Mavi Diploma Nedir? Nasıl Alınır? Mavi Diploma Veren Üniversiteler

Mavi Diploma Nedir? Nasıl Alınır? Mavi Diploma Veren Üniversiteler
Mavi Diploma Nedir? Mavi Diploma Veren Üniversiteler; üniversite eğitiminde alınan bir diploma olup, tüm dünyada geçerli olarak sunulmaktadır. Bu diploma tüm dünyada geçerli olarak kullanılan bir belge olarak da bilinmektedir.Mavi...

Mavi Diploma Nedir? Mavi Diploma Veren Üniversiteler; üniversite eğitiminde alınan bir diploma olup, tüm dünyada geçerli olarak sunulmaktadır. Bu diploma tüm dünyada geçerli olarak kullanılan bir belge olarak da bilinmektedir.

Mavi Diploma Nedir?

Mavi diploma nedir sorusu öğrenciler tarafından merak edilen ve araştırılan bir konudur. Mavi diploma, üniversitenizden aldığınız eğitimin tüm dünyada geçerli olduğunu ve uluslararası standartlara uygun olduğunu gösteren bir belgedir. Mavi diploma yalnızca bazı üniversiteler tarafından verilmektedir. Mavi diplomaya sahip olmanız durumunda dünyanın diğer ülkelerinde bu diplomanızı kullanarak eğitiminize kolaylıkla devam edebilmektesiniz. Ayrıca mavi diplomaya sahip olarak diğer dünya ülkelerinde belirli firmalarda iş hayatına atılabilmek için avantaj sağlayabilirsiniz. Mavi diploma nedir? sorusuna yanıt verdik.

Mavi Diploma Ne İşe Yarar?

Üniversite hayatına atılan veya bu yolda hazırlanan öğrenciler mavi diploma ne işe yarar sorusunu yöneltmektedirler. Mavi diploma sahibi olmanın büyük avantajları bulunmaktadır. Bunlar arasında en belirgin olanı öğrencilerin mezun olacakları üniversiteden aldıkları eğitimin diğer ülkelerde de onanmış olmasıdır. Üniversiteden alacağınız mavi diploma sayesinde eğitiminizin geri kalanını diğer ülkelerde tamamlama hakkı kazanırsınız. Ayrıca mavi diploma ile aldığınız eğitim uluslararası alanda yeterli görüldüğü için diğer ülkelerde normal diploma alan başka ülke vatandaşına göre daha kolay iş bulur ve o ülkelerde bulunan firmalar, kurumlar tarafından kabul görürsünüz. Kısaca mavi diploma, gideceğiniz ülkenin sizin aldığınız eğitimi yeterli görmesini sağlamaktadır. Ayrıca bir eğitime tabi tutulmaz ve diplomanızı istediğiniz ülkede rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Mavi Diploma Nasıl Alınır?

Mavi diploma nasıl alınır sorusunun cevabı, yine yurtdışında eğitim görmek ve çalışmak isteyen öğrencilerin merak ettiği bir konudur. Mavi diploma, üniversiteden mezun olmuş tüm öğrencilere verilmektedir. Fakat bu konuda önemli olan nokta mavi diploma veren bir üniversitede eğitim alınması gerektiğidir. Türkiye’de her üniversite mavi diploma vermemektedir. Mavi diploma alabilmek için üniversitede tüm dersleri ve stajları başarı ile geçmeniz yani mezun olmaya hak kazanmanız gerekmektedir. Bu konuda detaylı bilgi almak için üniversitenizin öğrenci işlerine danışabilirsiniz.

Mavi Diploma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geleceğini diğer ülkelerde planlayan öğrenciler ve bu öğrencilerin aileleri mavi diploma başvurusu nasıl yapılır sorusunu yöneltmektedirler. Mavi diploma üniversitelerin başvuru gerekmeden verdikleri resmi bir mezuniyet belgesidir. Yani sizin başvuru yapmanıza gerek yoktur. Tek şart mavi diploma veren bir üniversiteden mezun olmaktır. Mavi diploma sahibi olmak istiyorsanız üniversite tercihlerinizi yaparken bu isteğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Türkiye’de her üniversitenin mavi diploma vermediğini unutmamalısınız.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Mavi Diploma Sorgulama

Mavi diploma sorgulama işlemi gayet basit olmaktadır. Okumakta olduğunuz üniversitenin mavi diploma verip vermediğini öğrenmek istiyorsanız veya elinizde bulunan diplomanın mavi diploma olup olmadığını merak ediyorsanız üniversitenizin öğrenci işleri ile iletişime geçerek bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Üniversitelerin öğrenci işleri öğrencilerin sorularını ve belge taleplerini iletebilecekleri birimlerdir. Bu nedenle mavi diploma ile ilgili tüm sorgulama işlemlerinizi üniversite öğrenci işleri birimi aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden

https://www.turkiye.gov.tr/yok-denklik-basvurusu-sorgulama

adresine giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Mavi Diploma Nasıl Alınır? Mavi Diploma Veren Üniversiteler ve Hangi Ülkelerde Geçerli?

Mavi Diploma Veren Üniversiteler

Türkiye’de mavi diploma veren üniversiteler bir hayli fazladır. Bu üniversitelerin hangileri olduğu aşağıda sıralanmıştır. Ayrıca ilerleyen dönemde başka üniversitelerin de bu listeye eklenebileceğini lütfen unutmayınız.

 1. Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi
 2. Çukurova Üniversitesi
 3. Dokuz Eylül Üniversitesi
 4. Dumlupınar Üniversitesi
 5. Düzce Üniversitesi
 6. Ege Üniversitesi
 7. Erciyes Üniversitesi
 8. Fatih Üniversitesi
 9. Fırat Üniversitesi
 10. Gazi Üniversitesi
 11. Gaziantep Üniversitesi
 12. Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 13. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 14. Gediz Üniversitesi
 15. Gümüşhane Üniversitesi
 16. Hacettepe Üniversitesi
 17. Hava Harp Üniversitesi
 18. İnönü Üniversitesi
 19. İstanbul Arel Üniversitesi
 20. İstanbul Bilgi Üniversitesi
 21. İstanbul Aydın Üniversitesi
 22. İzmir Ekonomi Üniversitesi
 23. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 24. Kafkas Üniversitesi
 25. Karabük Üniversitesi
 26. Karadeniz Teknik Üniversitesi
 27. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi
 28. Kırıkkale Üniversitesi
 29. Kilis 7 Aralık Üniversitesi
 30. Kocaeli Üniversitesi
 31. Koç Üniversitesi
 32. Maltepe Üniversitesi
 33. Marmara Üniversitesi
 34. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 35. Mersin Üniversitesi
 36. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 37. Mustafa Kemal Üniversitesi
 38. Muş Alparslan Üniversitesi
 39. Namık Kemal Üniversitesi
 40. Nevşehir Üniversitesi
 41. Niğde Üniversitesi
 42. Adıyaman Üniversitesi
 43. Adnan Menderes Üniversitesi
 44. Afyon Kocatepe Üniversitesi
 45. Akdeniz Üniversitesi
 46. Anadolu Üniversitesi
 47. Atatürk Üniversitesi
 48. Atılım Üniversitesi
 49. Bahçeşehir Üniversitesi
 50. Balıkesir Üniversitesi
 51. Başkent Üniversitesi
 52. Beykent Üniversitesi
 53. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
 54. Bilkent Üniversitesi
 55. Bozok Üniversitesi
 56. Bülent Ecevit Üniversitesi
 57. Celal Bayar Üniversitesi
 58. Çağ Üniversitesi Üniversitesi
 59. Okan Üniversitesi
 60. On Dokuz Mayıs Üniversitesi
 61. Ordu Üniversitesi
 62. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 63. Özyeğin Üniversitesi
 64. Pamukkale Üniversitesi
 65. Nişantaşı Üniversitesi
 66. Sabancı Üniversitesi
 67. Sakarya Üniversitesi
 68. Süleyman Demirel
 69. Trakya Üniversitesi
 70. Uludağ Üniversitesi
 71. Uşak Üniversitesi
 72. Yaşar Üniversitesi

Tercih dönemlerinizde yukarıda belirtilen üniversitelerden birini tercih ederek sizler de mezun olduktan sonra mavi diplomaya sahip olabilirsiniz. Mavi diploma ile ilgili sorularınızı yine bu üniversitelerden hangisini tercih etmişseniz o üniversitenin öğrenci işleri birimine ulaşarak sorabilirsiniz. Sizler için mavi diploma veren üniversiteler olarak yukarıda liste verdik.

Mavi Diploma Alma Şartları

Mavi diploma alma şartları adı altında sağlamanız gereken tek şart mezunlarına mavi diploma veren bir üniversiteden mezun olmaktır. Bunun dışında öğrencilerden sağlamaları gereken başka bir şart istenmemektedir. Bu nedenle mezun olabilme şartlarının sağlanması yeterli olmaktadır. Üniversitelerden mezun olabilmeniz içinse tüm ders ve stajlardan geçer not almanız gerekmektedir. Bu şartları sağlar ve mezun olursanız diploma almaya hak kazanırsınız.

Mavi Diploma Örneği

Diplomaya sahip olmak isteyen öğrenciler veya diplomasının mavi diploma olup olmadığını anlamak isteyen öğrenciler mavi diploma örneği görmek istemektedirler. Üniversitelerin öğrencilerine verdiği mavi diplomalar şekil ve içerik olarak farklı olabilmektedir. Bu diplomalarda genelde mavi renk kullanılır. Diplomanın bazı kısımlarında mavi renge rastlanır. Bazı üniversitelerin verdiği mavi diplomalarda Avrupa Birliği amblemine de rastlanmaktadır. Bunun dışında üniversitenizin mavi diplomasını görmek istiyorsanız öğrenci işlerinden örnek talebinde bulunabilirsiniz.

Mavi Diploma Hangi Ülkelerde Geçerli?

Bu diplomanın geçerli olduğu ülkeler merak edilmekte ve öğrenciler tarafından mavi diploma hangi ülkelerde geçerli sorusu sorulmaktadır. Mavi diploma aşağıdaki Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olmaktadır.

 • İsveç
 • İtalya
 • Macaristan
 • Romanya
 • Çekya
 • Danimarka
 • GKRY
 • Hırvatistan
 • Estonya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Fransa
 • Almanya
 • Avusturya
 • Bulgaristan
 • Belçika
 • Malta
 • Polonya
 • Portekiz
 • Hollanda
 • İrlanda
 • İspanya
 • Lüksemburg
 • Finlandiya

Mavi diplomaya sahip olmanız durumunda yukarıda yer alan ülkelerde almış olduğunuz eğitim yeterli görülmektedir. Ayrıca bu ülkelerde eğitime devam etme ve çalışma şartı elde etmiş olursunuz. Üstelik mavi diploma İngilizce bir belge olduğu için Amerikan üniversitelerinde de geçerli olabilmektedir.

Mavi Diploma Veren Bölümler

Mavi diploma veren bölümler konusunda bir farklılık söz konusu değildir. Önemli olan nokta üniversitenin mavi diploma verip vermediğidir. Mavi diploma veren bir üniversiteden mezun olmanız durumunda hangi bölümden mezun olduğunuzun bir önemi yoktur. Mavi diploma o üniversitenin kaliteli eğitim verdiğinin bir göstergesi niteliğindedir. Bu nedenle hangi bölümü okuyorsanız okuyun o bölümden gördüğünüz eğitimin yeterli olduğu anlaşılmaktadır ve mavi diploma size hak olarak verilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum