Sivas Belediyesi yakacak yardımı Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Sivas Belediyesi yakacak yardımı Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu
Sivas Belediyesi yakacak yardımı. Sivas Belediyesi Yakacak Yardımı sorgulama. Sivas Belediyesi Odun Yardımı. Sivas Belediyesi yakacak yardımı başvuru formu. E-Devlet Üzerinden Yakacak Yardımı Nasıl Alınır? Kışın gelip çatmasından...

Sivas Belediyesi yakacak yardımı. Sivas Belediyesi Yakacak Yardımı sorgulama. Sivas Belediyesi Odun Yardımı. Sivas Belediyesi yakacak yardımı başvuru formu. E-Devlet Üzerinden Yakacak Yardımı Nasıl Alınır? Kışın gelip çatmasından sonra İç Anadolu Bölgesinin değerli illerinden birinde yaşayan Sivas halkı bu sene yakacak yardımı verilip verilmemesi konusunda kara kara düşünmeye başladı. Enflasyonun hızla artmasından itibaren tüm giderlere yetemeyen Sivaslılar çareyi yardım almak da buldu.

Sivas Belediyesi yakacak yardımı 2023

Peki bu sene yakacak yardımı yapılacak mı, yakacak yardım başvurusu nasıl yapılır, yakacak yardımı alma şartları nelerdir, ısınmadan tasarruf ederek bütçenize rahatlık sağlamanın yolları gibi kafanızda ki birçok soru işaretine bu yazımızda cevap bulabileceksiniz.  Bu kış yürekleri ısıtacak Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ihtiyaç sahibi vatandaşları bu kışta unutmadı! Yakacak yardımı almak isteyen kişilerin her yardımda olduğu gibi bu yardımı alabilmek için de belirli şartları karşılamaları gerekiyor. Sivas Belediyesi yakacak yardımı Sivas Belediyesi yakacak yardımı

Sivas Belediyesi odun yardım başvurusu Nasıl Yapılır?

Önceden belirlenen koşulları sağlamanız halinde yakacak yardımı başvurusu için bulunduğunuz belediyeye, yakacak yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz. Yakacak yardımı başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • TC kimlik numaranızın aslı ve fotokopisi,
 • Başvuru dilekçesi,
 • Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik belgesi 

Yakacak yardımı başvurunuz kabul edilirse asgari limit 500 kg olacak şekilde yılda bir defaya mahsus Sivas Belediyesi tarafından yardım yapılacaktır.

Sivas Belediyesi yakacak yardımı başvuru formu

Sivas Belediyesi tarafından, Sivas ile içerisinde ikamet eden muhtaç ve dar gelirli vatandaşların ve ailelerinin kış aylarında daha iyi ısınabilmeleri ve hastalıklardan korunabilmeleri adına yapılan odun ve kömür yardımına yakacak yardımı denir. Yakacak yardımı Sivas Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak yapılan en önemli hane yardımları arasında bulunur. Doğalgaz ile ısınmaya imkanı olmayan ihtiyaç sahipleri, doğalgaz yardımı alamayacakları için yerine yakacak yardımı alabilmek adına Sivas Belediyesine başvuruda bulunabilir. Yardım dahilinde başvurunuz kabul edildiği takdirde kış aylarında kullanmanız için Sivas Belediyesi tarafından  odun ve kömür yardımından faydalanabilirsiniz. Kömür yardımı olarak da adlandırılan yakacak yardımı dahilinde başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde ev adreslerinize kadar odun ve kömürleriniz teslim edilebilir. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürlükleri tarafından sevkiyat programları belirlenir, anlaşıldığı tarihte evinize kadar yakacak yardımınız ulaşır.

E-Devlet Üzerinden Yakacak Yardımı Nasıl Alınır?

 • Yakacak yardımı başvurusuna e- devlet üzerinden de başvurabilirsiniz.  https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini tıklayın.
 • TC kimlik no ve e-devlet şifrenizi girerek kullanıcı girişi yapın.
 • Ardından açılan sayfada sağ üst köşede bulunan YENİ BAŞVURU linkine tıklayarak açılan sözleşmeyi okuyup onaylamanız gerekir.
 • E-Devlet yakacak yardımı başvuru sözleşmesini onayladıktan sonra karşınıza kimlik ve adres bilgileriniz çıkacaktır. Bilgileri, adresi ve telefon numaranızın doğruluğunu kontrol edip, değiştirmeniz gereken bilgileriniz varsa düzenleyip devam tuşuna basarak ve E-Devlet yakacak yardımı başvuru formu istenen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurun.
 • Formun sonunda bulunan açıklama kısmına yakacak yardımı talep ettiğinizi yazıp formu gönderebilirsiniz. Ama unutmayın bu form sadece ön başvuru niteliği taşır. Eğer yakacak yardımı başvurusunda bulunmak isterseniz bu bilgilerle birlikte yukarıda bahsettiğimiz belgeleri temin ederek Sivas Belediyesine gidip, bizzat yakacak başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca bu form üzerinden para, gıda, erzak, elektrik, kırtasiye vb. diğer yardımlara da başvurabilirsiniz.

Yakacak yardımına ya da yararlanabileceğiniz diğer tüm yardımlara dair kafanıza takılan herhangi bir soru işareti varsa detaylı bilgi ALO144 yada ALO183'ü arayıp, sosyal destek hatlarından yardımcı olmalarını rica edebilirsiniz.

Yakacak yardımı alma şartları nelerdir?

 • Yakacak yardımı alabilecek ailelerin geliri belli bir düzeyin altındaysa yakacak yardımından faydalanabilir. Yakacak yardımı, Sivas Belediyesi tarafından yılda bir kez olacak şekilde kış mevsiminin başında önceden tespit edilmiş olan  fakir ailelere verilir.
 • TC vatandaşı olmak zorunludur.
 • Başvuru yapacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması zorunludur.
 • Ailede yaşayan hane halkının net gelirinin, asgari ücretin 3'te biri kadar olması gerekir.
 • Başvuru yapacak kişi muhtaç kimse olsa bile üzerinde herhangi bir mal varlığı tespit edilirse başvuru yapamaz.

Yakacak yardımı, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara Sivas Belediyesi tarafından verilir.

Isınmadan Tasarruf Ederek ve Bütçenize Biraz Rahatlık Sağlamanın Yolları

Elbette, kışın evinizi sıcak tutmak gerçekten cüzdanınızı tüketebilir, ancak bu numaralardan birkaçını işe koyarsanız, biraz tasarruf edebilirsiniz. Kışı sevin ya da sevmeyin sonuçta kış geldi. Kendinizi (ve bütçenizi) çılgınca yüksek bir ısıtma faturasına hazırlamanın zamanı geldi. Tüm evinizi sıcak tutmak için para ödemenin ucuz değil, ancak bu, ısıtma faturanızdan tasarruf etmenin bir yolu olmadığı anlamına gelmez. Tüm kış sobanızı. veya doğalgazınızı kapalı tutmaktan ve yedi kat kıyafet giymekten bahsetmiyoruz. Size vereceğimiz tavsiyelerde tasarruf etmeye başlayabilirsiniz.

 1. Hava kaçaklarını kapatın

Burada biraz dedektiflik yapabilirsiniz. Can sıkıcı hava sızıntılarını yakalamanın zamanı geldi. Dışarı çıkan hava için duvarlarınızı, pencerelerinizi, tavanlarınızı, kapılarınızı, aydınlatma armatürlerinizi, prizlerinizi ve anahtarlarınızı kontrol edin. Parçalanan delikler, boşluklar gibi yerleri arayın. Pencerelerinizi bir kez gözden geçirirken eski mum testini bile yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir mum yakmak ve alevi pencerelerin yakınında tutmak (ancak perdeleri yakmayın!). Alevin titrediğini görürseniz, bu bir hava kaçağı olduğu anlamına gelebilir. Elinizde bir sızıntı varsa, onu tamir etmek çok da zor değil, gerçekten. Sadece biraz ucuz doldurma ve hava sıyırma satın alın ve bu sızıntıları kapatın. Böylece dışarıdaki havayı engelleyerek çok daha sıcak bir ortamda yaşayabilirsiniz. 2.Işığın içeri girmesine izin verin. Güneş çıktığında panjurlarınızı açın ve D vitamininin içeri girmesine izin verin. Pencerelerinize giren güneş ışığı size eski moda bir şekilde ciddi bir ısı verecektir. Hava karardığında soğuk havanın dışarıda kalmasına yardımcı olmak panjurunuzu kapatmayı unutmayın. 3.Kullanılmayan odaların kapılarını kapatın. Kullanılmayan odanın giriş çıkışlarını engellediğiniz zaman odada ki soğuk havanın size zararı olmayacaktır. Soğuk odadan gelen havadan korunmanın basit ama etkili yolunu deneyerek harika sonuçlar elde edebilirsiniz. 4.Sıcak tutan giysiler giyin. Çok sevdiğiniz o kalın pijamalarla yaşamak için yılın mükemmel zamanı. İçeride daha kalın giysiler giyerek bu güzel mevsimi atlatabilirsiniz. Ve dışarısı soğuk olduğunda, kim sıcak, rahat çoraplarla takılmayı sevmez ki? Hazır başlamışken mutfağa gidin, en sevdiğiniz sıcak içeceği hazırlayın ve tadını çıkarın. Evin içinde ne kadar sıcak hissederseniz, ısıtma işlemine gereken iş o kadar az olur. 

 1. Yemek yapmaya başlayın

Havalar soğuduğunda sıcak yemeklere olan ilgi bir anda artar. Soğuk bir günde hiçbir şey mideyi (ve ruhu) ev yapımı yiyecekler kadar ısıtmaz. Ama işin en güzel yanı da şu: Fırını kullanarak evinizi ısıtabilirsiniz. Hatta bu ısıyı dışarı atmak için yemeğinizi pişirdiğinizde fırının kapısını açabilirsiniz.( Yakınlarda minik meraklı ellerin olmadığından emin olun ) Evet, fırını açmak biraz elektriğe mal olacak, ama yine de yemek yapmayı planlıyorsanız, neden bu ekstra ısıyı kendi avantajınıza kullanmıyorsunuz?

Doğalgaz yardımı başvurusu için hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.