Doğalgaz Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğalgaz Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?
Doğalgaz Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?Sizlerin de bildiği üzere kış ayları yaklaşmakta ve ısınmaya duyulan ihtiyaç artmaktadır. Ancak bazı aileler dar gelirli olmaları nedeniyle ısınma ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabilirler....

Doğalgaz Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Sizlerin de bildiği üzere kış ayları yaklaşmakta ve ısınmaya duyulan ihtiyaç artmaktadır. Ancak bazı aileler dar gelirli olmaları nedeniyle ısınma ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabilirler. Bu gibi durumlarda devlet kurum ve kuruluşlarından doğalgaz yardımı almak mümkündür. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da dar gelirli vatandaşlara doğalgaz yardımı adı altında fatura desteğinde bulunmaktadır.  Doğalgaz yardım başvuru şartları nelerdir sorusu ise pek çok kişi tarafından sorulur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımının tutarı 450 TL’den 1150 TL’ye kadar değişiklik gösterebilmektedir. Bu yardımdan faydalanabilmek için bazı şartları taşımanız gerekir. Bu şartlar genellikle maddi durum ile alakalıdır. Şartların tamamını sağlayan vatandaşlar e-devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Doğalgaz Yardım Başvuru Şartları Nelerdir? Doğalgaz Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğalgaz Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımından faydalanabilmek için doğalgaz başvuru formu doldurmanız gerekir. Bu formu doldurmanın iki yolu bulunur. E-devlet hesabınıza giriş yaparak kuruma ait resmi hizmet sayfasına gidebilir ve böylece formu doldurabilirsiniz. Aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına veya bakanlığa bağlı il müdürlüklerine giderek de form doldurmanız mümkündür. Form doldururken dikkat etmeniz gereken birçok husus bulunur. Öncelikle form üzerinde yer alan bilgilerin tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan emin olmanız gerekir. Aynı zamanda bu formda yer alan bilgiler sizi ve ailenizi kapsar. Yani başkası adına form doldurmanız durumunda başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Eğer form doldurma işlemi sırasında herhangi bir nedenden ötürü sorun yaşarsanız kurum yetkililerinden yardım alabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

Isınma ihtiyacını gidermek isteyen dar gelirli aileler, doğalgaz yardımı nasıl alınır sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Bu yardımı alabilmek için öncelikle başvuru yapmanız şarttır. Ancak başvuru yapabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen şartların tamamını taşımanız gerekir. Başvuru yaptıktan sonra ise yoğunluğa bağlı olarak 30 gün içerisinde tarafınıza bir geri dönüş yapılmaktadır. Tarafınıza yapılan geri dönüş olumlu ise yardım tutarını PTT şubelerine giderek kolayca çekebilirsiniz. Ancak şube ziyaretiniz sırasında kimlik kartınızı ve faturanızı yanınıza almayı unutmamalısınız. 1150 TL’ye kadar olan doğalgaz faturalarınız Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenecektir. Eğer başka bir kurumdan doğalgaz yardımı alıyorsanız ilgili yardım tutarı banka hesabınıza gönderilebilir. Bu durum kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir.

Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar tarafından sıkça sorulur. Doğalgaz yardımı başvurusunda bulunabilmek için size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet noktasına gitmeniz gerekir. Burada bir form doldurmanız istenir. İstenen formu doldurduktan sonra ise başvurunuz alınacaktır. Eğer başvurunuzu evinizden çıkmadan internet ortamında yapmak istiyorsanız e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekecektir. Giriş işlemlerinin ardından bakanlığa bağlı sayfaya gitmeli ve ilgili sekmedeki formu doldurmalısınız. Başvurunuz alındıktan sonra 30 gün içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılacak ve gerçekleştirmeniz gereken işlemler sıralanacaktır. E-devlet üzerinden nasıl başvuru yapacağınızı merak ediyorsanız aşağıda yer alan başlığı inceleyebilirsiniz.

E-Devlet Doğalgaz Yardımı

E-devlet doğalgaz yardımı pek çok vatandaş tarafından merak edilir. Eğer e-devlet üzerinden doğalgaz yardım başvurusunda bulunmak istiyorsanız gerçekleştirmeniz gereken işlemler şunlardır:

 • Öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmanız şarttır. Eğer bir e-devlet şifresine sahip değilseniz size en yakın PTT şubesini kimliğiniz ile ziyaret ederek şifre alabilirsiniz.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama sekmesine gelmeniz gerekir. Bu sekmeye ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazmalı, ardından aratmalısınız.
 • Kurum sayfası karşınıza geldikten sonra ‘’Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ sekmesine gitmeniz gerekir.
 • Bu sekmede yer alan ‘’Yeni Başvuru’’ adlı butona dokunmalısınız.
 • Karşınıza gelen aydınlatma metnini belirtildiği şekilde onaylamalısınız.
 • ‘’Başvur’’ butonuna tıklamalısınız.

Bu işlemleri sırasıyla yerine getirmeniz durumunda başvurunuz alınmış olacaktır. Başvuru sonucu açıklandıktan sonra ise belirtilen süreler dahilinde

PTT

şubelerine giderek yardımı çekebilirsiniz.

Kimler Doğalgaz Yardımı Alabilir?

Kimler doğalgaz yardımı alabilir gibi sorular, dar gelirli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımından faydalanabilecek olan kişiler şunlardır:

 • Isınma ihtiyacını gideremeyen dar gelirli vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşam sürdürenler
 • Yetimler, öksüzler ve dul kadınlar
 • %40 ve üzeri engelli olanlar
 • Afetzedeler
 • Yardıma muhtaç şehit ve gazi yakınları
 • Bakıma muhtaç olan yaşlı vatandaşlar
 • Sosyal güvencesi olmayanlar

Yukarıda belirtilen kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımından faydalanabilmektedir. Eğer sizler de bu gruplardan birine dahilseniz başvuru gerçekleştirerek yardımdan faydalanabilirsiniz. Yardım alabilmek için taşımanız gereken şartlar ise aşağıdaki başlıkta detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

Doğalgaz Yardımı Şartları Nelerdir?

Sizlerin de bildiği üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımından faydalanabilmek için bazı şartları taşımanız zorunludur. Doğalgaz yardımı şartları nelerdir sorusunun yanıtı aşağıda sıralanmıştır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması ve Türkiye’de ikamet etmesi
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Taşınır veya taşınmaz mala sahip olmamak
 • Doğalgazlı bir evde ikamet etmek
 • Asgari ücretin üçte birinden fazla gelir elde etmemek
 • İstenen belgeleri ve evrakları temin ederek kuruma ulaştırmak
 • Engelliler veya kronik hastalar için sağlık raporunu kuruma ulaştırmak

Yukarıda sıralanan şartların tamamını eksiksiz bir şekilde sağlayan kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımına başvuruda bulunabilmektedir. Eğer sizler de tüm şartları taşıyorsanız e-devlet üzerinden veya

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

aracılığıyla yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Daha fazla bilgi alabilmek için bu kurumları cep telefonu ile aramak mümkündür.

Doğalgaz Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğalgaz yardım sorgulama nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulur. Eğer Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımına başvuruda bulunduysanız ve 30 gün içerisinde bir geri dönüş alamadıysanız başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu işlem internet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilir. Başvurunuzun ne durumda olduğunu öğrenebilmek için internet tarayıcınız üzerinden

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum