Ankara Büyükşehir Belediyesi Esnafa Yardım Başvurusu 2023

Ankara Büyükşehir Belediyesi Esnafa Yardım Başvurusu 2023
Ankara Büyükşehir Belediyesi esnaf yardım başvurusu nasıl yapılır? Coronavirüs salgınının başlamasının ardından zor zamanlar geçiren vatandaşlar için yardım kampanyası başlatmıştır. Pandemi süresince ödeme alamayan,...

Ankara Büyükşehir Belediyesi esnaf yardım başvurusu nasıl yapılır? Coronavirüs salgınının başlamasının ardından zor zamanlar geçiren vatandaşlar için yardım kampanyası başlatmıştır. Pandemi süresince ödeme alamayan, dükkanlarını kapatan ve işyerlerini uzun süre çalıştıramayan kişiler için destek olacak bu kampanya pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, dünya genelinde meydana gelen Coronavirüs salgını sonrasında büyük bir yardım kampanyasına imza atmıştır. Esnafın zor günler geçirmesi üzerine maddi manevi destek olmak isteyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, esnafa yardım kampanyasıyla esnafın sorunların gidermeyi hedeflemektedir. Uzun süre dükkanını açamayan ve gelir elde edemeye kişilere maddi destek sağlayacak olan bu kampanya aynı zamanda pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki, herkesin büyük bir beğeniyle takip ettiği Ankara Büyükşehir Belediyesi esnafa yardım başvurusu nasıl yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Esnafa Yardım Para Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, pandemi sürecinde işini kaybeden esnafa ödenek sağlanacağını açıkladı. Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından yapılan açıklamanın ardından toplam 232 bin 351 aileye maddi destek sağlanacağı kesinleşti. 100 Milyon Türk Lirası değerinde destek planlamasının gerçekleştirilmesiyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş büyük alkış topladı. 100 Milyon TL değerinde yardım ve destek paketinin ödemelerinin başlaması ise pek çok kişinin bu gözlerini destek paketine çevirmesini sağladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarından duyurulan destek paketi başlangıcı kimlerin yardım alabileceğinin araştırılmaya başlamasına neden oldu.  Yardım paketinden yararlanmak isteyenler içinse kimlerin bu yardımdan yararlanabileceği Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanmıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Esnaf Yardım Kira Yardımı

Pandemi süreciyle birlikte pek çok esnaf dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı. Bu süreçte esnafın herhangi bir gelir elde edememesi üzerine belediyeler yardım kampanyalarına başladı. İşsiz kalan çalışanlar, dükkanını açamayan esnaf ve dükkan kapatmak zorunda kalan esnaflar için bu yardım kampanyaları oldukça önemli bir yere sahip oldu. Yalnızca çalışanlarına değil aynı zamanda dükkan sahiplerine karşı da yükümlülüğü olan esnafa özel kira desteği paketi hazırlandı. Kısa süre içerisinde destek paketinin hayata geçirilmesi üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi kimlerin bu yardımdan yararlanabileceğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Tek Yürek Kampanyası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Esnafa Yardım Başvuru Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi esnafa yardım başvuru formunu resmi internet sitesi üzerinden yayınlamıştır. Esnaf destek paketinden yararlanmak isteyen kişiler ilk olarak

https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/

adresine giriş gerçekleştirmelidir. Ardından açılan sayfada yer alan ön başvuru formu doldurulmalıdır. Bu sayfada yer alan ön başvuru formu destek paketinden yararlanabilmeniz için eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Aksi durumda başvurunuz onay süresinden geçemeyecektir. Bu aşamada sizden birkaç kişisel bilgi istenmektedir. Ancak bu kişisel bilgiler herhangi bir şekilde üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır. Siteye giriş gerçekleştirdikten aşağıdaki kişisel bilgileri sisteme kaydetmeniz gerekmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi esnafa yardım başvuru formunda yer alan bilgiler aşağıdaki şekildedir.

 • T.C. Kimlik Numarası
 • İsim,
 • Soy isim
 • Cep telefonu
 • Aydınlatma metnin okuduğunuza ve anladığınıza dair onay işlemi
 • Rıza metnini okuduğunuza ve anladığınıza dair onay işlemi
 • Taahhüt metnini okuduğunuza ve anladığınıza dair onay işlem

Tüm bu bilgileri eksiksiz bir şekilde girdikten sonra ön başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışanları ve ilgili departman bu aşamada değerlendirme işlemini gerçekleştirecektir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Esnafa Yardım Başvurusu Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan esnafa yardım başvurunuzun son durumunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. E-devlet kapısı ile aktif bir şekilde çalışan Ankara Belediyesi başvuru durumunu e-devlet üzerinden görebilmenizi sağlamaktadır. Bu nedenle e-devlet sisteminize giriş gerçekleştirerek esnafa yardım başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi sizlere yardımcı olacaktır. Ankara Büyükşehir Belediyesi Esnafa Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Esnafa Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Ankara Büyükşehir Belediyesi esnafa yardım başvurusu gerçekleştirecek olan kişilerin merak ettiği bir diğer nokta ise iletişim adresleridir. Başvuru süreci hakkında bilgi almak ve talepleri dile getirmek için sizler de Ankara Büyükşehir Belediyesi iletişim adresleri üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda kolisi ve nakit yardımı telefon hattı 0312 322 11 33
 • Sıcak gıda ve yemek yardımı için telefon hattı 0530 010 07 50
 • Alo Başkent 153 telefon hattını da danışma için kullanabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Esnafa Yardım Paketinden Kimler Yararlanabilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yardım paketleri oldukça fazla kişiye ulaştırılmaktadır. Ancak gıda, kira ve esnafa yardım kampanyalarından yararlanmak için çeşitli kurallara uyum sağlamak son derece önemlidir. Bu nedenle Ankara Büyükşehir Belediyesi esnafa yardım kampanyasına kimlerin başvuru gerçekleştirebileceğini kesin bir şekilde açıklamıştır. Esnafa yardım başvurusu gerçekleştirmek için aşağıda yer alan özelliklere uyum sağlıyor olmanız gerekmektedir.

 • Ankara ili sınırları içerisinde yaşıyor ve çalışıyor olmanız gerekmektedir.
 • Gelirinizin TÜİK tarafından açıklanmış olan yoksulluk sınırından yüksek olmaması gerekmektedir.
 • Kira, çalışan desteği paketlerinden yararlanmak için gerçekleştirilen başvuruda yasal bir işletme ve sigortalı çalışanlara sahip olmanız gerekmektedir.
 •  Yardım başvurusu yapan kişinin başvurusu değerlendirilirken puanının 100 ve üzeri olması gerekmektedir.
 • Pandemi sürecinde pek çok işverenin yardıma ihtiyacı olması sebebiyle bir haneden bir kişinin başvuru yapması ve hizmetlerden yararlanması gerekmektedir.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan yardımları almıyor olmak gerekmektedir. Bu madde başka insanların da pandemi sürecinde yardım alabilmesi için hazırlanmıştır.
 • Covid-19 pandemi sürecinde işini kaybetmiş ya da ensaf olduğu için işyerini açamıyor olmak gerekmektedir.
 • Hayvancılık işi ile ilgileniyorsa Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen desteklerden yararlanmıyor olmak gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarından yararlanmak isteyen kişiler nüfus cüzdanı, nüfus cüzdanı fotokopisi, fakirlik belgesi,  adres bilgileri ile birlikte Sosyal Yardımlar Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü’ne şahsi olarak başvuru gerçekleştirmelidir. Bu alanda yetkisi olan kişiler gerekli formları doldurmanızı sağlayacaktır.  Başvuru merkezleri listesi başvuru kolaylığı sağlamak adına sizlerle paylaşılmıştır. Akyurt AYM, Araplar AYM, Altındağ AYM, Bala Gençlik Merkezi, Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi, Kahramankazan AYM, Kızılcahamam Gençlik Merkezi, Kuşcağız AYM, Mamak Gençlik Merkezi, Yahyalar AYM, Kalecik AYM, Elmadağ Gençlik Merkezi, Ayaş AYM, Bu adreslerden şahsen başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Ankara Büyükşehir Belediyesi İletişim Numarası Tüm bunlara ek olarak ilçeye göre yardım talebinde bulunmak istiyorsanız Ankara Belediyesi Sosyal Yardımlar Şube bazlı arama gerçekleştirebilirsiniz.

 • Keçiören Şube için (0312) 322 11 33,
 • Sincan Şube için (0312) 276 22 31,
 •  Çubuk Şube için (0312) 837 99 29,
 •  Altındağ Şube içinse (0312) 348 44 84

Telefon numaraları üzerinden belediye ile iletişime geçmeniz mümkündür. Ankara Belediyesi tarafından gerçekleştirilen esnafa yardım başvurusu için https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr linkine giriş gerçekleştirmelisiniz. Sistemde sizden istenen kimlik, adres ve iletişim bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurmanızın ardından ön başvuru işleminiz gerçekleştirilecektir. Gerçekleştirilen bu ön başvurunun ardından SMS onay kodu gelecek ve ek sorgulama işlemi yapılacaktır. Online başvuruda bulunmuş olan vatandaşlardan başvuru durumuna göre ek bir belge talep edilmemektedir ve gerçekleştirilen  incelemeler sonucunda onay mesajının gelmesi 1 hafta kadar sürmektedir.

Devlet ödemeleri başvurusu için

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum