Barınma Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu

Barınma Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu
Barınma Yardımı Nedir?Barınma Yardımı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yardıma muhtaç vatandaşlara sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Barınma yardımı nedir sorusu ise yaşadığı ev...

Barınma Yardımı Nedir?

Barınma Yardımı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yardıma muhtaç vatandaşlara sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Barınma yardımı nedir sorusu ise yaşadığı ev eski ve kullanışsız olan vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Barınma yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından barınma ihtiyacını gideremeyen ailelere verilen bir çeşit sosyal yardımdır. Eğer eviniz yaşamanızı idame ettiremeyeceğiniz kadar eskiyse bakanlığa başvuruda bulunarak barınma yardımı almanız mümkündür. Bu yardım; onarım, bakım ve prefabrik ev yapımı gibi çeşitli işlemleri kapsar. Eviniz 40.000 TL’ye kadar belirlenen tutar dahilinde yenilenerek tarafınıza teslim edilir. Böylece barınma ihtiyacınızın giderilmesi ve çok daha sağlıklı bir ortamda yaşamınızı sürdürmeniz amaçlanır. barınma yardımı barınma yardımı

Barınma Yardımı Ne Kadar?

Barınma yardımı ne kadar sorusu, yaşadığı ev standartların altında eski ve sağlıksız olan vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

tarafından verilen bu yardımın tutarı 20.000 TL’den başlayarak 40.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Yardım tutarı şu şekilde belirtilebilir:

  • Onarım gerektiren evler için 20.000 TL
  • Prefabrik ev yapımı için 30.000 TL
  • Betonarme ev için 40.000 TL

Mütevelli heyeti tarafından belirlenen bu tutarlar, aileye daha sağlıklı bir ortam sunabilmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu yardımlara erişerek çok daha kullanışlı bir evde yaşamak istiyorsanız, öncelikle bakanlığa başvuruda bulunmanız gerekecektir. Başvuru sonuçları yaklaşık 30 gün içerisinde açıklanır. Ancak evin onarımı veya yeniden ev yapımı 6 ayı bulabilir.

40.000 TL Maddi Yardım Başvurusu

Bazı aileler günümüzde çeşitli nedenlerden ötürü ekonomik sıkıntı yaşayabilmektedir. Durum böyle olunca dar gelirli ailelerde barınma sorunu ortaya çıkar. Evi çok eski, sağlıksız ve kullanışsız olan aileler ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunarak barınma yardımı alabilmektedir. 40.000 TL maddi yardım başvurusu için tek yapmanız gereken işlem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarını ziyaret ederek bir form doldurmaktır. Sizler verilen formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak vakıf binasını ziyaret ederken yanınıza kimliğinizi de almayı unutmamalısınız. Başvurunuzun ardından bir heyet evinizi ziyaret ederek rapor oluşturacak ve onaylanması durumunda yardım tarafınıza ulaşacaktır. Barınma yardımı aynı zamanda nakit para veya eşya desteği olarak da yapılabilir.

40.000 TL Yardım Nasıl Alınır?

40.000 TL yardım nasıl alınır sorusu, çeşitli nedenlerden dolayı barınma ihtiyacını karşılayamayan aileler tarafından pek çok kez sorulur. 40.000 TL barınma yardımı alabilmek için size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nı ziyaret etmeniz gerekir. Bu ziyaretinizde sizlerden istenen soruları eksiksiz bir şekilde yanıtlayarak kimliğinizi ibraz etmelisiniz. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde başvurunuz alınacak ve tarafınıza 30 gün içerisinde bilgi verilecektir. Ön başvurunuzun onaylanması durumunda evinize bir heyet gelecek ve barınma yardımına ihtiyaç duyup duymadığınızı belirleyecektir. Eğer heyet tarafından tutulan rapor olumlu olursa, takip eden ay içerisinde işlemler başlatılacak ve yardım tarafınıza ulaştırılacaktır. Ev yapımı ve onarımı gibi işlemler yoğunluğa bağlı olarak 6 ay içerisinde gerçekleştirilir.

Kimler Barınma Yardımı Alabilir?

Kimler barınma yardım alabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak; aşağıda yer alan şartları sağlayan kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen barınma yardımından faydalanabilmektedir:

  • Hanenin toplam geliri asgari ücretin üçte birinden düşük olmalıdır.
  • Yaşlılık, dul olma, tek ebeveynli olma ve engelli olma gibi özel durumların en az bir tanesi karşılanmalıdır.
  • Evin tam hisseli tapusu başvuru sahibinin üzerine olmalıdır.
  • Ev, yaşanamayacak düzeyde eski ve sağlıksız olmalıdır.

Yukarıda yer alan şartları sağlayan kişiler başvuruda bulunarak barınma yardımı alabilir.

Maddi Yardım ve Sosyal yardım başvuruları için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum