Kyk yurt başvuruları ne zaman Başlıyor? Başvuru Nasıl Yapılır?

Kyk yurt başvuruları ne zaman Başlıyor? Başvuru Nasıl Yapılır?
Kyk Yurt Başvuruları ne zaman? YKS tercih sürecinin açıklanmasının ardından öğrenciler, kendilerine çıkan üniversite ve şehirler için konaklama arayışına girmiş bulunmaktadırlar.KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman?KYK yurtları,...

Kyk Yurt Başvuruları ne zaman? YKS tercih sürecinin açıklanmasının ardından öğrenciler, kendilerine çıkan üniversite ve şehirler için konaklama arayışına girmiş bulunmaktadırlar.

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman?

KYK yurtları, maddi sıkıntı yaşayan ve eğitim için durumu yetersiz olan öğrencilerin, eğitim hayatlarını daha rahat şekilde geçirmesi için verilen yurt ve konaklama imkanlarıdır. 2023-2024 eğitim dönemi için gençlerin gözü KYK başvuru sürecinde. 2023 ve 2024 KYK başvuru dönemi 12 Eylül’de başlamıştı. Bu sene de başvuru sürecinin hemen hemen yakın günlerde yapılması beklenmektedir. Kredi yurtlar kurumu burs yardımları ve kredi yardımları ise geçen dönem içerisinde 5 Kasım tarihinde gerçekleştirilmiştir. 2022-2023 burs yardımları ve kredi başvuruları da aynı dönemlerde başlar. Kyk yurt başvuruları ne zaman Kyk yurt başvuruları ne zaman

KYK Yurt Başvurusu Nereden Yapılır?

KYK yurt başvurusu e-devlet üzerinden yapılır ve aynı şekilde e-devlet üzerinden sonuçları görebilirsiniz. E-devlet KYK yurt başvurusu yapabilmek için:

https://www.turkiye.gov.tr/gsb-yurt-basvurusu

sayfasından başvuru süreci başladığı andan itibaren başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

KYK Yurtlarına Kimler Başvurabilir?

 • KYK yurt başvurusu yapacak kişinin öncelikle öğrenci olması gerekiyor. Sadece örgün eğitim alan öğrenciler KYK yurt başvurusunda bulunabileceklerdir.
 • Eğitimini yapacağı üniversitenin, ailesinin veya ikametgahının bulunduğu yerden farklı bir şehirde olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir sicil kaydı, kötü geçmişi ve suçu olmaması gerekmektedir.
 • KYK yurt başvurusu yapacak kişinin kazancını asgari ücretin üzerinde olmaması gerekmektedir.
 • KYK yurt başvurusu yapacak olan kişinin herhangi bir devlet kurumunda memur olmaması gerekmektedir.
 • KYK yurt başvurusu yapacak olan öğrencilerin yaş haddini aşmaması gerekmektedir. Otuz beş yaş altında olmaları gerekir.

KYK Yurt Fiyatları Ne Kadar?

         KYK yurt fiyatlarında da 2022 kayıt döneminde artış gerçekleşmiştir. Yeni dönem KYK yurt fiyatları tam belli olmamakla beraber tahmini olarak 500-900 lira arası olması beklenmektedir.

KYK Yurtlarından Ücretsiz Yararlanabilenler?

 • Şehit evladı olanlar,
 • Gazi evladı olanlar,
 • Anne ve babası hayatta olmayanlar,
 • Devlet yurtlarında korumada olan çocuklar.

Burs Nedir?

         Günümüz ekonomi ve şartlarına baktığımız zaman, öğrencilerin çoğunun lise eğitiminden sonra devam eden bir okul hayatı maalesef olmuyor. Kiminin yol masrafı, kiminin yurt veya konaklama ihtiyaçları, giyecek, yiyecek ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar ekonomisi iyi değil. Şahsi ve mecburi ihtiyaçlarının yanı sıra keyfi ihtiyaçları da elbette olmak zorunda. Ne yazık ki çoğu öğrencilerimizin aile durumu bu kadarına elverişli olamamakta. Devletimiz ve birçok vakıflar, dernekler, belediyeler; kendini iyi yetiştirmiş, eğitim alanında başarılı olan ve gelecek vadeden birçok öğrenciye gerek geri ödemesiz burs gerek kredi olarak yardımlarda bulunmaktadır. Kısaca öğrencilerin eğitim hayatlarını iyileştirmek, onlara kaliteli imkanlar sunabilmek adına verilen maddi manevi desteklerin tümüne “burs” diyoruz. Bu bursları da her öğrenci alamaz. Belli kaideleri olmak zorunda.

Burs Çeşitleri Nelerdir?

 1. Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (YURTKUR’un) verdiği burs,
 2. Vakıf ve Derneklerin verdikleri burs,
 3. Belediyelerin verdikleri burs,
 4. Gönüllü kimselerin seçtikleri belli başlı öğrencilerin aldıkları burs.

YURTKUR Bursları Nelerdir

         Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun, üniversite çağına gelmiş, sınavı başarılı bir şekilde tamamlamış olan öğrencilerine verdiği yardımlardır. Bunlar iki türdür. Geri ödemeli ve geri ödemesiz yani Cumhurbaşkanlığı bursudur. Geri ödemeli burslar, eğitim süreci bittikten sonra iş hayatına atılan öğrencilerin taksit halinde ödediği burslardır. Geri ödemesiz Cumhurbaşkanlığı bursu ise sonradan ödenmeyen, verilen öğrencide unutulan burslardandır.  

Ödemesiz Burslardan Kimler Faydalanabilir? Şartları Nelerdir?

İster vakıf ister devlet veya isterse belediye olsun, genel aranan şartların çoğu ortaktır. Asıl bursa ihtiyaç hasılı olduğu düşünülen öğrenci kriterleri;

 • Anne-babası hayatta olmayan, şehit evladı, gazi evladı olan öğrenciler ilk öncelik verilen kişilerdir.
 • Aynı şekilde ihtiyaçlarını karşılayabilecek koşulları olmayan engelli öğrenci adaylarımız bulunmaktadır. Bunların da bu koşullardan faydalanabilmesi için en az %40 engeli bulunması gerekmektedir.
 • Herhangi bir işi olmayan, aylık geliri asgari düzeyin altında olan kişiler eğitim için bu burslardan faydalanabilirler.

Yukarıda Saydığımız Kriterlere Uygun ve Kredi Alabilecek Öğrenciler?

 1. AÖF (Açık Öğretim Fakültesi) öğrencileri
 2. İki yıllık Önlisans öğrencileri
 3. Yüksek Lisans öğrencileri
 4. Vakıf Üniversitesi öğrencileri
 5. %100 Burslu Özel Üniversite kazanan öğrenciler
 6. Bizim vatandaşımız olup, bizi temsil eden öğrencilerimiz.

YURTKUR Başvurusu Nereden Yapılır? Nasıl Yapılır?

         Kredi ve Yurtlar Kurulu başvuruları, 12 Eylül tarihinde etkileşime aktif hali gelmiştir. Öğrenciler başvurularını;

https://www.turkiye.gov.tr/gsb-yurt-basvurusu

sayfasından gerçekleştirebileceklerdir.

YURTKUR Tarafından Başvuru Esansında İstenen Belgeler ve Evraklar

 • Şehit, gazi çocuğu ise bunu kanıtlar nitelikte olan belge,
 • Engel durumu var ise engelini kanıtlar nitelikteki olan belge,
 • Yaşı 18 altı ise öğrencinin veli izninin onaylı olduğu izin belgesi,
 • Biyometrik fotoğraf. En az dört adet ve son altı ay içerisinde çekilmiş olmak zorunda.
 • Başka eğitim gören kardeş varsa, onun eğitim gördüğünü kanıtlar nitelikte olan öğrenci belgesi.

YURTKUR Başvuru Sonucunu Öğrenmek

         Başvurusunu tamamlamış olan öğrenciler, sonuçlarını aynı şekilde;

https://www.turkiye.gov.tr/gsb-yurt-basvuru-sonucu-sorgulama

adresine girerek öğrenebilirler. Öğrencilerimize eğer bu burs çıkarsa başka burstan faydalanamazlar. Ya da başka burstan faydalanıyorlarsa bu burstan faydalanamazlar. Kısaca aynı anda iki ya da daha fazla burs maalesef alamazlar.

Belediyelerin Verdiği Burslar Nelerdir?

YURTKUR’un yanı sıra, belediyeler ve çeşitli dernekler, vakıflar da öğrencilere burs yardımında bulunmaktadırlar. Her belediyenin verdiği burs miktarı, burs verdiği öğrenci sayısı tamamen belediyenin ayırdığı bütçeye ve imkana göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin İstanbul Belediyesi 1000 lira verebilecek bütçeye sahipken başka bir il veya ilçenin belediyesi 500 lira verebilir. Bu miktar kenara ayırılan destek parası ile doğru orantılıdır. Belediyeler, tüm öğrencilere burs vermez, veremezler. Eğitim alanında kendinizi ne kadar geliştirmişseniz, siciliniz ne kadar temiz ise eğitim hayatınıza uzanan el o kadar çok olur. Öncelik kendini kurtarmak isteyen, eğitim alanında gerçekten çaba gösteren ve imkânı kısıtlı olan öğrencilerdir. Kısaca kazancınız sizin dürüstlüğünüz, emeğiniz ve çabanız ile doğru orantılıdır.

Belediyelerin Verdiği Burslardan Kimler Faydalanabilir?

 1. Burs talep eden öğrencinin yaş haddini aşmamış olması gerekmektedir. Belediyenin sınırladığı yaş haddi 25’tir.
 2. İki yıllık önlisans öğrencisi olmak,
 3. Dört yıllık lisans öğrencisi olmak,
 4. Herhangi bir kurum ve kuruluştan ekstra burs almamak,
 5. İşsiz ya da açlık sınırında olmak,
 6. Adli sicil kaydının temiz olması, hiçbir yanlışa bulaşmamış olmak,
 7. Okuduğu okulu yüzde yüz burs ile kazanmış olmak veya devlete bağlı olan vakıf üniversitelerinde eğitim görmek.

 

Belediye Burslarına Başvuruda Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

 • Öncelikle formu doldurulmuş olan başvuru dilekçesi,
 • Öğrenci olduğunu kanıtlar nitelikte olan öğrenci belgesi,
 • Öğrencilerinin başarısını temsilen gösteren transkript belgesi,
 • Adli sicil, sabıka, disiplin kayıtları,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • Nüfus cüzdanı ve bir nüsha fotokopisi,
 • Bulunuyorsa engel durumunu kanıtlar nitelikteki rapor,
 • Aile durumunu belirten fakirlik (yoksulluk) belgesi,
 • Banka hesaplarına ait bilgiler.

Bulunduğunuz belediyelerin sayfalarını takip ederek, güncel yardım ve desteklerine ulaşabilir; vakit kaybetmeden başvurularınızı yapabilirsiniz. Belediyeleriniz vereceği burs tamamen bütçelerine göre değişkenlik gösterir.

Vakıflar ve Derneklerin Verdiği Burslar Nelerdir?

         Vakıflar; Belirli bir hizmetin, işin; ilerleyen zamanlarda da süreklilik göstermesi ile devam etmesi için maddi manevi kişilerin varlıklarını, mallarını bıraktığı hayır kurumlarıdır. Dernekler; Belli bir sebep, plan doğrultusunda olan bir çaba için belli sayıda insanların bir araya gelerek oluşturduğu topluluktur dernekler. Dernek ve vakıflar, işleyişleri gereği belli amaçlarla kurulmuşlardır. Yardım dernekleri, hayvanları koruma derneği gibi çeşitli isimlerle anılan onlarca dernekler bulunur. Bu derneklerden bazıları ise kendi bütçeleri veya amaçları içerisinde belli kesim insanlara, yardıma muhtaç vatandaşlara yardım eli uzatırlar. Bu vatandaşlar arasında öğrencileri düşünen ve el atan birçok dernek bulunmaktadır. Ülkemizde, eğitim açısından ileri zekâ olduğunu düşündükleri, notlarının iyi olduğu, gelecek vadeden öğrencilere her daim destek olmak isterler. Kimi vakıflar kendi aralarında sınav yaparak en iyi derece yapan öğrencileri tespit eder ve yardım eli uzatır. Kimi dernekler ve vakıflar, kendilerine başvuruda bulunan öğrencilerin aile durumlarını, yaşantılarını inceler ve gerçekten yardıma ihtiyaçlarını olduğunu düşündükleri başarılı öğrencileri destekler. Bazı vakıf ve dernekler ise öğrenci veya yardım isteyen kişilerin, dernek ve vakıf adına hizmet etmesi karşılığında yardımda bulunur. Kısaca dernek ve vakıflar da kendi aralarında kriter belirlemişlerdir. Bu kriterlere uyan öğrencilerdenseniz yardım talebinde bulunabilirsiniz. Şartları el verdikçe sizlere destek olmaya hazırlardır.

Vakıflardan Kimler Burs Desteği Alamaz?

 • Asgari üzerinde aylık geliri olanlar,
 • Ülke vatandaşı olmayan yabancı öğrenciler,
 • Askeri okulda okuyan öğrenciler,
 • Polis akademisinde eğitime devam eden öğrenciler,
 • Devletten burs alanlar veya başka destek alan öğrenciler,
 • Muhtaç aylığı olan öğrenciler,
 • Yükseköğretimde doktora yapanlar.

Yukarıda saydığımız kriterlere sahip öğrenciler maalesef vakıflardan veya derneklerden yardım alamazlar.

Vakıf ve Derneklerden Kimler Yardım Alabilir?

 • Aile geliri dar olan öğrenciler,
 • Alanında kendini kanıtlamış olan, başarılarını karşısındakine yansıtabilen öğrenciler.
 • Derneğe veya vakfa bağlı olan öğrenciler.

Yukarıda saydığımız kriterlere sahip olan öğrenciler ise vakıf ve derneklerden yardım alabilirler.

 Öğrencilere Destek Veren Vakıflar Hangileri

 1. İstanbul Sanayi Odası: İmkân ve ihtiyaçlar dahilinde öğrencilere burs veren kurumlardan birisi de İstanbul Sanayi Odası’dır. Aktif başvuru var ise; https://isov.org.tr/ adresinden ulaşılabilir.
 2. Vehbi Koç Vakfı: Hayırsever iş adamı Vehbi Koç’un adını taşıyan bu vakıfta öğrencilere oldukça destek sağlamaktadır. Aktif başvuru var ise; https://www.vkv.org.tr/ adresini inceleyebilir, başvuruda bulunabilirsiniz.
 3. TÜBİTAK: Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Vakfı olan TÜBİTAK her alanda olduğu gibi burs gibi eğitim yardımları ile de her zaman öğrencilerin arkasında durmaktadırlar. Aktif yardım ve desteklerine; https://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisans/burs-programlari adresini inceleyerek ulaşabilirsiniz.
 4. Türk Eğitim Vakfı (TEV): TEV, başarılı ve maddi ihtiyacı olan öğrencilerin her zaman arkasında destek vermektedir. Aktif burslara ve yardımlara ulaşmak için; https://www.tev.org.tr/burs/tr adresini inceleyebilirsiniz.
 5. Mehmet Zorlu Vakfı: Sanayici, yardımsever iş insanı Mehmet Zorlu’nun adını taşıyan vakıf, aynı şekilde maddi zorluklar yaşayan ve başarılı olan öğrencilere çeşitli fırsatlar tanımaktadır. Aktif burslara ulaşmak ve burslara başvuruda bulunabilmek için; https://www.mzv.org.tr/burslar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 6. Yüzyıl Eğitim Vakfı: “Bir çocuk daha okusun diye” sloganı ile gönüllere taht kuran vakıflardan biridir. Çeşitli bursları ve yardımları ile öğrencilere eğitim hayatları için fırsatlar sunmaktadır. Aktif burs ve desteklerine ulaşabilmek için; https://www.yekuv.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 7. Toplum Gönüllüleri Vakfı: Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın sunmuş olduğu hizmet, yardım ve bursalar ulaşabilmek için; https://www.tog.org.tr/burs-programlari/ adresini ziyaret edip incelemede bulunabilirsiniz.
 8. Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı: Alarko Holdingin öğrencilere sunmuş olduğu yardım ve burslara ulaşmak için; https://www.alarko.com.tr/tr/sorumluluk/burslar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 9. DEM Derneği: DEM derneğinin öğrencilere sunmuş olduğu imkanları ve burs yardımlarını değerlendirmek için; https://www.demdernek.org/dembursu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 • Anadolu vakfı
 • Sütaş
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
 • Akkanat Eğitim ve Sanat Vakfı
 • ETİ

Yukarıda sayılan tüm vakıf ve derneklerin yapmış olduğu yardımların hepsi maddi değildir. Bu vakıf ve derneklerin manevi anlamda da öğrencilere çok destekleri olmaktadır. Barınma, giyinme, kitap ve araç-gereçleri gibi yardımları da vardır. Vakıf ve dernekler, YURTKUR ve belediyelerden yardım alabilmek için elinizden geldiği kadar derslerinize özen göstermeye, hatasız ve dürüst insanlar olmaya çaba göstermeniz gerekmektedir. İyi ve dürüst olmak zanaatların en zorudur. Hayatınızda bunu ilke edinip başarabildiğiniz takdirde, sizler için açılmayacak kapı, aşılmayacak engel kalmaz.

Öğrencilere 1000 tl yardım desteği başladı. Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum