Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Detayları

Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Detayları
Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?Günümüzde muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara başvuruda bulunabilmektedir. Doğalgaz yardımı nasıl alınır...

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

Günümüzde muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara başvuruda bulunabilmektedir. Doğalgaz yardımı nasıl alınır sorusu ise dar gelirli aileler tarafından sıklıkla sorulur. Doğalgaz yardımı alabilmek için ailenin belirli şartları taşıması gerekir. Şartları taşıyan aileler e-devlet üzerinden başvuru yapabilmektedir. E-devlet üzerinden doğalgaz yardımı başvurusunda bulunmak isteyen aileler, şu adımları uygulamalıdır:

 • Öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yaparak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmet sayfasına gitmelisiniz.
 • Hizmet sayfasında yer alan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu sekmesine tıklamalısınız.
 • Burada yer alan bilgilerinizi kontrol ederek başvur butonuna tıklamalısınız.

Yukarıda yer alan adımları uygulayan aileler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımına başvuruda bulunabilecektir. dogalgaz yardımı dogalgaz yardımı  

Maddi Yardım Başvurusu İçin https://www.devletodemeleri.com/maddi-yardim/ Tıklayın.

Doğalgaz Yardım Başvuru Formu

Doğalgaz yardımı alarak ekonomik anlamda rahatlamak isteyen aileler, doğalgaz yardımı başvuru formu doldurmalıdır. Bu formu doldurabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan sosyal hizmet merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Burada sizlere verilen formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumunda başvurunuz alınacaktır. Başvuru formu doldurmanın bir diğer yolu ise e-devlet kanalıdır. Burada yer alan bakanlığa bağlı hizmet sayfasına giderek form doldurmanız ve böylece başvuruda bulunmanız mümkündür. Başvuru sonucu 30 gün içerisinde tarafınıza kısa mesaj olarak gönderilecektir. Başvurusu onaylanan aileler doğalgaz yardımı için 450 TL ile 1150 TL arasında değişen bir tutar alacaklardır.

E Devlet Doğalgaz Yardımı Sorgulama

E-devlet doğalgaz yardımı sorgulama işlemi e-devlet üzerinden birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilebilir. E-devlet üzerinden doğalgaz yardımı sorgulamak için şu adımları takip etmeniz gerekir:

 • E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama kısmına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazarak aratmalısınız.
 • Karşınıza gelen ekranda bakanlığa ait hizmet sayfasına giderek ‘’Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’’ sekmesine tıklamalısınız.

Burada görüntüleyeceğiniz sayfada geçmiş başvurularınızın son durumunu öğrenmeniz mümkündür. Aynı zamanda cep telefonunuzdan ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını arayarak başvurunuz ile alakalı tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra sosyal yardım taleplerinin 30 gün içerisinde sonuca ulaştırıldığını, bu süre geçtikten sonra sorgulama yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı Nasıl Alınır?

Doğalgaz tüketim desteği yardım nasıl alınır sorusu, dar gelirli aileler tarafından sıklıkla sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Doğalgaz desteği alabilmek için başvuruda bulunmanız şarttır. Başvurunuzun onaylanması durumunda sizlere bir geri dönüş yapılır. Bu geri dönüş sırasında yapmanız gereken tüm işlemler sıralanacaktır. Belirtilen işlemleri gerçekleştirdiğinizde takip eden ayın ilk 15 günü içerisinde yardım tutarı PTT hesabınıza yatırılacaktır. Kimliğiniz ile birlikte PTT şubelerine giderek bu yardım tutarını kolayca çekebilirsiniz. Eğer bu süreçte herhangi biri nedenden ötürü sorun yaşarsanız, cep telefonunuzdan 144 numaralı sosyal yardım hattını arayarak destek alabilirsiniz.

Kimler Doğalgaz Yardımı Alabilir?

Kimler doğalgaz yardımı alabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, aşağıda sıralanan kişiler bakanlık tarafından verilen sosyal yardımlardan faydalanabilmektedir:

 • Ekonomik açıdan muhtaçlık sınırının altında yaşamını idame ettirmeye çalışan vatandaşlar
 • Isınma ihtiyacını karşılamakta zorlanan vatandaşlar
 • Sosyal güvencesi olmayanlar
 • Engelliler ve afetzedeler
 • Yetim ve öksüzler
 • Dul kadınlar
 • Herhangi bir nedenden ötürü çalışamayan işsiz vatandaşlar

Yukarıda sıralanan kişiler,

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

’na başvuruda bulunarak doğalgaz yardımından faydalanabilmektedir. Eğer sizler de bu gruplardan herhangi birine dahilseniz, doğalgaz yardımına başvuruda bulunarak ekonomik açıdan rahat bir nefes alabilirsiniz. Konu ile alakalı daha fazla bilgi alabilmek için 144 numaralı sosyal yardım hattını aramanız mümkündür.

Evde Paketleme İşi İçin 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.