Doğalgaz Tüketim Desteği Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Doğalgaz Tüketim Desteği Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Doğalgaz Tüketim DesteğiKış aylarının yaklaşması ile birlikte ailelerin ekonomik desteğe olan ihtiyaçları da artmaktadır. ısınma ihtiyacını karşılamakta zorlanan aileler devlet kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak...

Doğalgaz Tüketim Desteği

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte ailelerin ekonomik desteğe olan ihtiyaçları da artmaktadır. ısınma ihtiyacını karşılamakta zorlanan aileler devlet kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak doğalgaz desteği alabilmektedir. Doğalgaz desteğinde bulunan kurumların başında ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gelir. Bakanlık, yardıma muhtaç ailelerin ısınma ihtiyacını giderebilmek amacıyla doğalgaz tüketim desteği vermektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz tüketim desteğinin tutarı 450 TL’den 1150 TL’ye kadar değişiklik gösterebilmektedir. Muhtaçlık seviyenize bağlı olarak sizlere verilecek olan ücret değişkenlik gösterecektir. Başvuruda bulunabilmek için e-devlet kanalını kullanabilir veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasını ziyaret edebilirsiniz. Her iki şekilde de başvurunuz başarılı bir şekilde alınmış olacak ve 30 gün içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Doğalgaz Tüketim Desteği Doğalgaz Tüketim Desteği

Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı Nereden Alınır?

Doğalgaz tüketim desteği yardımı nereden alınır gibi sorular dar gelirli vatandaşlar ve aileleri tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu yardımdan faydalanabilmek için öncelikle başvuruda bulunmanız gerekecektir. Başvurunuz yaklaşık 30 gün içerisinde sonuçlandırılacak ve tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Başvurular

e-devlet

üzerinde yer alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmet sayfasından veya bakanlığa bağlı il müdürlüklerinden yapılabilir. Başvurusu onaylanan vatandaşlar belirtilen süreler içerisinde

PTT

şubelerine giderek yardım tutarını çekebilecektir. PTT şubelerine giderken kimlik kartınızı ve faturanızı yanınıza almanız yeterli olacaktır. Ardından sizlere verilecek olan 450-1150 TL arasındaki nakit para ile faturanızı sorunsuz bir şekilde ödeyebilirsiniz. Ancak bu yardımı alabilmek için birtakım şartları taşımanız gerektiğini unutmamanız gerekecektir. Şartları taşımayan vatandaşların yardım alabilmesi mümkün değildir.

Doğalgaz Fatura Yardımı

Doğalgaz fatura yardımı, çeşitli nedenlerden ötürü ekonomik sıkıntı çeken ve bu doğrultuda faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşların ilgisini çekmektedir. Eğer ısınma ihtiyacınızı karşılayabilecek düzeyde geliriniz yoksa veya muhtaçlık sınırının altında yaşıyorsanız devlet kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak doğalgaz fatura yardımı alabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli vatandaşlara doğalgaz yardımında bulunan kurumlardan bir tanesidir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımın tutarı 1150 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Aynı zamanda valilikler, kaymakamlıklar, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediyeler, dernekler ve vakıflar da vatandaşlara doğalgaz yardımında bulunabilmektedir. Bu kurumlardan yardım alabilmek için istenen şartları taşımanız gerekir. Eğer istenen şartları taşıyorsanız kurum binasını ziyaret ederek veya e-devlet kanalı üzerinden form doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Doğalgaz Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz destek başvurusu nasıl yapılır sorusu, ısınma ihtiyacını gidermekte zorlanan vatandaşlar ve aileleri tarafından sıklıkla sorulur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımına başvurabilmek için öncelikle e-devlet kanalına giriş yapmanız gerekir. Giriş işleminin ardından kurumun hizmet sayfasına gitmeniz ve ‘’Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ sekmesine tıklamanız yeterlidir. Ardından ‘’yeni başvuru’’ butonunu kullanarak başvurunuzu ilgili birimlere iletebilirsiniz. Doğalgaz desteğine başvuru yapmanın bir diğer yolu ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasını ziyaret etmektir. Bu ziyaret esnasında bir form verilecek ve formu doldurmanız istenecektir. Formda yer alan bilgilerin tamamını eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumunda başvurunuz alınacak ve 30 gün içerisinde cep telefonunu numaranıza bir geri dönüş yapılacaktır.

Doğalgaz Yardım Başvurusu E-Devlet

Doğalgaz yardım başvurusu e-devlet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilir. Eğer ısınma ihtiyacınızı gidermekte zorlanıyor ve yardım almak istiyorsanız sırasıyla şu işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir:

 • PTT şubelerinden aldığınız e-devlet şifresi ile e-devlet kanalına giriş yapmalısınız.
 • Ana sayfaya geldiğinizde üst kısımda yer alan arama çubuğuna ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazmalı ve ardından aratmalısınız.
 • Kuruma ait hizmet sayfasını görüntülediğinizde karşınıza birçok sekme çıkacaktır. ‘’Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ ibaresine tıklamalısınız.
 • Karşınıza gelen ekranda ‘’Yeni Başvuru’’ butonuna tıklamalısınız.

Yukarıda yer alan işlemleri gerçekleştirdiğinizde karşınıza bir aydınlatma metni gelecektir. Bu aydınlatma metnini onaylayarak ‘’Başvur’’ butonuna tıkladığınızda başvurunuz alınmış olacaktır. Tüm bu işlemler yalnızca 1-2 dakikada tamamlanacak ve başvurunuz ilgili birimlere iletilecektir. Yaklaşık 30 günlük bir bekleyişin ardından başvuru sonucu cep telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilecektir. Bu nedenle sistemde bulunan cep telefonu numarasının güncel olduğundan emin olmanız gerekir.

Doğalgaz Yardımı Kimler Alabilir?

Doğalgaz yardımı kimler alabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımından faydalanabilecek olan kişiler şunlardır:

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve geliri yetersiz olan vatandaşlar
 • Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar
 • Yetim ve öksüzler ile dul kadınlar
 • Engelliler ve afetzedeler
 • Isınma ihtiyacını gidermekte zorlanan dar gelirli vatandaşlar
 • Gelir açısından zor durumda olan şehit ve gazi yakınları

Yukarıda sıralanan kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımına başvuruda bulunabilmektedir. Eğer sizler de bu gruplardan birine veya birkaçına dahilseniz az önce belirttiğimiz aşamaları uygulayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra PTT şubelerine giderek yardım tutarını çekmeniz mümkündür.

Doğalgaz Yardımı Şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımından faydalanabilmek için bazı şartları taşımanız gerekir. Doğalgaz yardımı şartları aşağıda sırasıyla belirtilmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Asgari ücretin üçte birinden fazla gelir elde etmemek
 • Başka kurumlar tarafından verilen benzer yardımlardan faydalanmamak
 • Özel durumlara sahip olan vatandaşlar için ilgili durumu rapor veya belgeyle ispatlamak
 • İstenen tüm belgeleri temin etmek ve kuruma ulaştırmak

Yukarıda sıralanan şartların tamamını sağlayan vatandaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulunarak doğalgaz yardımı alabilmektedir. Eğer sizler de bu şartları taşıyorsanız e-devlet sistemini kullanarak veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasını ziyaret ederek doğalgaz yardımına başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sonucu genellikle 30 gün içerisinde açıklanmakta olup cep telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilmektedir.

Doğalgaz Yardım Sorgulama

Eğer başvuru yaptığınız doğalgaz yardımı 30 gün içerisinde sonuçlandırılmadıysa sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir. Doğalgaz yardım sorgulama işlemi için internet tarayıcınızdan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum