Ana Arı Nedir? Ana Arı Özellikleri Nelerdir? Ana Arı Fiyatı Nedir?

Ana Arı Nedir? Ana Arı Özellikleri Nelerdir? Ana Arı Fiyatı Nedir?
Ana Arı Nedir ? Ana Arı Fiyatı ne kadar? Ana Arı Özellikleri Nelerdir? Tıpkı insanlar arasında olduğu gibi arıların dünyasında da tek bir kişinin hükümdarlığını ilan etmesi söz konusudur. Bu noktada,ana arı; adından da...

Ana Arı Nedir ? Ana Arı Fiyatı ne kadar? Ana Arı Özellikleri Nelerdir? Tıpkı insanlar arasında olduğu gibi arıların dünyasında da tek bir kişinin hükümdarlığını ilan etmesi söz konusudur. Bu noktada,

ana arı

; adından da tahmin edilebileceği üzere arı kolonisinin en önemli arısıdır. Ana arı; arı kovanının varlığını sorunsuz bir şekilde devam ettirmesi noktasında hayati bir öneme sahiptir. Her şeyden önce, yumurta atma özelliği vardır. Bunun yanı sıra, arıların çoğalmasından sorumludur.

Ana Arı Özellikleri Nelerdir?

Her arı kovanında yalnızca bir ana arı bulunur. Ancak, günün birinde bir arı kovanında iki ana arıya rastlanabilir. Bu gibi hallerde, iki arının arasında çekişme başlar. Bir başka deyişle, biri; diğerini öldürerek hükümdarlığını ilan eder. Sonuç olarak, herhangi bir arı kovanında iki ana arının olması uzun dönemde mümkün değildir. Tıpkı diğer canlıların olduğu gibi ana arının da ortalama yaşam süresi mevcuttur. Bu sürenin üç veya beş yıl olduğu dile getirilir. Bunun yanı sıra, ana arının fiziksel açıdan da kendisini gösteren birtakım özellikleri mevcuttur. Örneğin, kendisinin diğer arılara kıyasla daha uzun boylu olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra, iri bir görünüme sahiptir. Ayrıca, dışarıdan fark edilen daha parlak bir rengi vardır. Ana Arı Nedir? Ana Arı Özellikleri Nedir? Ana Arı Nedir? Ana Arı Özellikleri Nedir? Ana arı; arı kovanının geleceği adına zannedilenden daha önemli bir sorumluluğa sahiptir. Her şeyden önce, çiftleşmenin ardından yumurtlar. Buna ek olarak, fenomon adı verilen kimyasal maddeler ve hormonları harekete geçiren kokular salgılamakla yükümlüdür. Bu sayede, arı kovanının birlik içerisinde yaşamasına katkıda bulunur. Sonuç olarak, arı kolonisinin kontrolü tamamen kendisinin elindedir. Ana arıyı diğer arılardan farklı kılan birtakım özellikleri farklıdır. Örneğin, larva döneminden başlayarak arı sütü ile beslenir. Bu sayede, hem işlevsel hem de görünüş açısından diğer arılara kıyasla farklı hale gelir. Hatta, çok daha iyi beslendiği için ortalama yaşam süresi diğer arılara kıyasla daha uzundur. Daha önce de söylediğimiz gibi ana arının ortalama yaşam süresi 3-5 yıl iken sıradan bir arı en çok 5-6 hafta hayatını devam ettirebilir. Ana arı; doğuştan gelen bir şansa sahiptir. Kendisi için özel olarak hazırlanmış hücrelerde büyütülür. Hatta, daha iyi bir fiziğe sahip olduğu için normal petek hücrelerine kıyasla daha büyük olarak inşa edilmiş hücrelerde varlığını devam ettirir. Bunun yanı sıra, ana arının diğer arıların yaptığı işi yapması mümkün değildir. Örneğin, çene kemiği balmumu hücrelerini yapma şansı yoktur. Buna ek olarak, işçi arıların belirgin bir özelliği olan sert tüylerden de yoksundur. İşlevsel açıdan son derece yetersiz olmasına ek olarak bakımı ve beslenmesi de işçi arıların sorumluluğundadır. Hatta, işçi arılar; ana arının ağzına beslenme sütü vererek onun en iyi şekilde beslenmesine vesile olurlar.

Ana Arı Fiyatı Nedir?

Ana arı genellikle sipariş usulüyle satılır. Fiyatları nerede satıldığına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Buna ek olarak, ana arıların birden fazla çeşidi vardır. Bu noktada, Kafkas, Anadolu, Karniyol, İtalyan, Efe, Karpat, Yığılca ve yerli olmak üzere farklı ana arı seçeneklerinin olduğunu söylemek gerekir. Güncel tarih itibariyle, her birisi 100 TL’ye satılmaktadır. Bunun yanı sıra, kargo ücreti de alıcıya aittir.

Ana Arı Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum