Samsun'da Deprem Oldu. 3.8 Şiddetinde Samsun Bafra'da Deprem Oldu

Samsun'da Deprem Oldu. 3.8 Şiddetinde Samsun Bafra'da Deprem Oldu
Samsun'da Deprem OlduSamsun'da deprem oldu. Samsun'da deprem mi oldu. Samsun Depremi. Son Dakika Samsun Deprem. Şimdi Deprem Mi Oldu? Samsun'da En Son Deprem. Son Dakika Samsun Deprem Deprem Oldu Samsun'da Büyüklüğü 3.8 olan bir deprem...

Samsun'da Deprem Oldu

Samsun'da deprem oldu. Samsun'da deprem mi oldu. Samsun Depremi. Son Dakika Samsun Deprem. Şimdi Deprem Mi Oldu? Samsun'da En Son Deprem. Son Dakika Samsun Deprem Gaziantep 'da Deprem OlduGaziantep 'da Deprem Oldu Deprem Oldu Samsun'da Büyüklüğü 3.8 olan bir deprem daha meydana geldi. 06-03-2023 Tarihinde saat: 05:16:03 3.5 şiddetinde deprem yaşandı.

Samsun'te deprem mi oldu?

Bu deprem yerin 6.97 (KM) altında meydana geldi. Yaşanan bu deprem Mersin'de de hissedildi.

Büyüklük3.8 (MW)
YerSamsun
Tarih(TS)06-03-2023 05:16:03
Enlem36.253
Boylam35.964
Derinlik6.97 (KM)

Samsun'da son deprem

Bu yaşanan deprem şimdilik son deprem diyebiliriz ama Samsun'da neredeyse her yarım saatte bir hissedilen depremler meydana gelmektedir. Yaşanan deprem anı.

DEPREMİN OLUŞ NEDENLERİ VE TÜRLERİ

Üzerinde yaşadığımız dünya 6370 km yarıçapına sahip bir küredir. Yer yüzeyinden dünyanın merkezine kadar olan kısımlar dıştan içe doğru 1.Litosfer (katı) 2.Astenosfer (viskoz,akıcı) 3.Manto (yarı viskoz,yarı katı) 4.Çekirdek (katı) katmanlarından oluşmaktadır. Yaşamımızı devam ettirdiğimiz kalınlığı 70-80 km olan Litosfer; sıcaklığı 1500-2000 C olan ve erimiş sakız kıvamındaki Astenosferin üzerinde bulunmaktadır. Litosfer bu sıcak ve viskoz olan katmanın üzerinde hareket halindedir. Bu hareket sırasında oluşan tektonik kuvvetlerin etkisiyle fay denilen yırtıklar boyunca belirli periyotlarla ani hareketler oluşur. Bu ani hareketler sonucu meydana gelen titreşimler Litosfer boyunca hareket ederek hasar verici depremleri meydana getirir. Günümüz teknolojisi ile depremin tam zamanlı tahmin edilmesi yada ertelenmesi mümkün değildir. Yerin, yüzeyden derine gidildikçe ısının arttığı bilinmektedir. Astenosfer de oluşan kuvvetler, özellikle konveksiyon akımları nedeni ile, taş kabuk parçalanmakta ve birçok “Levha”lara bölünmektedir. Halen 10 kadar büyük levha ve çok sayıda küçük levhalar vardır. Bu levhalar üzerinde duran kıtalarla birlikte, Astenosfer üzerinde sal gibi yüzmekte olup, birbirlerine göre insanların hissedemeyeceği bir hızla hareket etmektedirler(1,2,3,5). Yerkabuğunu oluşturan levhaların birbirine sürtündükleri, birbirlerini sıkıştırdıkları, birbirlerinin üstüne çıktıkları ya da altına girdikleri bu levhaların sınırları dünyada depremlerin oldukları yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. İtilmekte olan bir levha ile bir diğer levha arasında sürtünme kuvveti aşıldığı zaman bir hareket oluşur. Bu hareket çok kısa bir zaman biriminde gerçekleşir ve şok niteliğindedir. Sonunda çok uzaklara kadar yayılabilen deprem (sarsıntı) dalgaları ortaya çıkar. Bu sırada yeryüzünde, bazen gözle görülebilen, kilometrelerce uzanabilen ve fay adı verilen arazi kırıkları oluşabilir. Bu kırıklar bazen yeryüzünde gözlenemez, yüzey tabakaları ile gizlenmiş olabilir. Kuramlara göre, herhangi bir noktada, zamana bağımlı olarak, yavaş yavaş oluşan birim deformasyon birikiminin elastik olarak depoladığı enerji, kritik bir değere eriştiğinde, fay düzlemi boyunca var olan sürtünme kuvvetini yenerek, fay çizgisinin her iki tarafındaki kayaç bloklarının birbirine göreli hareketlerini oluşturmaktadır. Bu olay ani yer değiştirme hareketidir. Faylar, genellikle hareket yönlerine göre isimlendirilirler. Daha çok yatay hareket sonucu meydana gelen faylara ”Doğrultu Atımlı Fay”denir. Ülkemizdeki Kuzey Anadolu Fayı doğrultu atımlı faydır. Fayın oluşturduğu iki ayrı blokun birbirlerine göreli olarak sağa veya sola hareketlerinden de bahsedilebilinir ki bunlar sağ veya sol yönlü doğrultulu atımlı faya bir örnektir. Doğrultu atımlı faylar şiddeti(tahribatı) büyük olan deprem üretme potansiyeline sahiptir. Düşey hareketlerle meydana gelen faylara da ”Egim Atımlı Fay”denir. Fayların çoğunda hem yatay, hem de düsey hareket bulunabilir.
Depremzede yardım başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/depremzede-yardim-basvurusu-nasil-yapilir/ Tıklayın.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.