KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?
KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?Üniversite programlarına yerleşen öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen bursa başvuruda bulunabilmektedir. Bu bursun tutarı öğrenim...

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Üniversite programlarına yerleşen öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen bursa başvuruda bulunabilmektedir. Bu bursun tutarı öğrenim derecesine göre 850 TL’den başlayarak 2550 TL’ye kadar çıkabilmektedir. KYK burs başvurusu ise tarihlerin açıklanmasından itibaren e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. 2022-2023 eğitim-öğretim yılı için henüz tarihler açıklanmamıştır. KYK burs başvuruları ile kredi başvuruları birlikte alınmaktadır. Maddi açıdan zor durumda olan öğrenciler burs alabiliyorken diğer öğrenciler kredi almaktadır. Alınan burs, mezun olduktan sonra tekrar ödenmez. Ancak alınan krediler, mezun olduktan 2 yıl sonra ödenmeye başlar. Öğrencinin derslerinde başarısız olması, bursun kesilmesine neden olabilir. Ayrıca burs çıkmayan öğrencilere kesin olarak kredi çıkmaktadır. Öğrenciler dilerlerse bu krediyi almak istemeyebilir. KYK Burs Başvurusu KYK Burs Başvurusu

KYK Burs Başvuru Formu

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından burs başvurularının başladığına dair açıklama yapıldıktan sonra öğrenciler başvuruda bulunabilecektir. KYK burs başvuru formu için tek yapılması gereken,

e-devlet

hesabına giriş yapmaktır. Ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı hizmet sayfasına gidilerek ‘’Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu’’ sekmesine tıklanmalıdır. Bu sekmeye tıklandığında birtakım soruların ve bilgilendirmelerin yer aldığı bir ekran karşınıza gelir. Bu ekranda sağ alt kısımda yer alan butonu kullanarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Sonuçlar ise genellikle 30 gün içerisinde sistem üzerinden duyurulur. Burs almaya hak kazanan öğrenciler, eğitim-öğretim dönemi başladıktan sonra 3 ay içerisinde Ziraat ATM’lerinden bursu çekebilecektir. Ayrıca ilk 3 aylık burs tutarı peşin olarak yatırılır.

KYK Burs Ne Zaman Başvuru?

KYK burs ne zaman başvuru sorusu, bir yükseköğrenim programına kayıt olan veya daha önce başvuruda bulunmayan öğrenciler tarafından sıklıkla sorulur. 2022-2023 eğitim-öğretim dönemi için KYK burs başvuruları henüz açılmamıştır. Bakanlık tarafından yapılan resmi bir açıklama ise yoktur. Ancak geçtiğimiz yılları göz önüne alacak olursak, burs başvurularının kasım ayı itibarıyla alınmaya başlayacağını söyleyebiliriz. Burs başvuruları genellikle kasım ayının ilk haftası alınır. Ancak bu yıl meydana gelebilecek olası değişiklikler için bakanlığa ait resmi web sitesi takip edilmelidir. Bu sitede yer alan duyurular sekmesine göz atarak burs başvuruları ile alakalı meydana gelen gelişmeleri takip edebilirsiniz. Burs başvuruları alınmaya başladığında mutlaka bir açıklama yapılacaktır.

KYK Burs Kaç lira?

KYK burs kaç lira sorusu, yükseköğrenim kurumlarında eğitim gören veya yeni kayıt yaptıran öğrenciler tarafından sıklıkla sorulur. Burs tutarı, eğitim düzeyine göre değişiklik gösterir. 2022 Ağustos itibarıyla güncel burs tutarları şöyledir:

 • Ön lisans ve lisans programları: 850 TL
 • Yüksek lisans programları: 1700 TL
 • Doktora programları: 2550 TL

Yukarıda yer alan tutarlar her yıl enflasyon oranlarına göre değişiklik gösterir. Burs almaya hak kazanan ve bursun kesilmesine neden olacak herhangi bir davranışta bulunmayan öğrenciler, eğitim-öğretim hayatları boyunca karşılıksız olarak bu bursu alabilecektir.

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Açıklanacak 2022?

KYK yurt başvuruları ne zaman açıklanacak 2022 yılında en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, henüz yurt başvuruları ile alakalı bir açıklama yapmamıştır. Ancak geçtiğimiz yıllarda yapılan açıklamaları düşünecek olursak, yurt başvurularının ağustos ayının son haftası ile eylül ayının ilk haftası arasında açıklanacağını söyleyebiliriz. KYK yurt başvuruları açıklandıktan sonra öğrenciler e-devlet üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı hizmet sayfasına giderek başvuruda bulunmalıdır. Başvuru sonucu genellikle 2 hafta içerisinde açıklanarak sistem üzerinden duyurulur. Başvurusu onaylanan öğrenciler ise belirtilen yurda giderek giriş işlemlerini gerçekleştirebilirler. Başvuruları kaçırmamak için Kredi ve Yurtlar Kurumu web sitesini düzenli olarak ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

KYK Bursu Kimlere Veriliyor?

KYK bursu kimlere veriliyor sorusu, öğrencilik döneminde burs alarak eğitim ihtiyaçlarını karşılamak isteyen öğrenciler tarafından sıklıkla sorulur. KYK bursu, vakıf veya devlet üniversitelerinin herhangi bir programında eğitim gören tüm öğrencilere verilebilmektedir. Ancak bu burs için öncelik taşıyan bazı öğrenciler vardır. Bu öğrenciler aşağıda sıralanmıştır:

 • Şehit ve gazi çocukları ile kardeşleri
 • %40 ve üzeri engeli bulunan öğrenciler
 • Annesi ve babası vefat eden öğrenciler
 • Yetiştirme yurtlarında kalan öğrenciler
 • Amatör milli sporcu olan öğrenciler

Yukarıda sıralanan öğrenciler, KYK bursu için önceliklidir. Bu öğrencilerin yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve dar gelirli olan öğrenciler de KYK bursu alabilmektedir.

E-Devlet KYK

E-Devlet KYK işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz bir platformdur. E-devlet üzerinden burs ve yurt başvurusunda bulunabilmek için aşağıda sıralanan adımları uygulamanız yeterlidir:

 • E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna ‘’Gençlik ve Spor Bakanlığı’’ yazmalı ve aratmalısınız.
 • Karşınıza gelen ekrandan burs başvuruları için ‘’Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu’’, yurt başvuruları için ise ‘’’Yurt Başvurusu’’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Karşınıza gelen bölümde sizlerden istenen soruları yanıtlamalı ve kişisel bilgilerinizin doğruluğunu onaylamalısınız.

Yukarıda yer alan işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz durumunda ‘’Başvur’’ butonuna tıklamak yeterli olacaktır. Başvuru sonuçları genellikle 2 haftanın ardından sistem üzerinden duyurulur. Sorgulama yaparak başvurunuzun nasıl sonuçlandığını kolayca öğrenebilirsiniz.

KYK Burs Başvurusu Şartları

KYK tarafından verilen burstan faydalanabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekir. KYK burs başvurusu şartları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız.
 • Ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde eğitim görmelisiniz.
 • Kurum tarafından belirlenen önceliklerden herhangi birine sahip olmalısınız. Bu önceliklere sahip olmasanız bile hane geliri açısından dar gelirli olmalısınız.

Yukarıda yer alan şartları sağlayan öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burstan faydalanabilmektedir. Eğer başvuru sonuçları açıklandığında olumsuz bir yanıt alırsanız, kurumdan kredi alabilirsiniz. Ancak alacağınız krediyi mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlamanız gerekir. Daha fazla bilgi alabilmek için kurumun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum