Ana Arı Fiyatları Nedir? Ana Arı Satışı

Ana Arı Fiyatları Nedir? Ana Arı Satışı
Ana Arı Fiyatları nedir? Arıcılık; Türkiye için en az tarım ve hayvancılık sektörü kadar önem taşır. Arıcılık sektörünün varlığını devam ettirmesi adına hayati önem taşıyan ana arı; en iyi şekilde korunmak zorundadır....

Ana Arı Fiyatları nedir? Arıcılık; Türkiye için en az tarım ve hayvancılık sektörü kadar önem taşır. Arıcılık sektörünün varlığını devam ettirmesi adına hayati önem taşıyan ana arı; en iyi şekilde korunmak zorundadır. Ayrıca, bakımı da sorunsuz bir şekilde yapılmalıdır. Döllenmiş yumurtadan meydana gelen ana arı; gelişimini yalnızca 16 günde tamamlar. 7-10 günlük arasında olduğu dönemde çiftleşme uçuşuna çıkarak sayıları 10 ila 20 arasında değişen erkek arı ile çiftleşir. Bunun yanı sıra, ana arı; günde ortalama 1500 ila 2000 adet yumurta bırakabilir. Ana Arı Fiyatları Ana Arı Fiyatları Arıcılık sektörünün geleceği adına vazgeçilmez unsurlardan birisi olan ana arı; birçok yerde satılır. Bilhassa internet üzerinden satışı gerçekleştirilir. Ana arı fiyatı değişkendir. İtalyan, Kafkas, Anadolu, Karniyol, Belfast, Efe, Yığılca olmak üzere farklı ana arı çeşitleri vardır. Her birisinin farklı fiyatı olabilir. Ancak, fiyatların genellikle 100 TL’den başladığını söylemek gerekir. Buna ek olarak, Kafkas, Yığılca gibi ana arıların daha yüksek fiyatlarla satılması söz konusu olabilir. Bir başka deyişle, bal verimi, kışlama ve yumurtlama yeteneği yüksek bir ana arı için daha yüksek bir ücret talep edilebilir. Ana arılar; kargo ile gönderilirler. Kargo ücreti de alıcı tarafından ödenir. Fakat, güncel tarih itibariyle, birçok ana arının en iyi ihtimalle 2022 yılının Nisan ayı için sipariş edilmesi söz konusudur.

Ana Arı Özellikleri Nelerdir?

Herkesin bildiği üzere arıların ömrü oldukça kısadır. Bu yüzden, söz konusu süreçte doğadaki tüm kaynaklar en iyi şekilde değerlendirilmelidir. Koloni; bilhassa polen kaynaklarının bol olduğu ilkbahar aylarında gelişimini tamamlayabilmelidir. Ayrıca, yine koloninin nektar akış döneminde yeterli bal toplaması şarttır. Bu sayede, arıcılık; verimli ve kazançlı bir şekilde yapılır. Fakat, bu hususların gerçekleşmesi için koloninin sahip olduğu ana arının yeteneklerine bakılır. Bir başka deyişle, ana arı; fiziksel ve genetik açıdan beklentileri karşıladığı takdirde arıcılık sektörü hedeflerine ulaşır.

Ana arı; sayısız işçi arının olduğu kolonide tek başına bulunur. Koloninin gelişme ve verimliliğine doğrudan etki eder. Bu noktada, ana arı yetiştiriciliği ve kullanımı için en iyi tekniğin kullanılması gerekir. Bir başka deyişle, her kolonide genç ve kaliteli bir ana arının olması önemli bir zorunluluktur. Bu sayede, güçlü ve dayanıklılığı yüksek koloniler yaratılır. Arıcılık sektörü beklenen kazançları elde eder. Ana arının kalitesine etki eden çok sayıda faktör vardır. Bu faktörler arasında larva yaşı, başlatıcı ve bitirici kolonilerin durumu, yetiştirme ve çiftleştirme dönemi yer alır. Bunun yanı sıra, ana arının üretimi için bir ay geçmesi gerekir. Çiftleştirme kutuları fazla olduğu takdirde ana arı üretim kapasitesi de artar.

Ana Arı Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Ana arı türü fiyatlar üzerinde oldukça etkilidir. Kafkas ana arı, Karniyol ana arı, Anadolu ana arı, Belfast ana arı, İtalyan ana arı gibi ana arı türleri için farklı fiyatlar talep edilebilir. Bunun yanı sıra, ön sipariş verildiği takdirde daha ucuza ana arı satın almak mümkündür. Ayrıca, birçok satış merkezinde 50 ve üzeri alımlarda en az yüzde 10 indirim uygulanır. Son olarak, ana arı alımında ırk ve yumurtlama garantisinin olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Arıcılık ve Ana Arı hakkında daha fazla bilgi için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum