PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E Devlet Başvuru Formu

PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E Devlet Başvuru Formu
PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Okulların açılmasına sayılı günler kala, PTT kırtasiye yardımı başvurusu hakkında detaylar merak edilmeye başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı’na...

PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Okulların açılmasına sayılı günler kala, PTT kırtasiye yardımı başvurusu hakkında detaylar merak edilmeye başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğrenimine devam eden öğrencilere, bu yıl da kırtasiye yardımı verecek. Velilere sağlanan bu desteğin ödemeleri ise PTT veya E-Devlet sisteminde kayıtlı olan banka hesaplarına yapılacak. PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu

2023-2024 eğitim dönemi için geri ödemesiz destek veren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu yıl için 1350 TL ödeme yapacağını açıkladı. Şehit, Gazi yakınları, vazife malulleri ve çocukları, dar gelirli aileler ve doğal afetten etkilenen veliler, bu desteği almak için başvuru yapabilecek. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da başvuru işlemleri E-devlet sistemi üzerinden gerçekleşecektir. Sisteme giriş yaparak form doldurması gereken veliler, çocuklarının E-Devlet hesabı üzerinden de başvuru yapabilir. Başvuru şartları, gerekli belgeler ve ödeme tarihine dair bilgileri, aşağıdaki başlıklar üzerinden öğrenebilirsiniz.

PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımları kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelere

kırtasiye ödeneği

vermeye devam ediyor. Kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyen aileler, öncelikle başvuru şartları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Şayet şartları karşılamayan başvurular, değerlendirmeye alınmayacaktır. PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2023-2024 Eğitim Öğretim dönemi için belirlenen tutar, 1350 TL’dir. İhtiyaç sahibi ailelere, yılda bir kez olmak üzere, geri ödemesiz 1350 TL verilecek. Başvuru yapmak isteyen ailelerin, aşağıdaki adımları takip etmesi gerekiyor:

 • Başvuru işlemleri, E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştiği için ebeveynlerden biri, E-Devlet şifresi almalıdır. Halihazırda sisteme kayıtlı kimliğiniz varsa, yeniden E-Devlet şifresi almanıza gerek yoktur.
 • Sisteme; PTT üzerinden aldığınız şifre, mobil imza, elektronik imza veya T.C. kimlik kartı bilgileri ile giriş yapabilirsiniz.
 • Açılan sayfanın arama butonuna gelerek “Sosyal Güvenlik Kurumu / Eğitim Öğretim Yardımı Talebi” yazın ve çıkan seçeneğe tıklayın.
 • Başvuru formu açıldığında, E-Devlet sisteminde kayıtlı olan verileriniz otomatik olarak “Başvuru Bilgileri” sayfasına yüklenecektir.
 • Talep Türü” butonuna gelerek; “Kendim İçin” veya “Çocuklarım İçin” seçeneklerinden birini tercih edin. Eğer çocuğunuzun E-Devlet sistemine giriş yapıyorsanız, “Kendim İçin” seçeneğini işaretlemelisiniz. Ebeveynlerden birinin sistemine giriş yapıldıysa “Çocuklarım İçin” ibaresi tercih edilmelidir.
 • Seçim yaptıktan sonra sayfanın alt kısmında bulunan “Başvur” butonuna tıklayın.
 • Eğer gerekli koşulları sağlıyorsanız, başvurunuz onaya alınacak ve kısa süre içerisinde sonucu, tarafınıza iletilecektir.

Bu adımları takip etmeniz, PTT kırtasiye yardımı başvurusu işlemlerini tamamlamanız için yeterlidir. Sisteme giriş yaparken sorun yaşamanız veya başvurunuzun onaylanmaması halinde PTT kurumlarına giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nereden Yapılır?

PTT kırtasiye yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. “Eğitim Öğretim Yardımı Talebi” formu altında, doldurmanız gereken bilgileri görebilirsiniz. Başvuru sayfasında hem çocukların şahsi başvuruları hem ailelerin çocukları için yardım talepleri değerlendirmeye alınır. Ancak aile üyelerinden sadece birinin başvuru yapma hakkı vardır. Şayet ailede ebeveyn ya da çocuklardan biri başvuru yaptıysa, hanedeki diğer kişilerin talep formu değerlendirmeye alınmayacaktır.

PTT Kırtasiye Yardımı Başvuru Linki

PTT kırtasiye yardımı başvurusu yapmak için sadece E-Devlet sistemini kullanmalısınız. Yardım başvurusu adı altında açılan linkler, sizi doğrudan E-Devlet sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfada, öncelikle sisteme giriş yapmalısınız. Eğer açılan sekme, “turkiye.gov.tr” adresi değilse, sizden istenen hiçbir bilgiyi girmemelisiniz. Doğrudan başvuru sayfasına erişim sağlamak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi

Açılan ekranda E-Devlet bilgilerinizle giriş yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Eğer mobil uygulama kullanmak istiyorsanız, aplikasyon üzerinden de işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bunun için ilgili linke tıkladığınızda, mobil uygulama üzerinden giriş yapmaya izin vermelisiniz. Web sürümünde devam etmek istediğinizde, uygulama açmaya izin vermemeniz yeterlidir. Form üzerinde talep edilen bilgiler, sayfaya otomatik olarak gelir. Bunun dışında yapmanız gereken sadece, talebi kimin için istediğinizi işaretlemeniz ve “Başvur” butonuna tıklamanızdır.

PTT Kırtasiye Yardımı Şartları Nelerdir?

PTT Kırtasiye yardım şartları nelerdir? PTT Kırtasiye yardım şartları nelerdir? PTT kırtasiye yardımı başvurusu yapabilmek için belirli şartların sağlanması gerekir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen koşullar ise şu şekildedir:

 • Hane halkı kişi başı aylık ortalama net gelirin, asgari ücretin ⅓ ‘ü altında olması. Aylık ortalama geliri bu oranda olan dar gelirli aileler, Sosyal Yardımlaşma kaydı oluşturduktan sonra başvuru yapmalıdır.
 • Doğal afet ve felaketlere maruz kalan aileler de bu yardımı almak için başvuru talebinde bulunabilir. Bunun için E-Devlet sisteminde depremzede olduğuna dair bir kayıt olması gerekmektedir.
 • Şehit / gazi ve vazife malulleri veya çocuklarına da kırtasiye yardımı verilmektedir. E-Devlet sisteminde kaydı bulunan kişiler, başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.

Bu şartları sağlayan ve kanıtlayacak nitelikte olan herkes için yılda bir kez olmak üzere 1350 TL ödeme yapılmaktadır.  Eğitim yardımı olarak da bilinen bu desteğin başvuruları, Eylül ayına kadar devam edecek. Başvuru tarihi sona erdiğinde, ihtiyaç sahibi ailelere ödeme yapılacağına dair geri bildirim yapılacaktır. SMS yoluyla destek alıp almayacağınızı öğrenebileceğiniz gibi E-Devlet üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Destek ödemeleri, PTT kurumlarına giderek doğrudan alınabilir. Aynı zamanda aileler, E-Devlet sistemine kaydettikleri banka hesapları üzerinden de ödenek alabilir. Açıklanan bilgiler doğrultusunda 1 Eylül ile 31 Aralık tarihleri arasında ödeme yapılacaktır.

PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların, yerine getirmesi gereken şartlarla birlikte, hazırlaması gereken evraklar da vardır. Bu evraklar, başvuru şartlarına uygun olup olmadığının kontrol edilmesi açısından önemlidir. Bu nedenle eksik belgeniz olması halinde başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır. Kırtasiye desteği için gereken belgeler şunlardır: 

 • Çocuğa ait T.C. kimlik kartı veya nüfus cüzdanı
 • Ebeveyne ait T.C. kimlik kartı veya nüfus cüzdanı
 • Çocuğun öğrenci olduğunu gösteren öğrenci belgesi (Okuldan talep edilmelidir.)
 • Velinin gelir belgesi
 • Eğer veli işsizse, işsiz olduğuna dair SGK’den alınacak belge
 • Ailenin ikametgâh adresi
 • Aile bireylerinin tamamını gösteren nüfus kayıt örneği
 • Ev mülkiyeti velilerden birine aitse tapu fotokopisi
 • Velinin İŞKUR kayıt belgesi
 • Muhtarlık tarafından verilen fakirlik belgesi

Bu belgeler, hane halkının maddi imkanlarının kısıtlı olduğunu kanıtlar niteliktedir. Veliler, kırtasiye yardımı ve diğer devlet ödemeleri için gerekli belgeleri temin etmekle yükümlüdür. Aksi takdirde “E-Devlet kırtasiye yardımı sorgulama” ekranında, başvuruya uygun olunmadığına dair bilgilendirme yapılmakta ve ödenek verilmemektedir. Sıkça Sorulan Sorular  [faq-schema id="17676"]

Kırtasiye Yardımı Başvurusu İçin

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum