Öğrenci Affı Nedir?

Öğrenci Affı Nedir?
Öğrenci Affı Nedir?Herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim gören öğrenciler, çeşitli nedenlerden ötürü ceza alarak kurumdan uzaklaştırılabilmektedir. Öğrenci affı nedir sorusu ise pek çok üniversite öğrencisi tarafından...

Öğrenci Affı Nedir?

Herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim gören öğrenciler, çeşitli nedenlerden ötürü ceza alarak kurumdan uzaklaştırılabilmektedir. Öğrenci affı nedir sorusu ise pek çok üniversite öğrencisi tarafından sorulur. Öğrenci affı, çeşitli sebeplerden dolayı yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilmiş öğrencilerin eğitime devam edebilmelerini sağlayan özel bir aftır. Bu aftan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri faydalanabilmektedir. Bazı dönemlerde üniversiteleri ile ilişiği kesilmiş öğrenciler için af ilan edilir. Bu ilanın ardından öğrenciler dilerlerse eğitimlerine devam edebilirler. Son af duyurusu ise geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı tarafından yapıldı. Cumhurbaşkanı, 4 milyon 242 bin 316 öğrenci için af ilan edileceğini ve önümüzdeki günlerde bu konunun meclise sunulacağını açıkladı. Öğrenci Affı Nedir Ne Zaman Çıkacak Öğrenci Affı Nedir Ne Zaman Çıkacak

Öğrenci Affı Kimleri Kapsıyor?

Öğrenci affı yalnızca belirli şartları yerine getiren öğrencileri kapsayacaktır. Öğrenci affı kimleri kapsar sorusunun yanıtı ise aşağıda sıralanmıştır.

  • Kayıt yenilememe nedeniyle ilişiği kesilenler
  • Yatay geçiş nedeniyle ilişiği kesilenler
  • Lise diploması olmadığı için geçici olarak kaydı silinenler
  • Kayıt yaptırmasına rağmen ilgili bölüme diplomasını götürmediği için ilişiği kesilenler
  • Üst üste 4 dönem kayıt yenilemediği için kaydı silinenler

Yukarıda yer alan nitelikleri taşıyan öğrenciler öğrenci affından faydalanabilecekler. Ancak geçmiş yıllardaki aflar göz önüne alındığında terör suçundan hüküm giyenler ve devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunan öğrenciler bu af kapsamına alınmayabilir. Daha detaylı bilgiler önümüzdeki günlerde yapılacak olan açıklamalar ile belli olacaktır.

Öğrenci Affı Ne Zaman Çıkacak?

Öğrenci affı ne zaman çıkacak sorusu pek çok öğrenci tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı tarafından öğrenci affının meclise sunulacağı belirtilmişti. Mecliste yapılan görüşmelerin ardından üniversitelerden ilişiği kesilmiş öğrenciler için af çıktı. Bu aftan hazırlık sınıfı dahil olmak üzere intibak, ön lisans, lisans, lisans tamamlama ve lisansüstü öğrenim gören öğrenciler faydalanabilecek. Affın çıkmasının ardından eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin 4 ay içerisinde kayıtlarının silindiği eğitim kurumuna başvuruda bulunmalıdır. Başvuruda bulunan öğrenciler 2022-2023 eğitim öğretim yılına devam edebilecektir. Bu süreden sonra öğrencilerin tüm öğrencilik hakları tekrar verilecek ve sorunsuz eğitim görmeleri sağlanacaktır.

Öğrenci Affı Başvurusu

Terör suçları ve milli güvenlik için tehdit oluşturan suçlar dışında yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilen tüm öğrencilerin eğitime dönebilmeleri için bir af çıkarıldı. Öğrencilerin bu aftan faydalanarak eğitime devam edebilmeleri için öğrenci affı başvurusu yapmaları gerekecek. Başvurular, önceden eğitim görülen ve daha sonrasında kaydın silindiği yükseköğretim kurumlarına yapılacak. Öğrenci affından faydalanmak isteyen kişilerin, affın resmi gazetede yayınlanmasını takip eden 4 ay içerisinde başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu süreden sonra başvuruda bulunan öğrenciler 2022 - 2023 eğitim öğretim döneminde öğrenim hayatlarına devam edemeyecek. Bu nedenle öğrencilerin acele ederek bir an önce başvurularını tamamlamaları gerekecek.

Öğrenci Affından Nasıl Yararlanılır?

Öğrenci affından nasıl yararlanılır sorusu, herhangi bir nedenden ötürü yükseköğretim kurumları ile ilişiği kesilen öğrenciler tarafından sorulmaktadır. Bu aftan yararlanabilmek için sağlamanız gereken tek bir şart vardır. O şart ise terör suçlarından hüküm giymemek ve milli güvenliğe karşı faaliyette bulunmamaktır. Bunun dışında kalan tüm öğrenci cezaları affedilmiş ve öğrenciler eğitime geri döndürülmüştür. Öğrenci affından yararlanabilmek için affın yayınlanmasını takip eden 4 ay içerisinde kaydınızın silindiği yükseköğretim kurumuna giderek başvuruda bulunmanız gerekecektir. Bu başvuru sırasında üniversitenizin kayıt için istediği evrakları da yanınıza götürmeniz şarttır. Daha fazla bilgiye ulaşmak için üniversitenizin öğrenci işleri birimi ile iletişime geçebilir ve aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.