Almanya Green Kart Yeşil Kart Nedir? Almanya İş Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya Green Kart Yeşil Kart Nedir? Almanya İş Başvuru Şartları Nelerdir?
Almanya Green Kart Yeşil Kart Nedir? Almanya İş Başvuru Şartları Nelerdir?Almanya vatandaşı olmayan ve Almanya’da süresiz olarak oturma veya çalışma için izin talebinde bulunulan, başvurusu onaylanan kişilere verilen kartlar...

Almanya Green Kart Yeşil Kart Nedir? Almanya İş Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya vatandaşı olmayan ve Almanya’da süresiz olarak oturma veya çalışma için izin talebinde bulunulan, başvurusu onaylanan kişilere verilen kartlar sayesinde yurt dışından gelen insanlar Almanya’da süresiz olarak çalışabilme ve oturabilme iznini kazanmaktadır. Almanya’ya gelen kişinin göçmen olarak ülke içerisinde yaşamasına izin verildiği takdirde Almanya green card sahibi olunabilmektedir. Green card ile yabancılar Almanya vatandaşı olabilme hakkını elde edebilmektedir. Bu karta sahip olan kişilerin Almanya içerisinde ömür boyunca çalışma ve oturma izni onaylanmış olmaktadır. Bu karta sahip olan kişiler Türk vatandaşı olarak yaşamlarına devam ettirmekle birlikte aynı zamanda Almanya’nın vermiş olduğu imkanlardan da yararlanma hakkını elde etmektedirler. Almanya’da karta sahip olan kişiler devlet kurumları veya özel sektör fark etmeksizin istediği şekilde başvurusunu yapabilir ve başvurunun onaylanması halinde çalışmaya başlayabilir. Almanya sınırları içerisinde sadece çalışma hakkını kazanmış olmakla kalmaz ve kendine ait bir şirket kurma hakkını da Almanya green card başvurusu onaylanmış olan kişiler hak kazanmaktadır. Almanya İş Başvurusu Almanya İş Başvurusu

Almanya Green Kart Alma Şartları Nelerdir?

Almanya devleti tarafından yurt dışındaki vatandaşlara yeni bir fırsat olarak uygulamaya geçen green card ile yurt dışına çıkmak isteyen ve yaşamına yurt dışında devam etmek isteyen kişilerin belirli kriterlere uygun olması ve beceri olarak istenilen şartları taşıması halinde Almanya tarafından gerekli puanlama işlemlerinin sağlanması ile kabul edilmesi sonucunda vatandaşlar green card sahibi olabilmektedir. Almanya'nın yurt dışındaki vatandaşlara sunmuş olduğu bu fırsat uygulaması ile birlikte gerekli sektörlerdeki işçi eksiği Almanya hükümeti tarafından kapatılacaktır. Almanya çalışma bakanının açıklamış olduğuna göre her yıl düzenli olarak gerektiği durumlarda belirli kotalar ile işçi alımları devam ettirilecektir. Başvuru yapacak olan kişilerin Almanya green card şartları içerisinden başvuru sırasında en azından üçüne sahip olmaları gerekmektedir. Almanya devleti tarafından belirlenmiş olan şartlar dört adettir. Almanya’da çalışmayı düşünen kişilerin bu dört maddeden en azından üçüne sahip olması durumunda başvuru işlemleri onaylanabilmektedir. Hükümet tarafından istenen şartlar şu şekildedir:

 • Almanya devleti tarafından açılan işte bir dereceye sahip olunmalı veya bu alanda mesleki eğitime sahip olunmalıdır.
 • Başvuru yapan kişinin işinde en azından üç yıllık mesleki deneyiminin olması gerekmektedir.
 • Almanya’da yaşayabilmek için dil becerisinin yeterli düzeyde bulunmazsı veya daha önce Almanya’da kalmış olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin 35 yaş altında olması gerekmektedir.

Avrupa birliğine üye olmayan ülkede yaşayan vatandaşların çoğu Avrupa Birliği üyeleri ve Almanya devletine iş başvurusunda bulunmaktaydılar. Burada çalışabilmesi ve Almanya’nın izin vererek çalıştırmış olduğu bir işçi olması için vatandaşların Almanya tarafından iş teklifi alması gerekmekteydi. Şu an ise vatandaşlar başvuru işlemlerine Almanya hükümetine yaptıkları takdirde, gerekli olan dört şarttan üçüne sahip olmaları durumunda başvuru işlemleri onaylanacaktır. Almanya’nın kendi ihtiyacını karşılamak için başlatmış olduğu bu uygulama ile Almanya dışında yaşayan kişilerin de Avrupa Birliği ülkelerinde çalışma fırsatları kolay hale gelmiştir. İnsanlar bulunmuş oldukları ülkelerden dışarıya çıkarak daha kazançlı işler yapmak ve hayat standartlarını yükseltmek için Almanya tarafından sunulmuş olan bu fırsat insanların önüne bir fırsat olarak çıkmaktadır. Daha önceleri Almanya iş başvurusu çok daha zorken, bahsetmiş olduğumuz uygulama ile birlikte Almanya’da iş bulmak çok daha kolay ve rahat hale gelmiştir. Bunu Almanya çalışma bakanı da dile getirmişleri.

Almanya İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’da çalışabilmek isteyen vatandaşların ulusal vize sahibi olması gerekmektedir. Başvuru işlemlerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya konsolosluğuna yapmaları gerekmektedir. Almanya sınırları içerisinde çalışabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Almanya iş başvurusu yaparak kendisinin bir çalışma yeri bulması veya Almanya'da bulunan bir şirketin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına iş teklifinde bulunması gerekmektedir. Almanya’da çalışmak isteyen birçok kişinin bulunmasının yanında burada çalışmak ve oturmak isteyen üniversite öğrencilerinin çok daha avantajlı olduğu söylenebilir. Üniversiteyi Almanya’da okuyan öğrenciler mezuniyet günlerinden itibaren 18 ay içerisinde işe girmeleri halinde Almanya hükümeti tarafından üniversite öğrencisine oturma ve çalışma izni verilecektir. Eğer üniversiteyi Türkiye’de bitiren öğrenciler Almanya’ya gitmek istiyor ise bu başvurularını yapabilmeleri için Almanya’da bulunan üniversiteler ile denk üniversitelerden diploma alınmış olması gerekmektedir. Almanya'da çalışmak isteyen kişilerin 90 günden fazla Almanya’da kalacakları düşünülüyor ise uzun süreli ulusal vize D tipi başvuru işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Almanya’ya yapılacak olan çalışma izni vizesi için gerekli olan belgeler şu şekildedir:

 • Vize işlemleri için gerekli olan belgelerden birisi başvuru formu olacaktır. Başvuru formu birkaç sayfadan oluşmaktadır ve sizler hakkında detaylı bilgilerin yer alması gerekmektedir.Gerekli olan bölümleri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Doldurma esnasında herhangi bir yanlış bilgi veya eksik bilgi verilmesi halinde başvuru formu geçersiz sayılacaktır. Aynı şekilde başvuru sırasında imza yerine başvuran kişinin kendi imzasını atması gerekmektedir.Burada farklı kişinin imzası olması halinde de evrak geçersiz sayılacaktır. Başvuru formuna Almanya konsolosluğunun resmi internet sitesinden ulaşabilmeniz mümkün olacaktır.
 • Aynı şekilde Almanya vizesi için gerekli olan evraklardan birisi de pasaporttur. Bunun için il veya ilçenizde bulunan emniyet müdürlüklerindeki pasaport şube amirliklerine gidilerek başvuru yapıldığı halde veya internet üzerinden başvuru işlemleri yapıldığı halde pasaport işlemlerinizi tamamlayabilmeniz mümkün olacaktır. Yapılacak olan pasaport başvurusu en az 1 yıllık olması gerekmektedir.
 • Almanya iş başvurusu nasıl yapılır sorusunu soranların yapacak oldukları başvuru sırasında gerekli olan evraklar sadece üst kısımda yer alanlardan ibaret değildir. Bunun yanında Almanya hükümetine iş başvurusu için başvuru yapıldığı sırada başvuru yapan kişilerin yanlarında 2 adet vesikalık fotoğraf getirmeleri gerekmektedir.Bu fotoğrafların aynı zamanda son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğraf çekimi sırasında yüzün açık olması gerekmektedir. Yüzsüz saç veya aksesuar ile kapatmamak oldukça önemli olmaktadır. Dini sebeplerden dolayı yüzünü göstermemek isteyen kişiler için Almanya hükümeti gerekli durumlarda istisna gösterebilmektedir.
 • Almanya’ya gidebilmek için başvuruda bulunacak olan kişiden istenilecek olan bir diğer belge ise nüfus cüzdanı fotokopisi olacaktır. Ön ve arka kısım net bir şekilde gözükmesi gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinin de detaylı bir şekilde incelenerek en küçük ayrıntılar dahil gözden kaçırılmayarak doldurulmalıdır. Bu kısımda yer alan daha önce evlilik yapılıp yapılmadığına dair soru, eğer evli bir kişi ise önceden doğmuş olan çocuklarının kimlikleri, evlilik sonrası boşanma gerçekleşmiş ise bunların belirtilmesi ve kişinin anne babası hakkında gerekli olan bilgileri düzgün bir şekilde doldurması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde ikamet etmiş olduğu yeri doğru bir şekilde belirtmesi gerekmektedir.
 • Almanya'ya gidecek olan kişinin sağlık sigortasının en az 3 ay daha süresi olması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum