TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Başvurabilecek? Başvuru Formu

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Başvurabilecek? Başvuru Formu
TOKİ Başvuru Şartları 2022 Nelerdir?Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde bir süredir konuşulan sosyal konut projesi ile ilgili beklenen haberi duyurdu. Bununla birlikte TOKİ başvuru şartları insanların en çok merak ederek...

TOKİ Başvuru Şartları 2022 Nelerdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde bir süredir konuşulan sosyal konut projesi ile ilgili beklenen haberi duyurdu. Bununla birlikte TOKİ başvuru şartları insanların en çok merak ederek internette arattığı başlıklardan biri haline oldu. TOKİ başvuru şartları neler, başvurular başladı mı? Yılbaşında temeli atılacak TOKİ konutları için nasıl başvuru yapabilirsiniz? Tüm bu sorulara yanıt almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. TOKİ sosyal konut projesi düşük taksitlerle ev alma imkanı sunduğu için insanların son derece ilgisini çekti. Daha şimdiden TOKİ başvuru sayılarının 2 milyonu aştığı söyleniyor. Son derece pratik bir şekilde yapılabilen başvuru işlemleri, ev alma hayalini bugüne kadar erteleyenler için kaçırılmayacak bir fırsat. Gelin, TOKİ başvuru işlemlerinin nasıl yapıldığına ve TOKİ başvuru şartlarına birlikte göz atalım. TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir

TOKİ Başvuruları Başladı Mı? Başvuru Süresi Ne Zaman Bitecek?

TOKİ başvuru süresi 14 Eylül 2022 tarihi itibariyle başladı. Kısa sürede büyük ilgi toplayan TOKİ başvuruları 31 Ekim 2022 tarihinde ise sona erecek. Ancak

e-Devlet

başvurularının son başvuru günü ise 28 Ekim 2022 olarak açıklandı. Bu tarihten sonra e-Devlet üzerinden TOKİ başvurusu yapmak mümkün olmayacak. TOKİ konut başvuruları için 2+1 ve 3+1 ayrımı yapılmayacak. Konut tipinin belirlenmesi, ihalenin ve konut belirleme kurasının yapılması ile gerçekleşecek. TOKİ başvurularının işleme alınması için başvuru sahiplerinin 500 TL ücret ödemesi gerekecek. Başvuru ücretini başvuru süresi içerisinde ödemeyenlerin başvuruları iptal edilecek.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Başvurabilecek?

Cumhuriyet tarihinde yapılan en büyük sosyal konut projesi olmasıyla dikkatleri bir anda üzerine çeken TOKİ konutlarına başvuru için belli şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Şu ana kadar açıklanan TOKİ başvuru şartları şunlar:

 • Başvuru sahibi 18 yaşını doldurmuş bir T.C. vatandaşı olmalı.
 • Projenin yer aldığı il/ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet etmeli veya il nüfusuna kayıtlı olmalı. (Bu koşul şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ve bu malullerin dul veya yetimleri içinse en az 3 yıl olarak açıklandı.)
 • Daha önce TOKİ kapsamında ev satın almamış veya TOKİ konut kredisi kullanmamış olmalı. (Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ve bu malullerin dul veya yetimleri için bu madde geçerli değil.)
 • Başvuru sahibinin, kendisi, eşi veya velayetine sahip olduğu çocuklarının üzerine tapuda ev olmamalı. Ancak hisseli sahiplikler bu kategoride sayılmıyor. Benzer şekilde şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ve bu malullerin dul veya yetimleri için bu madde geçersiz.
 • Genç kategorisi kapsamında başvuru yapacak kişiler, 14 Eylül 1992 ve sonraki bir tarihte doğmuş olmalı. Yani başvuru süresinin başladığı gün, 30 yaşından küçük olmalı.
 • Aylık hane geliri (başvuru sahibi, eşi ve velayetine sahip olduğu çocuklarının toplam geliri) en fazla 16 bin TL olmalı. İstanbul içinse bu rakam 18 bin TL olarak açıklandı.
 • Tüm hane halkı adına yalnızca bir kişi başvuru yapmalı.

Yukarıda saydığımız TOKİ başvuru şartlarını yerine getiren kişiler için 4 farklı kategori açıklandı. Kura çekim işlemlerinin öncelik sırasına göre;

 1. Kategori: Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri için %5 kontenjan alacak.
 2. Kategori: En az %40 engeli bulunanlar, kalan evlerden %5 kontenjan ayrılacak.
 3. Kategori: Emekliler ve gençler için kalan evlerin %20’si ayrılacak.
 4. Kategori: Diğer alıcılar içinse kontenjan fazlası konutlar için ayrıca kura çekilecek.

TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ziraat Bankası ve Halkbank üzerinden TOKİ başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. İşlemlerini bu bankalardan gerçekleştirecek başvuru sahiplerinin aşağıdaki evrakları yanında götürmesi gereklidir:

 • Kimlik fotokopisi,
 • Kategori (şehit aileleri, harp ve vazife malulleri) kapsamındaki başvuru sahipleri, öncelikle Emekli Sandığı’ndan “Hak Sahipliği Belgesi” almalıdır.
 • Engelli vatandaşlar, en az %40 oranında engelli olduklarını gösteren sağlık heyeti raporuna sahip olmalıdır. Bu rapor tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmalıdır. Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünden aldığınız emekli kimliğinin fotokopisi mevcutsa rapora gerek yoktur.
 • Emekli vatandaşlar, Emekli Kimlik Belgelerinin fotokopisini belgeleri arasına eklemelidir. Eğer henüz çıkmamışsa emekli olduklarını gösteren yazıyı SGK’dan edinerek ibraz etmelidirler.

TOKİ Başvuruları e-Devlet Üzerinden Yapılabiliyor!

TOKİ başvuru işlemleri için tüm bu belgeleri toplamanıza ve banka şubesine gitmenize gerek yok. Eğer e-Devlet şifreniz varsa başvuru işlemlerini internet üzerinden tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet

başvuru linki için buraya tıklayabilirsiniz. 2. ve 3. kategoride bulunan (emekli ve engelli) başvuru sahiplerinin işlem sırasında e-Devlet'e ilgili belgeleri yüklemesi gerekecek. Ancak şehit aileleri, harp ve vazife malullerinin başvurular için banka şubelerini kullanması zorunlu. E-Devlet başvuru işlemleri sırasında projeye ve başvuru şartlarına dair bilgilendirmeleri yeniden inceleyebilirsiniz. Başvuru işlemi sırasında hangi projeye başvurduğunuzu e-Devlet üzerinden seçebilirsiniz. 28 Ekim 2022 tarihi itibariyle e-Devlet başvurularının sona ereceğini hatırlatalım. Yani e-Devlet sosyal konut başvuruları, banka şubesi başvurularından 3 gün daha erken bitecek! Başvuru işlemlerinin tamamlanması için e-Devlet’te yer alan iletişim numaranıza bir SMS gönderilecek. Başvuru ücretini ödemeniz için açılan IBAN hesabının bilgileri bu SMS’te yer alacak. Belirlenen TOKİ başvuru süresi içerisinde başvuru ücretini yatırmadığınız takdirde başvurunuz geçersiz olacak.

Sıkça Sorulan Sorular

e-Devlet’ten TOKİ başvurusu nasıl yapılır?

e-Devlet profilinize girdikten sonra arama kutucuğuna TOKİ yazarak buradan konut başvurusuna gidin. Bilgilendirme formunu okuduktan sonra başvuru bilgilerinizi doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

TOKİ başvuru ücreti ne kadar?

TOKİ sosyal konut projesi için başvuru ücretleri 500 TL olarak belirlendi. Başvuru süreci içerisinde bu ücreti yatırmadığınız takdirde başvurularınız geçersiz sayılacak.

TOKİ başvuru süresi ne zaman bitiyor?

Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerinden yapacağınız başvuruların son tarihi 31 Ekim 2022 olarak açıklandı. Ancak e-Devlet başvurularının süresi 28 Ekim 2022’de bitiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.