Asgari Ücret 2022 Ne Zaman Belli Olacak? Ne Kadar? Açıklandı Mı?

Asgari Ücret 2022 Ne Zaman Belli Olacak? Ne Kadar? Açıklandı Mı?
Herkesin merakla beklediği asgari ücret, bu yılda ne zaman belli olacak sorusunun yanında ne kadar olacak ve brüt ne kadar gibi soruların çok sık sorulduğu zamanlarda bulunuyoruz. Asgari ücret 2022 yılı görüşmeleri devam ederken,...

Herkesin merakla beklediği asgari ücret, bu yılda ne zaman belli olacak sorusunun yanında ne kadar olacak ve brüt ne kadar gibi soruların çok sık sorulduğu zamanlarda bulunuyoruz. Asgari ücret 2022 yılı görüşmeleri devam ederken, asgari ücretle çalışan sayısı yaklaşık 6 milyon 500 bin kişinin gözü kulağı bu görüşmeden çıkacak güzel haberlerin içerisinde umutla bekliyor. Asgari ücret alanların yanı sıra asgari geçim indiriminden yararlanan bütün çalışanlar da asgari ücretli kadar yararlanmasa da, az çok asgari ücrete gelecek zamdan sonra biraz da olsa yararlanabilecek.

Asgari Ücret Ne Zaman Belli Olacak?

Asgari ücret ne zaman belli olacak? Ülkemizde yaklaşık olarak 6 milyon 500 bin asgari ücretli çalışan kişi 2022 yılında asgari ücrete ne kadar zam geleceğini merakla bekliyor. Yeni zam görüşmeleri için ilk toplantı 5'er kişiden oluşan işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan toplam 15 kişilik komisyon tarafından gerçekleştirilirken, ikinci toplantı 7 Aralık tarihinde Türk-İş, üçüncü toplantı da 9 Aralık tarihinde TİSK'te gerçekleşecek. Anket sonuçlarına göre

Çalışma ve Sosyal Güvenlik

Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklanan anket sonucu sonunda asgari ücretin 2022 yılında 3 bin 750 TL ile 4 bin TL arasında olması gerektiğini belirtti.

Bakan Bilgin "Ben görüşmeleri ilk haftada bitirme taraftarıyım. Olur gibi görüyorum. Çünkü taraflarla, sosyal ortaklarımızla görüşüyoruz. Araştırmamızın ilk verileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde" açıklamasını yaptı.

Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari ücret ne kadar? Yapılacak zammın ilk görüşmeleri geçtiğimiz günlerde gerçekleşirken, 2. ve gerekirse 3. görüşmeden sonra ne kadar olacağı kesinlik kazanacak. Asgari ücret 2022 yılında ortalama olarak yapılacak zam tahminen %20 civarında olacak gibi görünüyor. Hem işçi temsilcisi hem de işverenin ortak zam konusunda buluşacak olması da an meselesi oldu. İki tarafta bu yapılan ankete göre yapılacak olan zamdan memnun olarak ayrılacak gibi görünüyor.

Asgari Ücret 2022 Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret 2022 ne kadar olacak konusunda da işçileri biraz da olsa sevindirecek açıklama Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'dan geldi. Ülkemizde asgari ücretli olarak 7 milyona dayanan çalışan bulunduğunu, bu ücretle güncel olarak 10 gün geçinilemez olduğunu belirtti. Bunun yanında asgari ücret 12 kalemi ilgilendirdiği için, Türk-İş Genel Başkanı 45 sene boyunca asgari ücret görüşmesini yaptıklarını belirtip, 45 senedir en iyi zam oranında direteceklerini belirtti.

Asgari Ücret Brüt Ne Kadar?

Asgari ücret brüt ne kadar? 2021 yılında asgari ücret brüt olarak 3.578 TL, net olarak 2.824 TL olup işverene maliyeti 4.202 TL'dir. Uzun zamandır asgari ücrete en yüksek zam 2016 yılında % 30 oranında yapılmıştı. 2021 yılındaki enflasyon sebebiyle de 12 kalemden oluşan genel gider baz alınarak aynı oranda zam yapılacağı sinyalini Bakan Bilgin verdi.


İlginizi Çekebilir


Ahbap Derneği Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Yardım Kartı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Hangi Marketlerde Geçerli?


Asgari Ücret Zammı

Asgari ücret zammı her sene enflasyon oranları baz alınarak yapılmaktadır. Bu zamana kadar en yüksek sayılacak zam 2016 yılında %30 oranında yapılmıştır. 2022 yılında da aynı rakamların yapılması söz konusu olacağı söylentiler arasında bulunuyor. Yapılacak toplantı sonrasında asgari ücretin ne kadar olacağı da içi ve işveren temsilcileri anlaşırsa belirlenecek.

Asgari Ücretli Çalışan Sayısı

Asgari ücretli çalışan sayısı son güncel bilgiyle birlikte yaklaşık olarak 6 milyon 500 bin kişi olarak belirlenmiştir.

Asgari Ücret Agi

Asgari ücret agi Aralık ayında yapılacak toplantılar sonrasında belli olacak. Ama ne kadar olacağı da şimdilik net değildir. Agi oranları mevcut asgari ücretle birlikte;

 • Bekar çalışana 268,30 TL
 • Evli ancak eşi çalışmayan çalışanlara 321,99 TL
 • Evli ancak eşi çalışmayan 1 çocuğu olan çalışanlara 362,23 TL
 • Evli ancak eşi çalışmayan 2 çocuğu olan çalışanlara 402,46 TL
 • Evli ancak eşi çalışmayan 3 çocuğu olan çalışanlara 456,14 TL
 • Evli ancak eşi çalışmayan 4 çocuğu olan çalışanlara 456,14 TL
 • Evli ancak eşi çalışmayan 5 çocuğu olan çalışanlara 456,14 TL
 • Evli eşi çalışan çalışanlara 268,30 TL
 • Evli eşi çalışan 1 çocuğu olan çalışanlara 308,54 TL
 • Evli eşi çalışan 2 çocuğu olan çalışanlara 348,81 TL
 • Evli eşi çalışan 3 çocuğu olan çalışanlara 402,45 TL
 • Evli eşi çalışan 4 çocuğu olan çalışanlara 429,32 TL
 • Evli eşi çalışan 5 çocuğu olan çalışanlara 456,12 TL

Asgari Ücret 2022 Ne Zaman Belli Olacak? Ne Kadar? Açıklandı Mı?

Asgari Ücret Açıklandı Mı?

Asgari ücret açıklandı mı sorusunu yaklaşık olarak 7 milyon asgari ücretli çalışan, toplamda 15 milyon sigortalı çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammını bekliyor. Asgari ücret zammı görüşmeleri Aralık ayı içerisinde gerçekleşecek toplantılar sonrasında belli olacak. İlk toplantı geçtiğimiz günlerde yapıldı. İkinci toplantı 7 Aralık, üçüncü toplantı da 9 Aralık'ta yapılacak.

Asgari Ücret Belli Oldu Mu?

Asgari ücret belli oldu mu? Asgari ücret yapılacak toplantılar sonrasında belli olacak. İlk görüşmede Aile ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin tarafından anket sonuçları açıklanırken, işçi temsilcilerinin asgari ücretin en az net 3 bin 750 ile 4 bin TL arasında olması gerektiği belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.