Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek Nedir?
Tüp Bebek Nedir? Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır? Tüm Bebek Fiyatları Ne Kadar? Tüp bebek nasıl oluyor? Tüp Bebekler Neden Güzel Olur? Tüp bebek Aşamaları. Tüp bebek, çocuk sahibi olmak isteyen çiftte anneden ilaç yüklemesi...

Tüp Bebek Nedir? Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır? Tüm Bebek Fiyatları Ne Kadar? Tüp bebek nasıl oluyor? Tüp Bebekler Neden Güzel Olur? Tüp bebek Aşamaları. Tüp bebek, çocuk sahibi olmak isteyen çiftte anneden ilaç yüklemesi yapıldıktan sonra alınan yumurtalar ile babadan alınan ve laboratuarda yıkanarak temizlenen içlerinden  en iyileri seçilen spermlerin gene laboratuar ortamında medyum denilen kaplarda muhafaza ederek rahim içindeki sıvılara benzeyen sıvılar içinde döllenmeye bırakılmasıdır. Tüp Bebek Nedir Tüp Bebek Nedir Medyumlara halk arasında tüp denir. Bu sebeple bunun adı Tüp Bebek olmuştur. yumurtalar ve spermler bu tüpün içinde aynı rahimdeymiş gibi birbirlerini bulurlar ve döllenirler. Böylece embriyo oluşturmuş olurlar. Embriyolar ilk gün 2 hücre sonraki gün 4 hücre üçüncü gün 8 hücre gibi her gün birbirinin katları şeklinde çoğalma işlemi başlatırlar. Embriyolar ikinci günden itibaren anne rahmine bırakılırlar. Bu işleme Tüp Bebek Tedavisi denir.

Tüp Bebek Tutup Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Tüp bebek tedavisinde embriyoların tutunup tutulmadığı anne rahmine bırakıldıktan  12 gün sonra hamilelik testi yapılarak anlaşılır. Tüp Bebek Tedavisinde hamilelik testi kanda ve idrarda ölçülerek iki şekilde yapılır.

Tüp bebek tedavisi ne zaman yapılmalıdır?

Öncelikle çiftlerin normal yolla çocuk sahibi olamadıktan sonra doktora gitmeleri ve doktor kontrolünde beklemeleri gereklidir. Anne ve baba adayının doktor tarafından kontrollerinin yapılması ve sorunun olup olmadığını belirlemesi durumunda annede sorun var ise kontroller şu şekilde yapılır :

  • Âdetin ikinci günü kanda LH FSH E2  ve inhibin B testlerinin yapılıp yumurta rezervlerinin durumuna bakılır.
  • Troid bezlerinin düzgün çalışıp çalışmadığına bakılması gerekir. Serbest T3 ,T4  ve  TSH  ve diğer üremeye etkili hormonlar olan DHEA, Androstenedion, l7hidroksiprogesteron, serbest testosterona bakılır.
  • Rahim filmi ile yumurtalık kanallarının açık olup olmadığının kontrolünün yapılması gerekir.
  • Prolaktin hormonunun düzgün çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır.

Eğer sorun baba adayında ise; sperm örneği alınarak spermlerde herhangi bir sorun olup olmadığının kontrolü yapılır. Sonuçlarda görünen önemli herhangi bir sorun yok ise (yumurta kanallarının tıkanıklığı, spermlerin çok az olması yada hiç olmaması gibi) tüp bebek tedavisine hemen geçilmez.

Tüp Bebek Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.