KYK Bursu Ne Kadar? KYK Burs Kimlere Veriliyor? Başvuru Formu

KYK Bursu Ne Kadar? KYK Burs Kimlere Veriliyor? Başvuru Formu
KYK Bursu Ne Kadar?Üniversite öğrencileri, gerekli şartların tamamını sağlamaları halinde Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs alabilmektedir. KYK bursu ne kadar sorusu ise üniversitelerde eğitim gören öğrenciler tarafından sıkça...

KYK Bursu Ne Kadar?

Üniversite öğrencileri, gerekli şartların tamamını sağlamaları halinde Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs alabilmektedir. KYK bursu ne kadar sorusu ise üniversitelerde eğitim gören öğrenciler tarafından sıkça sorulur. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen bursun tutarı şu şekilde sıralanabilir:

 • Ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri için aylık 850 TL
 • Yüksek lisans düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri için aylık 1750 TL
 • Doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri için aylık 2500 TL

Yukarıda yer alan tutarlar her yıl ocak ayında ihtiyaçlara göre yükselebilmektedir. Gelecek olan zam ise enflasyon oranına göre belirlenecektir. Tüm detaylar kuruma ait resmi web sitesi üzerinden duyurulmaktadır. KYK Bursu Ne Kadar KYK Bursu Ne Kadar

KYK Burs Kimlere Veriliyor?

KYK öğrenim kredisi tüm üniversite öğrencilerine verilirken öğrenim bursu yalnızca belirli öğrencilere verilmektedir. KYK burs kimlere veriliyor sorusu ise bu bağlamda sıklıkla sorulur. Kredi ve Yurtlar Kurumundan öğrenim bursu alabilen öğrenciler şunlardır:

 • Ham puan türünde ilk 100’e giren ve ilgili programa kayıt yaptıran üniversite öğrencileri
 • Amatör milli sporcu olan öğrenciler
 • Şehit ve gazi çocukları
 • Yüzde 40 ve üzeri engelli olan öğrenciler
 • Yetim ve öksüz öğrenciler
 • Darüşşafaka lisesinde eğitim görmüş olan öğrenciler

Yukarıda sıralanan üniversite öğrencileri, Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvuruda bulunmaları halinde öğrenim bursundan faydalanabilmektedir. Aynı zamanda bu burs hane geliri açısından yetersiz olan öğrencilere de verilebilmektedir.

KYK Burs Alma Şartları nelerdir?

Az önce de belirttiğimiz gibi Kredi ve Yurtlar Kurumundan öğrenim bursu alabilmek için birtakım şartları sağlamanız gerekecektir. KYK burs alma şartları nelerdir sorusu ise üniversite öğrencileri tarafından sıklıkla sorulur. Kredi ve Yurtlar Kurumundan öğrenim bursu alabilmek için sağlamanız gereken şartlar şunlardır:

 • Üniversitelerin ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim görmek.
 • Dikey geçiş sınavı ile 4 yıllık bir bölüme geçiş yapan öğrencilerin ara vermeden öğrenimine devam etmesi.
 • Yasalar çerçevesinde belirlenmiş olan durumlardan herhangi birine sahip olmak.
 • Hane geliri açısından yetersiz durumda olmak.

Yukarıda yer alan şartları sağlayan öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvuruda bulunarak öğrenim bursu alabilmektedir.

KYK Bursu Geri Ödemeli mi?

KYK bursu geri ödemeli mi sorusu üniversite öğrencileri tarafından sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim bursu geri ödemesizdir. Yani öğrenciler bu bursu aldıktan sonra mezun olmaları halinde geri ödemeleri gerekmez. Ancak istenen şartlardan herhangi birinin bozulması durumunda alınan burs krediye çevrilmekte ve krediye çevrilen tutar geri ödenmektedir. Eğer eğitim öğretim hayatınız boyunca şartların tamamını sağlamaya devam ederseniz, aldığınız bursu geri ödemezsiniz. Konu ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız, Kredi ve Yurtlar Kurumunun resmi web sitesini ziyaret etmeniz mümkündür. Aynı zamanda kurumu cep telefonu ile arayarak aklınıza takılan soruların yanıtını alabilirsiniz.

Ön lisans KYK Bursu Ne Kadar?

Ön lisans KYK bursu ne kadar sorusu, üniversitelerin ön lisans programlarında eğitim gören öğrenciler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. 2022 yılı itibarıyla ön lisans öğrencilerine verilen bursun tutarı 850 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar her yıl TÜİK tarafından açıklanan enflasyona ve ihtiyaçlara göre değişiklik göstermektedir. 2023 Ocak ayında KYK burslarına zam yapılması ön görülmektedir. Öğrencinin eğitim aldığı derece yükseldikçe burs tutarı da yükselmektedir. Yüksek lisans düzeyinde eğitim gören öğrenciler 1750, doktora düzeyinde eğitim gören öğrenciler ise 2500 TL tutarında burs almaktadır. Ancak bursun devam edebilmesi için öğrencinin ara vermeden eğitimine devam etmesi zorunludur. Gerekli şartlardan herhangi birini bozan öğrencilerin bursu kesilebilir.

İBB Burs Başvurusu Ne Zaman Bitiyor 2022?

Üniversite öğrencilerine burs veren kurumlardan biri diğeri ise İstanbul Büyükşehir Belediyesidir. İBB burs başvurusu ne zaman bitiyor 2022 yılında en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan bu burs programı 16 Ekim tarihinde sona erecektir. Yani öğrenciler bu tarihe kadar İstanbul Senin uygulaması üzerinden başvurularını iletmelidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bursun tutarı 4500 TL olarak belirlenmiştir. Ödemeler öğrencilere 3 parça halinde yapılacak ve her bir ödemede 1500 TL olarak öğrencinin hesabına yatırılacaktır. Daha fazla bilgi alabilmek için ALO 153 numaralı belediye destek hattını arayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.