Yeni Kimlik Cüzdan No Nerede Yazar? Seri No Cilt No Aile Sıra No

Yeni Kimlik Cüzdan No Nerede Yazar? Seri No Cilt No Aile Sıra No
Cüzdan no yeni kimliklerde yer almaktadır. Yeni kimliklerde bir çok resmi kurumda cüzdan no sorgulanarak işlemler yapılmaktadır. Cüzdan No kimliğin neresinde yer alıyor? Yeni kimlik cüzdan no; Eski kimlik kartları tarihe karışıyor....

Cüzdan no yeni kimliklerde yer almaktadır. Yeni kimliklerde bir çok resmi kurumda cüzdan no sorgulanarak işlemler yapılmaktadır. Cüzdan No kimliğin neresinde yer alıyor? Yeni kimlik cüzdan no; Eski kimlik kartları tarihe karışıyor. Eski kimlik kartları yerine yeni çipli kimlik kartları kullanılacak. 31 Aralık 2023 tarihine kadar değiştirilmesi zorunlu olan kimlik kartları başvuruları için randevu sistemi devreye girdi. 31 Aralık 2023 tarihinden itibaren yeni çipli kimlik kartı olmayanlar resmi ve özel işlerini gerçekleştirmeyecekler. Eski kimlikler 31 Aralık 2023 tarihinden itibaren geçerli olmayacaktır.

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik kartı almak isteyen vatandaşlarımız öncelikle randevu almalıdırlar. Yeni kimlik randevusunu 2 şekilde alabilirsiniz.

 1. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr/ internet sitesi üzerinden
 2. Alo 199 çağrı merkezi üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartı Çıkartmak İçin Ne Gerekli

Yeni kimlik kartı çıkartmak için bazı evraklara ihtiyacımız vardır. Yeni kimlik çıkartmak için ilk adım randevu almaktır. Sonrasında istenen evraklar ile başvuru yapabilirsiniz. Yeni kimlik için gerekli belgeler;

 • Nüfus cüzdanı(kimlik kartı) pasaport, sürücü belgesi, uluslararası aile cüzdanı
 • Bir adet biyometrik fotoğraf(son 6 ay içerisinde çekilmiş olması)
 • Kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge
 • 15 yaş altı çocuklarda fotoğraf istenmemektedir.

Yeni Kimlik Kartı Ücreti

Kimlik kartlarının hem yurt dışında geçerli olması hem de sorgulama işlemlerin daha rahat yapılması için çipli olarak tasarlanmıştır. Kimlik değiştirmek isteyen vatandaşlarımız randevularını oluşturup, gerekli evraklarını hazırladıktan sonra randevu saatinde Nüfus Müdürlüklerine olmalıdırlar. Yeni kimlik kartı ücretini randevuya gitmeden önce yatırmak gerekiyor, aksi halde kimlik yenileme işlemi yapılamaz. Kimlik Yenileme Ücreti (Nereye) Nasıl Yatırılır;

 • Vergi Dairesi Müdürlüklerinden,
 • Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr/ internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla,
 • Gelir İdarisi Başkanlığına ait web sayfasından
 • https://alo199.nvi.gov.tr/ ve https://randevu.nvi.gov.tr/ internet adresinde belirtilen anlaşmalı bankalardan
 • PTT Şubelerinden yatırılabilmektedir.

Yeni kimlik kartı ücreti ise şöyledir;

 • Kimlik kartının değiştirilmesi nedeniyle: 30,00 TL,
 • Kimlik kartının kaybı nedeniyle: 60,00 TL’dir.
 •  Doğum bildirimleri sonucu düzenlenen kimlik kartlarından değerli kâğıt bedeli alınmaz.

Yeni Kimlik Geçerlilik Süresi

Hem yurt içinde, hem de yurt dışında geçerli olacak olan yeni kimlik kartlarının geçerlilik süresi 10 yıldır. Gerekçesini belirtmek suretiyle (kayıp, hırsızlık v.b) geçerlilik süresi dolmadan kimlik kartı alınabilir. Kimliğinizi kaybetmeniz durumunda çağrı merkezi yada nüfus müdürlüklerine bilgi vermeniz gerekmektedir. Bu durumda kimlik kartınız iptal edilir.

Yeni Kimlik Aile Sıra No Nerede Yazar?

Yeni Kimlik Cilt No Nerede Yazar?

Yeni Kimlik Seri Sıra No Nerede Yazar?

 Yeni Kimlikte Seri No Nerede Yazar?

Yeni kimlikler eski kimliklere göre bir takım farklılıklar içermektedir. Birçok resmi işlemde karşımıza çıkan kimlik seri no yeni kimliklerde nerede yazar sorusu merak edilmektedir.  Eski kimliklerde yer alan “medeni hal, kan grubu, din, bağlı bulunduğu il-ilçe, doğum yeri, veriliş nedeni, aile sıra no” gibi gibi bilgiler artık yeni çipli kimliklerde yer almamaktadır. Eski kimlik kartlarında  üst tarafta yer alan cüzdan no bilgisi yeni kimlik kartında ; ad , soyadı ve doğum tarihi bilgilerinin hemen altında yer almaktadır. Seri no 1 harf  2 rakamdan oluşmaktadır. Kimlik kartlarında sıra numarası ile 6 haneli sayı olmaktadır. Yeni Kimlik Seri No Nerede Yazar? Cilt No Aile Sıra No Cüzdan No

Yeni Kimlik Almak İçin Randevu

Yeni kimlik kartı alabilmek için randevu oluşturmanız şarttır. Yeni kimlik kartı randevu işlemlerinizi 2 şeklide gerçekleştirmek mümkündür. 1.aşama ALO 199 çağrı merkezinden randevu oluşturabilirsiniz. 2.aşama  İnternet üzerinden randevu alabilmeniz için;

 • NVİ https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • T.C. KİMLİK KARTI randevu seçeneğini seçin.
 • Karşınıza çıkan onay uyarısı için "Kabul Ediyorum" seçeneğini tıklayın.
 • Adınız, Soyadınız, T.C. Kimlik No, Doğum Tarihi, Telefon ve Güvenlik kodu bilgilerini girin. "Devam Et" seçeneğine tıklayın.
 • "… adına T.C. Kimlik Kartı Randevusu için İl ve İlçe Seçimi aşamasındasınız." Bu alanda randevu alacağınız il ve ilçeyi seçin.
 • "örnek olarak ..…. adına İzmir , Karşıyaka İlçe Nüfus Müdürlüğü için Kişi Seçimi aşamasındasınız. Bu platform üzerinden yalnızca anne, baba, eş ve çocuklarınıza randevu alabilirsiniz." Bu alanda kimlik yenilemeyi kimin üzerine yapacaksanız seçmelisiniz. Daha sonra "İleri" seçeneğine tıkladıktan sonra randevu işleminiz için tarih ve saat bilgileri size gösterilecektir.
 • Aldığınız randevu tarihinde ve saatinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü şubesinde olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yeni bir randevu oluşturmanız gerekir.

Yeni Kimlikte Cilt No Nerede Yazar?

Yeni kimliklerde cilt no bulunmamaktadır. Ancak cilt no bazı yerlerde hala istenmektedir. Cilt numaranızı öğrenmek istiyorsanız e-devlet sistemine giriş yaparak ulaşabilirsiniz. E-devlet üzerinden  turkiye.gov.tr adresine tıklayın, sisteme giriş yaptıktan sonra 'Kimlik Bilgilerim' kısmına tıklayıp kimlik kartınız üzerinde görünmeyen birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni Kimlikte Cüzdan No Nerede Yazar?

Cüzdan numarası yeni kimliklerde olmayan bilgidir. Kimlik numaramızın yetersiz kaldığı durumlarda bazı yetkili kişiler tarafından seri no, cüzdan no kimliğimizi tespit etmekte kullanılmaktadır. Kurumsal web sitelerinde işlem yaparken kimlik doğrulaması için 2 seçeneğimiz bulunmaktadır. Bunlar nüfus cüzdanı ve kimlik kartı seçeneğidir. Sizden cüzdan numarası istenirse  yeni kimlik kartı seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu durumda cüzdan numarasına ihtiyaç kalmayacaktır. E-devlet sistemine giriş yaparak kimlik bilgilerim kısmından cüzdan numaranızı öğrenebilirsiniz.

Yeni Kimlikte Aile Sıra No Nerede Yazar?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti güvenlik nedeni ile yeni çipli kimliklerde bazı bilgilere yer vermedi. Milyonlarca vatandaş eski kimliklerindeki cilt, aile, sıra no gibi bilgilerin yeni kimliklerde olmadığını görünce araştırma yapmaya başladı. Yeni kimliklerde yer almayan bir bilgide aile sıra numarasıdır. Detaylı kimlik bilgilerinize e-devlet sistemi kimlik bilgilerim kısmından ulaşabilirsiniz. Yazımızın içeriğinde yeni kimlik kartı ile ilgili merak edilen soruları cevapladık.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.