Toki Başvuru Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? Toki Başvuru Formu

Toki Başvuru Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? Toki Başvuru Formu
Toki Başvuru Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? Toki Başvuru FormuKira öder gibi ev sahibi olun sloganıyla yola çıkanTOKİ, dar gelirli vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olmasına yardımcı olmaktadır. Yetkililer tarafından...

Toki Başvuru Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? Toki Başvuru Formu

Kira öder gibi ev sahibi olun sloganıyla yola çıkan

TOKİ

, dar gelirli vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olmasına yardımcı olmaktadır. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre 81 ilin tamamında sosyal konut projeleri yürütülecek. Bu projelerden şehit yakınları, gaziler, emekliler ve engelli vatandaşlar öncelikli olarak faydalanabilecek. Ayrıca şartları sağlayan diğer vatandaşlar da TOKİ’ye başvuruda bulunabilecekler. İlerleyen süreçte 81 ilin tamamında toplamda 150 bin sosyal konut yapılacak. Hazine arazileri vatandaşlara açılarak ev ve arsalar 15 yıla kadar varan vadelerle satılacak. Böylece dar gelirli aileler kira öder gibi ev sahibi olarak ekonomik anlamda rahatlayabilecekler. Üstelik yapılacak olan bu sosyal konut projelerinin kira fiyatlarını düşürebileceği de ön görülüyor. Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun

TOKİ Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

TOKİ kira öder gibi ev sahibi nasıl olunur sorusu pek çok vatandaş tarafından sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. TOKİ tarafından inşa edilen sosyal konutlara başvuruda bulunabilmek için

e-devlet

üzerinden form doldurmanız gerekir. Bu formu 4 Ağustos tarihine kadar doldurarak teslim etmelisiniz. Ancak bu kısım bir ön başvuru olarak değerlendirilecektir. Asıl başvurular için birtakım belgeleri edinmeniz şarttır. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar, proje bitiminden başlayarak 15 yıl boyunca kira öder gibi ev sahibi olabilecekler. Ancak vatandaşlar sosyal konutlara başvuruda bulunabilmek için gerekli şartların tamamını taşıdıklarından emin olmalılardır.

Gelir Yuvan 7200 tl maddi yardım başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/gelir-yuvan-7200-tl-yardim-basvurusu-nasil-yapilir/ ziyaret edin.

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOKİ başvurusu nasıl yapılır sorusu da pek çok dar gelirli vatandaş tarafından sorulmaktadır. E-devlet üzerinden TOKİ başvurusunda bulunabilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

 • Öncelikle telefon veya bilgisayar tarayıcınızdan e-devlet hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Üst sekmede yer alan arama çubuğunu kullanarak ‘’Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’’ hizmet sayfasına gitmelisiniz.
 • Hizmet sayfasında yer alan ‘’Konut Başvurusu’’ sekmesine tıklamalısınız.

Bu aşamalardan sonra karşınıza çıkan bilgilendirmeleri kabul etmeniz ve başvurunuzu göndermeniz gerekecektir. Başvuru sonuçları yayınlandıktan sonra tarafınıza bir geri dönüş yapılacaktır.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ başvuru şartları nelerdir sorusu da son zamanlarda sıklıkla sorulmaktadır. TOKİ tarafından yapılan sosyal konutlara başvuruda bulunabilmek için şu şartları sağlamanız gerekir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Projenin bulunduğu ilin nüfusuna kayıtlı olmak ve en az 1 yıl ikamet etmek
 • Daha önce Toplu Konut İdaresi’nden konut satın almamak
 • Hane üyelerinin herhangi birinin konuta sahip olmaması
 • Başvuru sahibinin 25 yaşını doldurmuş olması
 • Birden fazla başvuruda bulunmamak
 • Toplam hane gelirinin aylık en fazla 2,600 TL olması. Bu şart İstanbul’da ikamet eden haneler için 3,100 TL’dir.

Yukarıda verilen şartların tamamını sağlayan vatandaşlar, e-devlet üzerinden başvurularını iletebilirler. Ancak bu şartlardan herhangi birinin sağlanmaması durumunda başvurunuz olumlu olarak sonuçlanmayacaktır.

Kimler TOKİ Başvurusu Yapabilir?

Kimler TOKİ başvurusu yapabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, yalnızca dar gelirli aileler ve üzerlerinde taşınmaz mal bulunmayan vatandaşlar TOKİ başvurusunda bulunabilmektedir. Başvurular şu kategoriler dahilinde alınacaktır:

 • Birinci kategori – şehit yakını ve gaziler ile dul ve yetimler
 • İkinci kategori – %40 ve üzeri engelli olan vatandaşlar
 • Üçüncü kategori – Emekli vatandaşlar
 • Dördüncü kategori – Diğer alıcı vatandaşlar

Sizlerin de gördüğü üzere 1, 2 ve 3. kategoriler özel durumları bulunan vatandaşlar için ayrılmıştır. 4. kategori ise şartları sağlayan diğer vatandaşlar içindir. Daha fazla bilgi alabilmek için kurum ile iletişime geçmeniz mümkündür.

TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

TOKİ ön başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar, asıl başvuru için bazı belgeleri edinmek zorundadır. TOKİ başvurusu için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Şehit yakınları, gaziler, dul kadınlar ve yetimler için Emekli Sandığı’ndan alınacak olan hak sahipliği belgesi
 • Engelli vatandaşlar için tam teşekküllü bir hastaneden alınan engelli raporu
 • Emekli olan vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan Emekli Kimlik Belgesi

Yukarıda yer alan belgeleri temin eden vatandaşlar, sosyal konut başvurusunda bulunabilecektir. Ancak bu belgelerden herhangi birinde eksiklik veya yanlışlık meydana gelmişse, TOKİ başvurusu ne yazık ki olumlu olarak sonuçlanmayacaktır. Bu nedenle belge edinme aşamasında son derece dikkatli olmanız ve tüm yönergeleri dikkatli bir şekilde okumanız gerekecektir. TOKİ tarafından yapılacak olan yeni açıklamaları takip ederek konu ile alakalı daha geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gelir Yuvan İş Fikirleri İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com/gelir-yuvam/ sayfasını ziyaret edin. Gelirim Evden İş Fikirleri İçin Hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.