 gün içinde bir defaya mahsus verilen doğum parası için e-Devlet üzerinden başvuru alınır. Aynı zamanda

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü

de ekstra bir başvuru kaynağıdır. Bebeğin doğum raporu ve kimlik numarası, istenen başvuru evrakları arasında sayılır. Yapılan doğum yardımı başvurusu sürecinin olumlu sonuçlanması için şunlar bilinmelidir:

 • Gerçekleşen her bir doğum için, yalnızca bir kez doğum yardımı ödeneği talep edilebilir.
 • Anne, şahsen doğum yardımı başvurusu yapabilir.
 • Doğum öncesi geçen yıla ait en az 90 gün sigortalılık hali olmalıdır
 • Doğum izni kullanılmalı, bu izin raporla belirtilebilmelidir.
 • Kullanılan izin, normal sistemdeki gibi doğum öncesi 2 ay, doğum sonrası 2 ay şeklinde olmalıdır.
 • Ödemeyi yalnızca anne, kendi kimliğiyle alabilir
 • Doğum parası ödemesi PTT şubelerinden yapılır, kişi hesabına yatırma yoktur.
 • Ölü doğan bir bebek için doğum desteği parası ödenmez.

Doğum Yardımı Ödeme Aşamasında Ne Demek Doğum Yardımı Ödeme Aşamasında Ne Demek

Doğum Parası Yatıp Yatmadığını Nereden Öğrenebilirim?

Doğum parası başvuru sorgulama ekranına

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama

adresinden sorunsuz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ekranı görüntüleyebilmek için annenin e-Devlet erişim bilgileriyle giriş yapması gerekir. Eğer giriş bilgileri hatırlanmıyorsa ya da o an için erişilemiyorsa, 144 veya 170 numaralı çağrı merkezleri aranarak da doğum yardımı başvuru sorgulama yapılabilir. Doğum yardımı ödeme aşamasında uyarısı, hakkın kazanıldığını ve kısa zaman içinde hesaba ödemenin yatırılacağını ifade eder. PTT şubelerinden, en erken 1 hafta içinde ödeneğinizi alabilirsiniz.

PTT’den Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

PTT’den doğum parası ne zaman yatar sorularına bir cevap olarak şu verilebilir:

 • Başvuru için Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da e-Devlet üzerinden talep oluşturulur.
 • Arada bir, e-Devlet şifresiyle giriş yapılarak talep durumu kontrol edilir.
 • Doğum yardımı ödeme aşamasında ibaresi görüldüğünde, en erken 7 en geç 45 gün içinde ödenek, PTT şubesinden teslim alınır.

Genel olarak, başvurulduğu günden itibaren 2 aylık bir süreç içerisinde ödemenin anneye ulaştırıldığı bilinir. Bazı yoğunluk hallerinde bu süre uzayıp kısalabilir, vatandaşların sık zaman aralıklarıyla oluşturdukları kaydı takipte kalmaları önerilir. Bakanlık, yapılan başvurunun arkasından gelen ay içerisinde ödemenin yapıldığını, yoğunluk durumuna göre bu sürecin değişim gösterdiğini belirtir. Görülen doğum parası ödeme aşamasında yazısının ardından, ödeneğin teslim alınması için annenin TC kimlik numarasıyla

PTT

şubesine şahsen gitmesi gerekir.

Emzirme Ödeneği Ödeme Aşamasında Ne demek?

Emzirme ödeneği ödeme aşamasında ne demek sorusu, doğum parasından farklı olarak emziren SGK’lı kadına ya da eşi sağlık güvencesinde olmayan erkeğe ödenir. Kamu görevlisine ödenecek olan ödenek, 657’de düzenlenip, bahsedilen emzirme ödeneği 4/a ve 4/B çalışanlarına uygulanır. 2022 yılı için emzirme ödemesi ücreti 316tl olarak planlanmıştır. Doğum öncesinde annenin sigortalı olması, bebeğin canlı doğması ve doğum öncesinde yasal iznin başlatılması bu hakkın elde edilmesi için gereken temel şartlardan sayılır. Ekranda emzirme ödeneği ödeme aşamasında ibaresiyle karşılaşılıyorsa, hak sahibine en erken bir hafta içerisinde ödemenin yapılacağı anlamına gelir. Hakkın kazanılması halinde, anneye 24 aya kadar emzirme desteği ödemeleri yapılacaktır. E-Devlet, Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ve SGK birimlerinden emzirme ödemesi hakkında daha detaylı bilgiler alabilir, hakkınızı sorgulayabilirsiniz.

Annelere 687 tl maddi yardım başvurusu başladı. Başvurmak için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum