EYT Son Durum Nedir? Emeklilik Yaşı Kaç Oldu? Staj Başlangıcı EYT Sayılır mı?

EYT Son Durum Nedir? Emeklilik Yaşı Kaç Oldu? Staj Başlangıcı EYT Sayılır mı?
EYT Son Durum Nedir?Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanları kapsamaktadır. Bu tarihten önce sigorta başlangıcı olan, sigortalılık süresini ve prim günü şartlarını sağlayan...

EYT Son Durum Nedir?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanları kapsamaktadır. Bu tarihten önce sigorta başlangıcı olan, sigortalılık süresini ve prim günü şartlarını sağlayan kişiler yaş şartına takıldıkları için emekli olamamaktadır. EYT son durum nedir sorusu ise EYT kapsamında olan vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Geçtiğimiz günlerce cumhurbaşkanı tarafından bir açıklama yapılmıştır. Bu açıklamaya göre bakanlık tarafından bir çalışma başlatılmıştır. Yapılan çalışmanın aralık ayında meclise sunulacağı ve belirlenen kararların 2023 yılı içerisinde uygulamaya konulacağı söylenmektedir. EYT’liler ise bu konuda daha fazla bilgi edinmek ve akıllardaki sorulara yanıt bulmak istemektedir. Bu bağlamda cumhurbaşkanı ve ilgili bakanlık tarafından yapılan açıklamalar takip edilmelidir. EYT Son Durum Nedir EYT Nedir EYT nin Şartları Nelerdir EYT Son Durum Nedir EYT Nedir EYT nin Şartları Nelerdir

EYT Nedir?

EYT gündemi uzun bir süredir meşgul etmektedir. Bu bağlamda EYT nedir sorusu pek çok kez sorulmaktadır. EYT, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ifadesinin kısaltılmış halidir. 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan kişiler, sigortalılık süresi ile prim günü şartlarını sağlamalarına rağmen yaşa takıldıkları için emekli olamamaktadır. Durum böyle olunca bu kişiler EYT’li olarak anılır.

Emeklilik Yaşı Kaç Oldu?

EYT ile alakalı geçmişten günümüze kadar pek çok açıklama yapılmıştır. Yapılan son açıklamalarda ise bakanlık tarafından bir çalışma yürütüldüğü ve yürütülen bu çalışmanın 2022 Aralık ayında meclise sunulacağı belirtilmiştir. Yani emeklilikte yaşa takılan kişiler, aralık ayının gelmesi ile birlikte EYT kararı ile alakalı net bilgilere ulaşabilecektir.

EYT nin Şartları Nelerdir?

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar, EYT nin şartları nelerdir gibi sorular sorarak yanıt aramaktadır. EYT ile alakalı halihazırda bir çalışma yürütüldüğü için şartlar ile alakalı net bilgiler verilmemiştir. Ancak bazı söylentilerin olduğunu belirtmek mümkündür. İddialara göre 9 Eylül 1999 öncesinde sigortası başlatılan ve 20-25 yıllık süreyi dolduran çalışanlar, gün şartını da sağlamaları halinde iki alternatif ile karşılaşacaklar. Alternatiflerden bir tanesi yaş şartında değişiklikler yapılmasıdır. İddialara göre kadınlar için 48, erkekler içinse 50 yaş şartı getirilecektir. Ancak bu şart kadınlar için 50, erkekler içinse 52 olabilir. Az önce de belirttiğimiz gibi halihazırda bir çalışma yapıldığı için şartlar ile alakalı net bir bilgi vermek mümkün değildir.

Staj Başlangıcı EYT Sayılır mı?

9 Eylül 1999 tarihi öncesinde staj yapan çalışanlar, staj başlangıcı EYT sayılır mı sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Yetkililer yaptığı açıklamalarda stajyerlerin ve çırakların ilgili tarihten önce gerçekleşen girişlerinin EYT’yi kapsamadığını açıklamıştır. Çıraklık ve stajyerlik bir sigorta girişi olmadığı için EYT kapsamında değerlendirilmemektedir. Kısacası staj başlangıcının EYT sayılmadığını söylemek mümkündür. EYT kapsamına alınabilmeniz için 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişinizin yapılması gerekecektir. Eğer bu tarihten önce sigorta girişiniz yapılmadıysa EYT kapsamında gelecek olan kararlar sizleri bağlamayacaktır. Konu ile alakalı daha fazla bilgi almak veya yapılan açıklamaları yakından takip etmek istiyorsanız bakanlığa ait resmi web sitesini düzenli olarak ziyaret edebilirsiniz.

EYT Açılımı Nedir?

Uzun zamandır gündemde yer alan EYT, vatandaşların ilgisini çekmeye başlamıştır. EYT açılımı nedir sorusu ise pek çok kişi tarafından sorulur. EYT, ‘’Emeklilikte Yaşa Takılanlar’’ ifadesinin kısaltılmış halidir. 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan kişiler, diğer tüm şartları sağlamalarına rağmen yaş şartı nedeniyle emekli olamadıkları için EYT’li olarak anılmaktadır. EYT uzun zamandır bir sorun haline geldiği için bakanlık da bu konuda çalışma yapmaya başlamıştır. Yapılan çalışmalara göre aralık ayında EYT ile alakalı düzenlemeler meclise sunulacak ve kabul görmesi halinde 2023 yılı içerisinde yürürlüğe konulacaktır.

Ak Parti Eyt Açıklaması İçin

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.