Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama
Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama. Çocuk Yardım Parası Sorgulama E-Devlet. Çocuk Yardım Parası Başvuru ŞartlarıÇocuk Yardım ParasıÇocuk yardım parası, yeni doğum yapmış anneler tarafından...

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama. Çocuk Yardım Parası Sorgulama E-Devlet. Çocuk Yardım Parası Başvuru Şartları

Çocuk Yardım Parası

Çocuk yardım parası, yeni doğum yapmış anneler tarafından araştırılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her doğum yapan TC vatandaşına verilen olan çocuk parası, yeni doğum yapmış ya da doğum yapmaya hazırlanan anne adaylarının gündemini meşgul etmektedir. İlk çocuk, ikinci çocuk ve üçüncü çocukta farklılık gösteren çocuk parası ne kadar, çocuk parası ne zaman yatar soruları bütçe planlaması yapan anne ve babaların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

Çocuk parası nedir; Devlet, yeni doğum yapan annelerin masraflarına destek olabilmek için onlara çocuk yardım parası vermektedir. Çocuk parası da yeni doğum yapan annelere verilen yardımlardandır. Çocuk parası, doğum yapan “tüm” annelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. TC vatandaşı olan tüm doğum yapan anneler doğum parası alabilirler.

Çocuk Yardım Parası Başvuru

Çocuk yardım parası alabilmek için ailenin ilgili nüfus müdürlüğüne gidip çocuğu Kimlik Paylaşım Sistemi’ne (KPS) kaydettirmesi gerekmektedir.. Sonrasında ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Doğum Yardım Başvuru Dilekçesini eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalanması gerekir. Doğum Yardım Başvuru Dilekçesini doldurduktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine doğum yardımı yani çocuk yardım parası başvurusu yapabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

Çocuk yardım parası ne kadar? Devlet tarafından verilen bu yardımda, çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. PTT aracılığıyla ya da E-Devlet üzerinden belirtilen hesap numarasına gönderilen çocuk parası, 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL ve 3. çocuk için 600 TL olarak belirlenmiştir.

Çocuk Yardım Parası Sorgulama E-Devlet

Çocuk yardım parası sorgulama E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama

ekranından kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Çocuk parası sorgulama PTT üzerinden de gerçekleştirilmektedir. Ancak bunun için de E-Devlet sistemine giriş gerçekleştirmeniz gerekiyor. Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

E-Devlet Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama


Çocuk Yardım Parası Başvuru Şartları

Çocuk yardım parası alma şartları; Çocuk parasından yararlanmak için bakanlık tarafından belirli şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Başvuru şartları;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Mavi kart sahibi olmak
 • Doğum yapan annenin bizzat kendisi tarafından başvuru yapılması
 • 15.05.2015 tarihinden sonra doğum gerçekleşmiş olması
 • Doğan çocuğun yaşıyor olması

Çocuk Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler

Çocuk parası almak isteyen vatandaşların aşağıdaki belgeler ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

 • Annen ve bebeğin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Hastaneden alınan doğum raporu
 • Bebeğin doğum belgesi
 • Çocuk parası başvuru dilekçesi

Çocuk Yardım Parası Kimlere Verilir?

Çocuk yardım parası kimlere verilir? Çocuk yardımı parası, doğum yapan bütün annelere verilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir ve E-Devlet üzerinden banka hesabı tanımlıysa banka hesabına, banka hesabı yoksa PTT aracılığıyla verilmektedir. Çocuk parasından yararlanmak için doğan çocuğun sağ olması ilk şarttır. Çocuk sağ ise anne tarafından bizzat doğum raporu ile birlikte başvuru yapılıp, diğer istenen şartların oluşması aranan kriterlerdir.

Çocuk Yardım Parası Telefon Numarası

Ülkemizde çocuk parası doğum yapan annelere verilmektedir. Çocuk parası alabilmek için ilgili birimlere başvuru yapmanız gerekir. Başvuru yapıldıktan sonra çocuk yardım paranız adınıza PTT’ye yatırılır. Çocuk parası başvurusu; doğum belgesi, anne ile çocuğun kimlik fotokopilerinin gerekli kuruma teslim edilmesi ile tamamlanmış olur. Gerekli belgeler ile başvurularını tamamlayan annelerin sonrasında başvurularının değerlendirilmesini beklemesi gerekmektedir. Çocuk parası hakkında bilgi almak, paranın yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar ALO 144 numaralı hattı arayarak çocuk parası sorgulama işlemlerini yapabilirler.

PTT Çocuk Parası Sorgulama

PTT çocuk parası sorgulama için 444 1 788 numarasını arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz. PTT Müşteri Hizmetleri çocuk parası ile ilgili merak ettiğiniz soruları cevaplayacaktır.

Çocuk Yardım Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Çocuk parası ne kadar ödeneceği yardımın türüne göre değişiklik göstermektedir. Çocuk parası ödemeleri aşağıdaki gibidir; Doğum yardımı almak isteyen kişiler;

 • ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için alabileceği yardım tutarı 600 TL’dir.
 • Süt parası yardımı almak isteyen kişilere ödenen yardım miktarı 202 TL’dir.
 • Eğitim yardımı almak isteyen vatandaşların ilköğretime giden erkek çocukları için aylık 45 TL, ilköğretime giden kız öğrencileri için aylık 50 TL ödenmektedir.
 • Eğitim yardımı almak isteyen kişilerin ortaöğretime giden erkek çocukları için aylık 55 TL, kız çocukları için aylık  75 TL ödenmektedir.

Ülkemizde; doğum ve süt parası yardımı yalnız bir kez ödenmektedir.

Çocuk Yardım Parası Ne Zaman Kesilir?

Çocuk yardımı hangi durumlarda kesilir sorusu vatandaşların gündemini meşgul etmektedir. Çocuk yardımı ödemesi aşağıda belirtmiş olduğumuz durumlarda kesilmektedir.

 • Ailenin muhtaçlığının ortadan kalkması
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Başvuru yapan kişinin vefat etmesi
 • Ailenin vakfa bilgi vermeden adres değiştirmesi
 • Şartlı sağlık yardımı alan çocuğun düzenli olarak sağlık kontrollerine götürülmemesi
 • Şartlı eğitim yardımı alan çocuğun mazeret bildirmeden ayda en az dört sefer okula gitmemesi halinde yardımları kesilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardım Parası

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni doğum yapmış annelere tek seferlik çocuk yardım parası ödenmektedir. Çocuk parası almak isteyen annelerin ikametgahlarının bulunduğu ilçedeki Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine gerekli evraklar ile birlikte bizzat başvuru yapmaları gerekiyor.

Çocuk Yardım Parası Asgari Ücretin İçinde Mi?

Çocuk parası asgari ücretin içinde mi? 2008 yılından beri Ocak 2022 yılına kadar bekar, evli, çocuklu ya da çocuksuz kişilere koşulsuz olarak verilmekteydi. Ancak yeni kanunla birlikte asgari geçim indirimi tamamen kalktı ve net olarak asgari ücrete yansıtıldı.

Çocuk Yardım Parası Kaç Günde Yatar?

Çocuk parası ödemeleri nakit olarak verilmektedir. Çocuk parası ödemeleri başvuru tarihinden itibaren 45 gün içerisinde yatırılır.

Çocuk Yardım Parası Ne Zaman Yatar?

Başvuru yaptığınız aydan, bir ay sonra ayın 25. gününe kadar yatırılmaktadır. Çocuk parası yani doğum yardımı tek seferlik olarak ödenmektedir.

Çocuk Yardım Parası Nereye Yatar?

Çocuk parası anne adına PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Başvuru sonuçlarınızı ve ödemelerinizin durumunu öğrenmek için size en yakın PTT şubesine gidebilir, E-Devlet üzerinden online sorgulama yapabilir, 444 1 788 numaralı PTT Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum