Devletten Okul Yardımı 850 TL Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Devletten Okul Yardımı 850 TL Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?
Devletten Okul Yardımı 850 TL Nasıl Alınır?Eğitim öğretim döneminin yaklaşması ile birlikte devlet kurum ve kuruluşları yardıma muhtaç ailelerin eğitim gören çocuklarına okul yardımı yapmaya başlamıştır. Bu okul yardımı...

Devletten Okul Yardımı 850 TL Nasıl Alınır?

Eğitim öğretim döneminin yaklaşması ile birlikte devlet kurum ve kuruluşları yardıma muhtaç ailelerin eğitim gören çocuklarına okul yardımı yapmaya başlamıştır. Bu okul yardımı yalnızca hane geliri açısından muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin eğitim gören çocukları içindir. Aynı zamanda ailenin birtakım şartları taşıması gerekecektir. Devletten okul yardımı 850 TL nasıl alınır sorusu ise aileler tarafından sıklıkla sorulur. 850 TL okul yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu nedenle başvuruda bulunmak isteyen ailelerin bakanlığa bağlı il müdürlüklerini ziyaret etmeleri şarttır. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasına giderek de bu yardıma başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sonuçları ise başvuruyu takip eden 30 gün içerisinde açıklanmaktadır. Devletten Okul Yardımı 850 TL Nasıl Alınır Devletten Okul Yardımı 850 TL Nasıl Alınır

Devletten Okul Yardımı 850 TL Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

başta olmak üzere birçok devlet kurum ve kuruluşu, yardıma muhtaç ailelerin eğitim gören çocuklarına okul yardımında bulunmaktadır. Bu yardımdan faydalanabilmek için devletten okul yardımı 850 TL başvurusu gerçekleştirmeniz şarttır. 850 TL yardım başvurusu ne yazık ki e-devlet üzerinden gerçekleştirilememektedir. Başvuruda bulunabilmek için bakanlığa bağlı il müdürlüklerini veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasını ziyaret etmeniz gerekecektir. Kurum ziyaretiniz sırasında sizlere bir form verilir. Bu formda yer alan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru tutarı, başvurusu onaylanan vatandaşların PTT hesaplarına tek seferlik olmak üzere yatırılır. Bu tutar genellikle eğitim-öğretim dönemi başladıktan sonra hesaplara yatırılmaktadır.

Öğrenci Yardım Parası Başvurusu E-Devlet

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 850 TL okul yardım parası için ne yazık ki e-devlet üzerinden başvuru yapmak mümkün değildir. Bu yardıma başvuruda bulunmak isteyen ailelerin bakanlığa bağlı il müdürlüklerini ziyaret etmeleri gerekecektir. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen öğrenci yardım parası başvurusu e-devlet kanalı üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilir. SGK tarafından verilen 1300 TL tutarındaki yardıma başvuruda bulunabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekecektir:

 • E-devlet hesabınıza giriş yapmalı ve Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet sayfasına gitmelisiniz.
 • Sayfada yer alan sekmeler arasından ‘’Eğitim Öğretim Yardımı Talebi’’ ibaresine tıklamalısınız.
 • Yardımı kimin için istediğinizi seçmelisiniz.
 • ‘’Başvur’’ butonuna tıklamalısınız.

Yukarıda verilen işlemlerin tamamını gerçekleştirdiğinizde başvurunuz alınacak ve sonuçlandığı takdirde tarafınıza kısa mesaj gönderilecektir. Sizler de bu adımları uygulayarak 1300 TL kırtasiye yardımına başvuru yapabilirsiniz.

850 TL Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli aileler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 850 TL okul yardımı sayesinde eğitim gören çocuklarının kırtasiye ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. 850 TL devlet desteği nasıl alınır sorusu ise bu aileler tarafından sıklıkla sorulur. Yardımı alabilmek için öncelikle bakanlığın il müdürlüklerine giderek bir form doldurmanız gerekir. Ardından bu formu personele teslim ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sonuçları genellikle 30 gün içerisinde açıklanır. Eğer başvurunuzun olumlu sonuçlandığına dair bir kısa mesaj alırsanız, eğitim-öğretim döneminin başladığı ay içerisinde yardım tutarı PTT hesabınıza yatırılacaktır. Size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek bu tutarı dakikalar içerisinde çekebilirsiniz. Aynı zamanda Ziraat Bankası hesabı olan vatandaşlar, yardım tutarını Ziraat Bankası ATM’lerinden de çekebilmektedir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

Eğer 850 TL okul yardımından faydalanarak çocuğunuzun eğitim ihtiyaçlarını karşılamak istiyorsanız, devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu doldurmanız gerekecektir. Bu formu doldurabilmek için önünüzde iki seçenek bulunur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine giderek form doldurabileceğiniz gibi aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasına giderek de form doldurabilirsiniz. Doldurmanız gereken formda eğitim ve gelir durumuna dair birtakım sorular yer alır. Ayrıca bu formda iletişim bilgilerinizi yazacağınız bir kısım da bulunacaktır. Tüm soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurunuzu ilgili birimlere iletebilir ve bekleyişe geçebilirsiniz. Başvuru sonuçlandığında vermiş olduğunuz cep telefonu numarasına bir kısa mesaj gönderilecektir.

850 TL Okul Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen eğitim yardımına başvuruda bulunan vatandaşlar, 850 TL okul yardımı ne zaman yatacak sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Bu yardım tutarı yılda bir kez olmak üzere ailelerin hesabına yatırılır. Genellikle eğitim öğretim döneminin başladığı ay yani eylül veya ekim aylarında ailelerin PTT hesaplarına 850 TL yatırılmaktadır. Yardım tutarı hesabına yatırılan aileler, kendilerine en yakın PTT şubesini ziyaret ederek yardım tutarını çekebilirler. Başvuru sırasında Ziraat Bankası IBAN numarası veren aileler ise yardım tutarını Ziraat Bankası ATM’lerinden çekebilmektedir. Eğer başvurunuz onaylandıysa eylül ve ekim aylarında hesap numaranızı kontrol ederek yardımın yatıp yatmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

850 TL Okul Yardımı Kimlere Verilir?

850 TL okul yardımı kimlere verilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 850 TL okul yardımı verilen aileler aşağıda sıralanmıştır:

 • Hane geliri açısından muhtaçlık sınırının altında yaşam süren aileler
 • Sosyal güvencesi olmayan aileler
 • Engelli olma durumu veya kronik hastalık nedeniyle çalışamayan aileler
 • Öksüz ve yetim öğrenciler
 • Dul kadınların eğitim gören çocukları
 • Afetzedelerin eğitim gören çocukları

Yukarıda sıralanan kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen okul yardımından faydalanabilmektedir. Ancak çocuğun ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim görmesi şarttır. Üniversitelerde eğitim gören vatandaşlar ne yazık ki bu yardımlardan faydalanamamaktadır. Bakanlık tarafından istenen şartlar ise aşağıdaki başlıkta ele alınmıştır.

Okul Yardımı Başvuru Şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen okul yardımından faydalanabilmek için birtakım şartları taşımalısınız. Okul yardımı başvuru şartları aşağıda sırasıyla belirtilmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Ailede en az bir çocuğun eğitim öğretim kurumlarında öğrenim görmesi
 • Çocuğun ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim alması
 • Ailenin muhtaçlık sınırının altında yaşaması
 • Eğer varsa engellilik durumunu gösteren sağlık kurulu raporunu sunmak
 • Özel durumlara sahip olan aileler veya çocuklar için bunu kanıtlar nitelikte belge sunmak

Yukarıda verilen şartların tamamını sağlayan aileler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen eğitim yardımından faydalanabilmektedir. Bu şartlardan birini veya birkaçını sağlamamanız durumunda ne yazık ki başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır.

850 TL Okul Yardımı Başvuru Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yoğunluğa bağlı olarak başvuruları 30 gün içerisinde sonuçlandırmaktadır. Ancak başvurunuz bu süre içerisinde sonuçlandırılmadıysa 850 TL okul yardımı başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için bakanlığa bağlı il müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz. Yetkili personeller sizlere başvurunuzun son durumu ile alakalı bilgi vereceklerdir. Evinizden çıkmadan başvuru sorgulamak istiyorsanız cep telefonunuzdan ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını arayabilirsiniz. Bu hattı aradığınızda sizleri bakanlık personelleri karşılayacak ve başvurunuzun son durumu ile alakalı bilgi verecektir. Aynı zamanda aklınıza takılan soruların yanıtını almak ya da herhangi bir konuda bilgi edinmek için yine bu hattı aramanız mümkündür. Bakanlığa ait resmi web sitesini ziyaret ederek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

1250 tl kırtasiye yardım başvurusu için hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum