Kira Artış Oranı Ne Kadar?

Kira Artış Oranı Ne Kadar?
Kira Artış Oranı Ne Kadar?Günümüzde pek çok kişi kirada oturarak yaşamını idame ettirmektedir. Ev sahipleri her yıl belirlenen oranda ev kiralarına zam yaparlar. Ancak geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı tarafından yapılan...

Kira Artış Oranı Ne Kadar?

Günümüzde pek çok kişi kirada oturarak yaşamını idame ettirmektedir. Ev sahipleri her yıl belirlenen oranda ev kiralarına zam yaparlar. Ancak geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ev kiralarına yapılacak olan zamlara bir sınırlandırma getirilmiştir. Kiracılar ise kira artış oranı ne kadar sorusunu yönelterek yasal çerçevede ev kiralarına ne kadar zam yapılabileceğini öğrenmek istemektedir. Yapılan açıklamaya göre 12 aylık enflasyon ortalaması %49,65 olarak belirtilmiştir. Ancak kurallara göre ev sahipleri kiralara %25’ten fazla zam yapamayacaktır. Bu kural, ağustos ayından itibaren geçerli olmak üzere Temmuz 2023 tarihine kadar imzalanacak olan kira sözleşmeleri için geçerlidir. Yani bu süre içerisinde yenileyeceğiniz kira sözleşmelerinde yeni kira tutarı %25’ten fazla zamlanamayacaktır. Kira Artış Oranı Ne Kadar Ev Sahibi Kiraya Zam Yapabilir mi Kira Artış Oranı Ne Kadar
Ev Sahibi Kiraya Zam Yapabilir mi

Ev Sahibi Kirayı Arttırabilir mi?

Ev sahibi kirayı arttırabilir mi sorusu, kiracılar tarafından sıklıkla sorulur. Yasalara göre ev sahipleri, kira sözleşmesi sona erdikten sonra kiraya zam yapma yetkisine sahiptir. Ancak gelen son düzenlemeler ile bu durum sınırlandırılmıştır. Özellikle artan enflasyon ve durdurulamayan kira fiyatları nedeniyle ev sahiplerinin yapacakları zam oranlarına bir üst sınır getirilmiştir. Artık ev sahipleri kanunlar gereği kiralara %25’ten fazla zam yapamayacaktır. Ancak bu durum gelecek yıl temmuz ayına kadar geçerlidir. Temmuz ayında enflasyon oranına göre yeni bir üst sınır belirlenebilir. Kısaca özetlemek gerekirse, ev sahipleri sözleşme bitiş tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kanunların ön gördüğü ölçüde kiralara zam yapabilirler.

Kira Zammı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kira zammı hesaplama nasıl yapılır sorusu, yeni sözleşmede kiralarının kaç TL’ye çıkacağını merak eden kiracılar tarafından sıklıkla sorulur. Kira zammı hesaplaması yapabilmek için kullanabileceğiniz bazı internet siteleri bulunur. Bu internet sitelerinde belirtilen alanlara ilgili bilgileri girdiğinizde kira zammını ve ödemeniz gereken yeni tutarı öğrenmeniz mümkündür.

https://kira-artis-orani.hesaplama.net/

adresi bu sitelerden bir tanesidir. Internet tarayıcınızdan bu web sitesine giderek ilgili kutucukları doldurabilir ve yeni kira tutarını saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz. Ev sahibinizin karşınıza çıkan tutardan daha fazla ücret istemesi yasal değildir. Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda ilgili mercilere şikayette bulunabilirsiniz.

Kira Zam Oranı Ne Kadar?

Yeni düzenlemelerin gelmesi ile birlikte kiracılar ve ev sahipleri, kira zam oranı ne kadar sorusunu yönelterek yanıt aramaya başlamışlardır. Kira zam oranı kanunlara göre %25 olarak belirlenmiştir. Sözleşme yenilemek isteyen ev sahipleri ve kiracılar, mevcut kira ücretine en fazla %25 oranında zam yapabilecektir. Bu oranın üzerinde zam yapmak yasaktır ve çeşitli cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalınabilir. Örneğin mevcut kiranız 4.000 TL ise yeni düzenlemelere göre sözleşme yenilediğinizde kiranız en fazla 5.000 TL’ye kadar çıkarılabilir. Aynı şekilde 5.000 TL olan kiralar da en fazla 6.250 TL’ye kadar çıkarılabilecektir. Bu tutarların üzerinde kira istemek hukuksuz olduğu gibi çeşitli cezai yaptırımlara da neden olabilir.

Ağustos Kira Artış Oranı Ne Kadar?

Ağustos kira artış oranı ne kadar sorusu, kiracılar ve ev sahipleri tarafından araştırılmaktadır. 2022 Ağustos ayı itibarıyla yenilenen sözleşmeler için kira zammı en fazla %25 olabilir. Bu tutarın üstünde zam yapmaya çalışan ev sahipleri, şikayete bağlı olarak para cezası ödeyebilirler. %25’lik üst oran, Temmuz 2023 tarihine kadar geçerlidir. Bu tarihten sonra enflasyona bağlı olarak yeni bir üst oran belirlenecektir. Eğer Temmuz 2023’e kadar sözleşme yenilemeniz gerekirse bu oranı göz önünde bulundurmak sizlerin faydasına olacaktır. Daha fazla bilgi almak ve kira zammını hesaplamak için aracı internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Maddi Yardım Başvurusu İçin Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.