Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler

Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler
Borsada En Çok Kazandıracak HisselerBorsada en çok yapılan işlemlerden bir tanesi de hisse alıp satarak anaparayı büyütmektir. Pek çok farklı sektör, firma ve fiyatta hisse senedi alımı yapılabildiği için yatırımcıların...

Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler

Borsada en çok yapılan işlemlerden bir tanesi de hisse alıp satarak anaparayı büyütmektir. Pek çok farklı sektör, firma ve fiyatta hisse senedi alımı yapılabildiği için yatırımcıların birçoğu hisseler üzerinden işlem yapmayı tercih etmektedir. Bu noktada en çok araştırılan konulardan bir tanesi de 2022 borsada en çok kazandıracak hisseler şeklindedir. Borsada alım ve satımını gerçekleştirebileceğiniz pek çok farklı senet bulunmaktadır. 2022 yılı itibariyle firma hisse senetlerinden bazıları oldukça büyük bir yükselişe geçmiş, bazıları aynı hatta ilerlemeye devam etmiş, bazıları ise değer kaybetmeye başlamıştır. Bu nedenle hisse senedi almadan ya da var olan senet üzerinden satış emri vermeden önce hisselerin değer durumunun kontrol edilmesi oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Eğer siz de hisse senetleri üzerinden borsada işlem yapmak istiyorsanız dikkat edilmesi gereken hususlar, 2022 yılında artışa geçen hisseler, düşüşe geçen ve alınması önerilmeyen hisse senetleri hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz. Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler Ancak bilinmesi gerekir ki, yazımızda verdiğimiz bilgiler yatırım tavsiyesi amacı gütmemektedir. Bu nedenle herhangi bir hisse senedi almadan önce mutlaka değer grafiklerinin bireysel olarak incelenmesi gerekmektedir.

Hangi Sektörlerin Hisseleri Artıyor?

Son dönemlerde belli başlı sektörlerin hisse senetleri büyük bir artış göstermektedir. Bu artışlar yatırımcıları mutlu etmekte ve yeni yatırım kapılarını aralamaktadır. Borsada en çok kazandıracak hisseler incelendiği zaman bazı sektörlerin ön plana çıkmakta olduğu görülmektedir. Aşağıdaki listede bu sektörler sıralanmaktadır.

 1. Petrol
 2. Otomotiv
 3. Madencilik
 4. Orman, kağıt ve basım sektörleri
 5. Elektrik
 6. Ulaştırma
 7. Makine ve metal eşya
 8. Toprak ve taş
 9. GYO
 10. Tekstil

Bu 10 sektör, 2022 yılı itibariyle büyük bir değer yükselişine geçmiştir. Bu sektörlere ek olarak plastik, kimya, deri, holding, inşaat ve teknoloji gibi birçok sektörde de değer artışı görülmektedir. Ancak bu sektörler arasında %70 yükselişe geçerek günümüz yatırımcıların gözdesi haline gelen sektör ise petroldür. Petrol sektörünü %66 artış oranıyla otomotiv takip etmektedir. Bu sektörler her ne kadar yükselişe geçmiş olsa da herhangi bir alım satım işlemi yapmadan önce yatırımcıların değer grafiklerini incelemesi ve bireysel teknik borsa analizlerini yapması tavsiye edilmektedir.

En Çok Kazandıran Hisse Senetleri Hangileri?

Bir önceki başlıkta da belirtmiş olduğumuz gibi petrol başta olmak üzere bulunduğumuz yılda pek çok hisse senedinin değeri büyük bir artış göstermektedir. Bu bağlamda hisse alımı yapacak olan bireyler, hangi firmaların senetlerini satın alacaklarına karar vermek için 2022 Ocak ayından itibaren hangi şirketlerin hisselerinde büyük artışların olduğunu öğrenmek istemektedir. Eğer siz de borsada en çok kazandıracak hisseler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, değer grafiklerine göre en çok artan hisse senetlerinin hangi şirketlere ait olduğunu öğrenmek için aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz.

 1. Silverline firmasına ait SILVR hisseleri, yılbaşından itibaren %357,91 oranında artış göstererek bu yılın en çok yükselen hissesi olmuştur.
 2. Gayrimenkul yatırım ortaklığı alanında hizmet veren İş GYO firmasının ISGYO hisseleri, %337,62 artış göstermiştir.
 3. Ulusoy Un şirketinin ULUUN hisselerinde yılbaşından beri görülen artış ise %254,46 oranında olmuştur.
 4. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Anadolu Isuzu’nun hisseleri ise 2022 yılından Ocak ayından beri %248,97 artmıştır.
 5. Lider Faktöring firmasının LIDFA hisseleri %239,95 oranında artarak yatırımcılara büyük bir kazanç getirisi sağlamıştır.

Yukarıda belirtilen firmalara ek olarak Çan2 Termik A.Ş. Escort Computer, Kristal Kola, Konya Kağıt, Alarko Holding, Ulusoy Elektrik, Yünsa, Acıselsan Acıpayam Selüloz, Mazhar Zorlu Holding ve İhlas Haber Ajansı gibi pek çok firmanın senetlerinde %100’ün üzerinde artış olduğu görülmektedir.

2022’de Değer Kaybeden Hisseler

Bulunduğumuz 2022 yılı içerisinde pek çok firma değerini yükseltmeyi başararak hisse senetlerinin kar oranlarını arttırmıştır. Ancak bazı sektörlerde ise düşüşler yaşanarak yatırımcıların zararına yol açmıştır. 2022 borsada en çok kazandıracak hisseler incelemesi yapan bireyler, bu noktada yatırımlarını daha sağlıklı şekilde yapabilmek için mutlaka değer kaybeden hisseleri de bilmelidir. Aşağıdaki listede bulunduğumuz yılın ocak ayından beri değeri düşen ve yatırımcıların kayıp yaşamasına neden olan hisseler belirtilmektedir.

 1. Akfen GYO - %-69,52
 2. Kütahya Porselen - %-61,30
 3. Pyrsmian Kablo - %-55,13
 4. Petrokent - %-52,29
 5. Oyak Yatırım - %-44,12
 6. Aksigorta - %-42,83
 7. Selva Gıda - %-42,69
 8. İdeal Fin. Tek. Ve Danışmanlık - %-41,61
 9. Niğde Beton Sanayi - %-41,35
 10. Doğan Burda - %-35,58

Yukarıdaki listede belirtilen firmalara ek olarak Ortaköy Çay Sanayi, Ersu Gıda, RTA Laboratuvarları, İntema, Tetamat Gıda, Pasifik GYO, Marka Yatırım Holding ve

İş Bankası

yılbaşından beri değer kaybeden şirketler arasında yer almaktadır.

Hisse Senedi Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Borsada en çok kazandıracak hisseler konusu üzerine araştırma yapan yatırımcılar, mutlaka herhangi bir yatırım yapmadan önce bazı konularda bilgi sahibi olmalı ve hisse senetleri üzerinden alım satım işlemleri yapmadan önce birtakım hususları göz önünde bulundurmalıdır. Aksi halde bilinçsiz şekilde hisse alıp satmak, büyük kayıplar yaşamanıza sebebiyet verebilir. Bu nedenle hissesini almak istediğiniz firmayı detaylı bir şekilde araştırmanız gerekecektir. Firma araştırması yaparken dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekildedir:

 • Firmanın aktif olarak faaliyet göstermesi, sürekliliğin olması ve geleceği olan bir sektörde hizmet veriyor olması
 • Firmanın yıllık üretiminin iyi bir düzeyde olması, yıllık üretim oranının her yıl artıyor olması
 • Firmanın müşterileri ile ilgili olması ve halkla ilişkiler alanında başarılı olması
 • Firma ile yatırımcı ilişkilerinin iyi olması
 • Firmanın mali bilançosunun negatif olmaması
 • Firmanın fiyatlarda istikrar göstermesi

Eğer hisse senedini almayı planladığınız firmada bu özellikler bulunuyorsa, firmanın değer kaybetmesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Ancak yine de değer düşüşünün ihtimaller dahilinde olduğunu bilmek ve yatırımlarda kullanılacak anaparanın tamamen kaybedilmesinin de mümkün olduğunu unutmamak gerekir. Kayıp ihtimalini göz önünde bulunduran yatırımcılar, çok daha sağlıklı bir şekilde yatırımlarını gerçekleştirebilir. Kısaca özetlemek gerekirse; hisse senetleri almayı planlayan ve bu doğrultuda 2022 borsada en çok kazandıracak hisseler araştırması yapan bireyler, yalnızca firmaların değer artışlarını değil, aynı zamanda firmanın bizzat kendisini de araştırmalı ve uzman yorumlarını da dikkate alarak karar vermelidir.

Gelir Yuvan 7200 tl maddi yardım için hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum