Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? 2024 Başvuru Formu

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? 2024 Başvuru Formu
Doğalgaz YardımıDoğalgaz yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ailelere verilen bir sosyal yardım türüdür. Kış aylarının yaklaşması, birçok dar gelirli aileyi ekonomik anlamda zor durumda...

Doğalgaz Yardımı

Doğalgaz yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ailelere verilen bir sosyal yardım türüdür. Kış aylarının yaklaşması, birçok dar gelirli aileyi ekonomik anlamda zor durumda bırakmaya başlamıştır. Durum böyle olunca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da yardıma muhtaç ailelere doğalgaz yardımı yapmak istemektedir. Bu yardıma başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların belirli şartları taşıması zorunludur. Doğalgaz yardımının tutarı 450 TL ile 1150 TL arasındadır. Sizlerin alacağı yardımın tutarı muhtaçlık durumunuza ve faturanın değerine göre değişiklik gösterecektir. Başvurular ise bakanlığa bağlı il müdürlükleri üzerinden yapılabileceği gibi aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden de yapılabilir. Tüm bunların yanı sıra e-devlet kanalı üzerinden saniyeler içerisinde başvuruda bulunmak mümkündür. Konu ile alakalı tüm detaylar aşağıdaki başlıklarda belirtilmiştir. Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Doğalgaz Yardımı Kimler Alabilir?

Doğalgaz yardımı kimler alabilir gibi sorular dar gelirli vatandaşlar tarafından sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Sizlerin de bildiği üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dar gelirli ailelerin doğalgaz faturalarını ödeyerek onların ısınma ihtiyacını gidermeyi amaçlamaktadır. Bu yardıma başvuruda bulunabilecek kişiler ise aşağıda sıralanmıştır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan dar gelirli ve yardıma muhtaç aileler
 • Ekonomik nedenlerden ötürü ısınma ihtiyacını gidermekte zorlanan vatandaşlar
 • Kronik hastalık ve engel gibi özel durumlara sahip olan ve bu nedenle çalışamayan vatandaşlar
 • Eşi vefat etmiş ve bir gelir elde etmeyen dul kadınlar
 • Yetimler ve öksüzler
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Sosyal güvencesi olmayanlar
 • Kurumların benzer yardımlarından faydalanmayan vatandaşlar

Yukarıda sıralanan kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulunarak doğalgaz yardımından faydalanabilmektedir. Sizler de başvuruda bulunarak bu yardımdan faydalanabilir ve ısınma ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğalgaz yardımı başvuru şartları nelerdir sorusunun sıklıkla sorulduğunu görmekteyiz. Doğalgaz yardımına başvuruda bulunabilmek için aşağıda sıralanan şartları taşımanız gerekecektir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Diğer kurumlar tarafından verilen benzer yardımlardan faydalanmamak
 • Doğalgaz ile ısınan bir evde ikamet etmek
 • Gerekli görüldüğü takdirde ilgili belgeleri ve evrakları kuruma ulaştırmak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşamak

Yukarıda sıralanan şartların tamamını eksiksiz bir şekilde sağlayan vatandaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımından faydalanabilmektedir. Sizler de bu şartları sağlıyorsanız başvuruda bulunabilir ve ekonomik anlamda zorluk yaşamadan ısınma ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı E Devlet

Doğalgaz yardımı E Devlet üzerinden de başvuru kabul etmektedir. Eğer evinizden çıkmadan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımına başvuruda bulunmak istiyorsanız takip etmeniz gereken birkaç işlem vardır. T.C. kimlik numarası ve şifre bilgileriniz ile e-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıda sıralanan işlemleri gerçekleştirmeniz gerekecektir:

 • Ana sayfadaki arama sekmesini kullanarak bakanlığa bağlı hizmet sayfasına gitmeniz gerekir.
 • Hizmet sayfasına gittikten sonra ‘’Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Sekmede yer alan ‘’Yeni Başvuru’’ butonuna tıklamalısınız.
 • Karşınıza gelen aydınlatma metnini okumalı ve onaylamalısınız.
 • ‘’Başvur’’ butonuna tıklayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirerek saniyeler içerisinde doğalgaz yardımına başvuruda bulunmanız mümkündür. Başvurunuzun başarılı bir şekilde işleme alınabilmesi için tüm bilgilerinizin sistemde güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Aksi takdirde başvurunuz işleme alınmayacak ve olumlu olarak sonuçlanmayacaktır.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Bakanlık tarafından verilen doğalgaz yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar, doğalgaz yardımı ne kadar sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

nın vermiş olduğu doğalgaz yardımının tutarı 450 TL ile 1150 TL arasında değişiklik gösterir. 1150 TL’den fazla olan faturalar için bu yardımdan faydalanmak ne yazık ki mümkün değildir. Diğer devlet kurum ve kuruluşları tarafından verilen yardımların tutarı değişkenlik gösterebilir. Örneğin belediyeler yardıma muhtaç vatandaşlara 300 TL ile 1000 TL arasında doğalgaz yardımı yapmaktadır. Vakıf ve dernekler tarafından yapılan doğalgaz yardımları da bu civardadır. Bu kurumlara başvuruda bulunarak verilen yardımlardan faydalanmanız mümkündür. Ancak her bir kurumun başvuru sahibinden istediği şartlar değişebilir. Bu nedenle başvuruda bulunmadan önce ilgili kurum ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

Doğalgaz yardımı nasıl alınır sorusu, ısınma ihtiyacını gidermek isteyen dar gelirli aileler tarafından sorulmaktadır. Bu yardımdan faydalanabilmek için öncelikle başvuru yapmanız şarttır. Başvuru yapabilmek için size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasına gidebilirsiniz. Aynı zamanda bakanlığa bağlı olan il müdürlüklerine giderek de başvuru yapmanız mümkündür. Burada sizlere verilen formu doldurmanız yeterli olacaktır. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra tarafınıza bir inceleme yapılır. Eğer başvurunuz onaylanırsa cep telefonunuza bir kısa mesaj gönderilecektir. Başvurusu onaylanan vatandaşlar ise kimlik kartı ve fatura ile PTT şubelerine giderek yardım tutarını çekebilmektedir. Ancak vakıf ve derneklerden alınan yardımlar direkt başvuru sahibinin banka hesabına gönderilebilmektedir. Yani bu durum kurumdan kuruma değişiklik gösterecektir.

Doğalgaz Yardımı Fatura Desteği

Doğalgaz yardımı fatura desteği, devlet kurumları tarafından yardıma muhtaç ailelere verilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelere fatura desteğinde bulunan kurumlardan bir tanesidir. Bu kurum tarafından verilen doğalgaz yardımından faydalanabilmek için bağlı il müdürlüklerinden veya e-devlet üzerinden başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Başvuru için istenen şartları taşımanız gerekir. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra onaylanması durumunda tarafınıza 1150 TL’ye kadar yardım yapılabilir. Yardım tutarı faturanıza göre değişiklik gösterecektir. Aynı zamanda bu yardım yalnızca doğalgaz ile ısınan bir evde yaşayan vatandaşlara verilmektedir. Yani sobalı veya kaloriferli evlerde yaşayan vatandaşlar bu yardımdan faydalanamaz. Yardımın tutarı ve istenen şartlar kurumdan kuruma değişiklik gösterir.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Sorgulama

Doğalgaz yardımı başvuru sorgulama işlemi, başvurusu 30 gün içerisinde sonuçlanmayan vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Bazı başvurular yoğunluğa bağlı olarak 30 gün içerisinde sonuçlanmayabilir. Bu gibi durumlarda sorgulama işlemi yapabilmek için internet tarayıcınız üzerinden

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum