Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi Kimler Nasıl Başvurabilir? Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi Kimler Nasıl Başvurabilir? Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun
Toki Sosyal Konut Projesi Nedir?Devlet kurum ve kuruluşları tarafından getirilen yenilikler vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Sosyal konut projesi nedir sorusu da bu bağlamda sıklıkla sorulur. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği...

Toki Sosyal Konut Projesi Nedir?

Devlet kurum ve kuruluşları tarafından getirilen yenilikler vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Sosyal konut projesi nedir sorusu da bu bağlamda sıklıkla sorulur. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından düzenlenen sosyal konut projeleri tüm hızıyla devam etmektedir. Geçtiğimiz haftalarda ise cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalara göre kapsamlı bir sosyal konut projesi gerçekleştirilecektir. 13 Eylül 2022 tarihinde detayları açıklanacak olan sosyal konut projesine yalnızca belirli şartları taşıyan adaylar başvuru yapabilecektir. İnşa edilecek olan konutlar ise birçok özelliğe sahip olacaktır. Bu konutların yerel ve yatay mimariye uygun, enerji verimli, sıfır atık uyumlu, iklim dostu ve yenilenebilir enerjiyi destekleyecek biçimde inşa edileceği söylenmiştir. Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi Kimler Nasıl Başvurabilir Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun Sosyal Konut Projesi

Sosyal Konuta Kimler Başvurabilir?

Bakanlık tarafından duyurulan sosyal konut projelerine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, sosyal konuta kimler başvurabilir sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Sosyal konutlar için bazı vatandaşlara öncelik tanınacaktır. Öncelik tanınan vatandaşlar kategorilere ayrılarak açıklamalar yapılmıştır. Bu kategoriler aşağıda sıralanmıştır:

  • Kategoride: şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri
  • Kategoride: %40 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşlar
  • Kategoride: emekli vatandaşlar
  • Kategoride: diğer vatandaşlar

Sizlerin de gördüğü üzere sosyal konutlar için bazı vatandaşlara öncelik tanınmaktadır. Ancak gerekli şartları taşıyan herkes bu konutlara başvuruda bulunabilir. Hangi şartları sağlamanız gerektiğini öğrenmek için yazının devamına göz atabilirsiniz.

Sosyal Konut Projesi Şartları

Az önce de belirttiğimiz gibi sosyal konutlara başvuruda bulunabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Sosyal konut projesi şartları aşağıda sıralanmıştır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 25 yaşını doldurmak
  • Projenin yer aldığı il sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak ya da projenin yer aldığı ilin nüfusuna kayıtlı olmak
  • Daha önce TOKİ tarafından inşa edilen konutlardan faydalanmamış olmak
  • TOKİ’den konut kredisi kullanmamış olmak
  • Anadolu şehirlerindeki vatandaşlar için maksimum 14 bin TL, İstanbul’daki vatandaşlar içinse maksimum 16 bin TL gelire sahip olmak

Yukarıda verilen şartları sağlayan herkes TOKİ tarafından inşa edilen sosyal konutlara başvuruda bulunabilmektedir. Aynı zamanda hane içerisinde yalnızca bir adet başvuru yapılması gerektiğini unutmamalısınız.

TOKİ Sosyal Konut Ne Anlama Geliyor?

TOKİ sosyal konut ne anlama geliyor sorusunun sıklıkla sorulduğunu görmekteyiz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde yer alan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), vatandaşların uygun fiyatlarla kira öder gibi ev sahibi olmasını sağlayan bir devlet kurumudur. TOKİ tarafından inşa edilen daireler için başvuru alınmakta ve başvuru sonunda kuralar çekilmektedir. Kurayı kazanan vatandaşlar ise evlerine yerleşebilmektedir. Vatandaşların başvuru sırasında bir peşinat ödemeleri şarttır. Peşinat ödeyip kurada elenen vatandaşlara peşinat tutarı geri ödenmektedir. Ardından kurayı kazanan vatandaşlar evlerine yerleşerek her ay belirlenen tutarda taksit ödemekte ve kira öder gibi ev sahibi olmaktadır. Evin fiyatı ve taksitlerin tutarı TOKİ tarafından proje başvuruları başlamadan belirlenmektedir.

Sosyal Konut Peşinat Ne Kadar?

Eğer TOKİ tarafından inşa edilen sosyal konutlara başvuruda bulunacaksanız sosyal konut peşinat ne kadar sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. İlgili makamlar tarafından yapılan açıklamaya göre satış fiyatının %10’u peşinat olarak tahsil edilecektir. Yani örneğin konutun fiyatı 600.000 TL ise bunun 60 bin TL’si peşin olarak alınacaktır. Konut fiyatları henüz netleşmediği için kesin bir tutar ifade etmek mümkün değildir. Peşinat ödendikten sonra vatandaşlara 0,49 faiz oranı ile 240 ay yani 20 yıl vade ile sabit taksit imkanı tanınır. Yani vatandaşlar 20 yıl boyunca kira öder gibi taksit ödeyecek ve 20 yılın sonunda eve tamamen sahip olacaktır. Peşinat tutarını belirleyebilmek için ev fiyatının %10’unu baz alabilirsiniz.

Sosyal Konut Projesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Sosyal konut projesi başvuru nasıl yapılır sorusunun yanıtına gelecek olursak, sosyal konut projesine başvuruda bulunmak için e-devlet hesabınıza giriş yapmanız yeterli olacaktır. Giriş işleminin ardından arama çubuğuna ‘’Konut / İş Yeri Başvurusu’’ yazarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) sayfasında yer alan sekmeye tıklamalı ve karşınıza gelen ekranda işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Sosyal konut başvuruları ile alakalı desteğe ihtiyacınız varsa ilgili kurumu cep telefonu ile arayarak daha detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

TOKİ'den Kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı. Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.