Herkes Tarafından Yakından Takip Edilen Amerika Finans Kuruluşu Açıkladı: Türk Lirası Değer Kazanıyor

Herkes Tarafından Yakından Takip Edilen Amerika Finans Kuruluşu Açıkladı: Türk Lirası Değer Kazanıyor
Herkes Tarafından Yakından Takip Edilen Amerika Finans Kuruluşu Açıkladı: Türk Lirası Değer Kazanıyor. ABD'nin Yatırım Bankalarından biri olan Goldman Sachs, TL'nin değer kazanacağını açıkladı. Herkes Tarafından Yakından...

Herkes Tarafından Yakından Takip Edilen Amerika Finans Kuruluşu Açıkladı: Türk Lirası Değer Kazanıyor. ABD'nin Yatırım Bankalarından biri olan Goldman Sachs, TL'nin değer kazanacağını açıkladı. Herkes Tarafından Yakından Takip Edilen Amerika Finans Kuruluşu Açıkladı Türk Lirası Değer Kazanıyor Herkes Tarafından Yakından Takip Edilen Amerika Finans Kuruluşu Açıkladı Türk Lirası Değer Kazanıyor

Türk Lirası Değer Kazanıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin önde gelen finans kuruluşlarından biri olan Goldman Sachs, Türk lirası ile ilgili gelecek dönem için umut verici bir tahminde bulundu. "2024 için 10 CEEMEA Sorusu" başlıklı raporunda, TL'nin değer kaybının beklentilerin altında kalabileceği ve reel değer kazanacağı öngörüldü.

TL'nin Değer Kaybı Azalıyor

Goldman Sachs'ın raporunda, Türkiye'de Eylül ayından itibaren görülen parasal ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın iç talebi dengeleyerek fiyat baskılarını azalttığına dikkat çekildi. Bu durum, TL'nin değer kaybını azaltacak ve reel değer kazanmasına yardımcı olacak önemli bir faktör olarak görülüyor.

Cari Açık Azalıyor

Raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) TL'nin reel değer kazanması konusunda rahat bir tutum sergilediği belirtiliyor. Yabancı döviz girişlerindeki artış ve cari açığın daralması, TL'nin değer kaybını sınırlayacak başka önemli etkenler olarak değerlendiriliyor.

Ner Rezerveler Belli Oldu

2023 yılında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranla %4,1 olan cari açığın, 2024 yılında %1,8'e düşeceği tahmin ediliyor. Ayrıca, TCMB'nin bilançosunu yeniden yapılandırma odaklı politikalarının net rezervlerini pozitife taşıyabileceği öngörülüyor. Şu anda negatif olan 49 milyar dolarlık net rezervlerin 2024 yılında pozitife dönmesi bekleniyor. Goldman Sachs'ın bu tahmini, Türk ekonomisi ve TL için olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Türkiye'nin ekonomik istikrarının ve TL'nin değer kazanmasının, yatırımcılar ve vatandaşlar için umut verici bir işaret olduğu düşünülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.