Malatya Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
Malatya Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu. Malatya Büyükşehir Belediyesi binlerce öğrenciye destek olmaktadır. Okula giden ancak ekonomik koşulları nedeniyle kırtasiye ihtiyacını...

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu. Malatya Büyükşehir Belediyesi binlerce öğrenciye destek olmaktadır. Okula giden ancak ekonomik koşulları nedeniyle kırtasiye ihtiyacını karşılayamayan aileler, kendilerine sağlanan yardımlar sayesinde bir nebze olsun rahatlamaktadır. Malatya Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu Malatya Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu Kırtasiye ihtiyaçları karşılanan çocuklar ise eğitim-öğretimlerine kesintisiz bir şekilde devam edebilmektedir. Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan bu yardımlarla eğitimde fırsat eşitliği yakalamak ve tüm öğrencilerin eşit şartlarda okumasını sağlamak amaçlanmaktadır. Milli eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen bu yardım ile birlikte okula giden tüm öğrenciler için defter ve kalem gibi okullarda kullanılan pek çok ürün ihtiyacı karşılanması hedefleniyor. Okula gitmek isteyen fakat kullanması gereken malzemeleri alamayan, maddi durumu yetersiz kişiler için bakanlık tarafından kırtasiye yardımı geliştirildi. Muhtaç durumda yer alan aileler içerisinde çocuğu okula giden ailelere yılda bir kez olarak kırtasiye yardımı yapılması hedefleniyor. İlk kez bu sene Malatya Büyükşehir Belediyesi dahilinde 2022 ve 2023 eğitim öğretim dönemi için 300 TL değerinde bir yardım yapıldı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından takip edilen bu yardım SED yardımı olarak ifade ediliyor. Malatya başta olmak üzere pek çok ilde PTT üzerinden başvuru şartları taşıyan kişilere teslim ediliyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardım Başvurusu 

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan kırtasiye yardımı başvurusu için bazı şartlar talep ediliyor. 

 • Hane halkının aylık ortalama net gelirinin asgari ücretin üçte biri kadar olması yeterli oluyor. Böylece dar gelirli aileler için zorluk yaşayan ailelere gerekli sosyal yardımlaşma kaydı yapılarak bu ödeme imkânı sağlanıyor.
 • Afet ya da doğal felaket olaylarına maruz kalan kişiler
 • Koruyucu aile dahilinde yer alan çocuklar
 • T.C. vatandaşı olan aileler

Malatya Büyükşehir Belediyesine bizzat gidilerek gerçekleştirilen kırtasiye yardımı gibi durumlar için bazı belgeler talep edilir.

 • Çocuğun T.C. kimlik nüfus cüzdanı 
 • Çocuğun velisine ait olan T.C. kimlik nüfus cüzdanı
 • Öğrenci belgesi
 • Veli’nin gelir belgesi veya SGK’dan alınmış işsizlik belgesi
 • Ailenin ikametgâh belgesi fotokopisi
 • Kira sözleşmesi
 • Evin sahibi aileden biriyse bu doğrultuda tapu fotokopisi
 • Velinin İŞKUR kayıt belgesi 
 • Muhtarlık tarafından verilen fakirlik belgesi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Yardımı 

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı tarafından muhtaç durumda yer alan ailelere eğitim desteği ödemesi gerçekleştirilmektedir. Öğrencilere sunulan para yardımı desteği aylık olarak ödenebildiği gibi aynı zamanda 2 aylık şeklinde de ödenebilmektedir. Devlet tarafından gerçekleştirilen Malatya Büyükşehir Belediyesine bağlı yardımlar kırtasiye yardımı başta olmak üzere şartlı eğitim, kıyafet yardımı, kitap yardımı ve barınma yardımı gibi çeşitlilikler göstermektedir. Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak şartlı eğitim yardımı ile birlikte okulun açık olduğu süre boyunca yardım gerçekleştirilmektedir. İlköğretim içerisinde yer alan erkek öğrenciler aylık olarak 45 TL ilköğretim içerisinde kız öğrenciler ise aylık olarak 50 TL almaktadır. Ortaöğretimde yer alan erkek öğrenciler 55 TL ortaöğretimde devam eden kız öğrenciler ise 75 TL olarak aylık ödeme alır.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Para Yardımı 

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen öğrenci para yardımı işlemleri her sene verilen eğitim desteği olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bağlı olarak gerçekleştirilir. Öğrenciler için yardım parası almak isteyen kişilerin Malatya Büyükşehir Belediyesi içerisindeki belediye binasına veya Sosyal Yardımlaşma Vakfına gitmesi yeterli olacaktır. Maddi durumu kötü durumda olan aileler için aynı zamanda sosyal ekonomik destek kapsamında ilkokul ortaokul ve lise öğrencileri için de yardım sunulur.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Yardımı Başvurusu

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan öğrenci yardımını almak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı ile birlikte kişilerin aileleri ile bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Aileler tarafından gerçekleştirilen eğitim yardımı talebi ile birlikte öğrencileri bu imkân sunulur. Malatya Büyükşehir Belediyesi kapsamında bazı şartlar aranmaktadır.

 • Veli ve öğrencinin kimlik kartı
 • Sağlık raporu belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Hane içerisinde bulunan kişilerin kimlik fotokopisi 
 • Fakirlik kâğıdı
 • Ev veya kira sözleşmesi

Eğitim şartları taşıyan ve onay alan kişilerin başvurusu onaylandığı takdirde bir yıl eğitim sürecinde PTT şubeleri üzerinden ödeme alma hakkı bulunacaktır. Malatya Büyükşehir Belediyesi binası üzerinden gerçekleştirilecek başvurular için bizzat başvuru yapılırken aynı zamanda internet üzerinden başvuru imkânı da bulunuyor.  E-devlet üzerinden kırtasiye yardım başvurusu yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi tıklayabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş sağladıktan sonra mevcut arama kısmına eğitim öğretim yardım yazmanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan sayfa içerisinde kimlik bilgileriniz sunulur. Bunu onaylayarak talep türünü seçiniz ardından ise başvurarak işlemleri tamamlayınız. Yardım kapsamında ilköğretim öğrencileri için toplam olarak 1181 TL, lise öğrencileri için 1259 TL, üniversite öğrencileri içinse toplam olarak 1420 TL yardım imkânı sağlanmaktadır. . Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin tüm iletişim adresleri için

tıklayınız

. Tüm sosyal yardımlar hakkında en detaylı bilgiyi almak için ALO 153 hattını kullanmak mümkün.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.