Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Başvuru Nasıl Yapılır?
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Başvuru Nasıl Yapılır?Aile çalışma ve sosyal hizmet bakanlığı yardım başvurusu. Çeşitli nedenlerden ötürü ekonomik sıkıntılar yaşayan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta...

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile çalışma ve sosyal hizmet bakanlığı yardım başvurusu. Çeşitli nedenlerden ötürü ekonomik sıkıntılar yaşayan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlar, devlet kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunarak sosyal yardım alabilmektedir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvuru nasıl yapılır sorusu ise dar gelirli aileler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara başvuruda bulunmak için e-devlet kanalını kullanabilirsiniz.

E-devlet

hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama sekmesine kurum adını yazarak hizmet sayfasına gitmeli ve bu sayfada yer alan ‘’Sosyal ve Ekonomik Destek Ön Başvurusu’’ sekmesine tıklamalısınız. Ardından karşınıza gelen ekranda bilgilerinizi kontrol ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Başvuru Nasıl Yapılır Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Başvuru Nasıl Yapılır

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu, yalnızca dar gelirli ve muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşları yakından ilgilendirmektedir. Bakanlık, yardıma muhtaç olduğu tespit edilen vatandaşlara her ay 600 TL sosyal yardım yapmaktadır. Yardım tutarı her ay kişinin

PTT

hesabına nakit olarak yatırılır. Yardım almaya hak kazanan kişi kimlik kartı ile PTT şubelerine giderek bu yardımı çekebilmektedir. Sosyal yardım başvurusu alabilmek için

e-devlet

üzerinden ön başvuru yapmanız şarttır. Ön başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar, belirlenen süre içerisinde istenen belgeleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na teslim etmelidir. 30 günlük bekleyişin ardından sonuç açıklanacak ve vatandaşın sisteme kayıtlı cep telefonuna bir kısa mesaj gönderilecektir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım ne kadar sorusu, dar gelirli vatandaşlar ve aileleri tarafından sıklıkla sorulur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımın tutarı yıllık 7,200 TL olarak belirlenmiştir. 12 ay süre ile verilen bu yardım, her ay 600 TL olmak üzere vatandaşın hesabına yatırılır. Ancak bu tutarı alabilmek için sosyal yardıma başvuruda bulunmak şarttır. 12 ay içerisinde maddi durumunuzda herhangi bir değişiklik olmaması halinde yardım almaya devam edersiniz. Ancak maddi durumunuzun daha iyi bir hal aldığı tespit edilirse, verilen yardım kesilecektir. 12 ayın ardından ise yeni duyurulan sosyal yardım paketlerine başvuruda bulunmanız mümkündür.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardımları Nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımları nelerdir sorusunun yanıtına gelecek olursak, Bakanlık tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara şu yardımlar yapılmaktadır:

 • Gıda yardımı
 • Giyim yardımı
 • Eşya yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Fatura yardımı
 • Nakit para yardımı

Vatandaşlara en çok yapılan sosyal yardım nakit para desteğidir. Aslında diğer yardımların tutarı da vatandaşların PTT hesaplarına nakit para olarak yatırılır. Vatandaşlar bu yardımları PTT şubelerine giderek dakikalar içerisinde çekebilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kimler Yardım Alabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kimler yardım alabilir sorusu da yardıma muhtaç vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Bakanlık tarafından şu kişilere sosyal yardımlar yapılmaktadır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • 65 yaşın üzerinde olup herhangi bir yerden gelir elde etmeyenler
 • Hanenin toplam geliri, asgari ücretin üçte birinden daha az olanlar
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayanlar
 • Afetzedeler
 • Yetkili bir sağlık kuruluşundan alınmış, %40 veya daha üzeri engelli raporu bulunanlar
 • Eşi vefat eden ve herhangi bir yerden gelir sağlamayan dul kadınlar
 • Çalışmaya engel bir sağlık sorununa sahip olanlar

Yukarıda yer alan kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlara başvuruda bulunabilmektedir. Eğer sizler de bu niteliklerden herhangi birine sahipseniz, sosyal yardımlara başvuruda bulunarak ekonomik sıkıntılarınızı bir nebze de olsa azaltabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu sorgulama işlemi son derece basit olmakla birlikte yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır. Başvuru işlemlerinin ardından 30 gün geçmesine rağmen herhangi bir geri dönüş alamadıysanız, e-devlet üzerinden bakanlığa ait hizmet sayfasına gidebilir ve sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Karşınıza gelen ekranda başvurunuzun son durumu belirtilecektir. Eğer çeşitli nedenlerden ötürü e-devlet üzerinden başvuru sorgulama işlemini gerçekleştiremiyorsanız, cep telefonunuzdan ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını arayarak bilgi alabilirsiniz. Bu hat, sosyal yardımlar ile yakından ilgilenen dar gelirli aileler için özel olarak oluşturulmuştur. Arama yaptığınızda bağlandığınız operatör sizlere gerekli bilgileri verecektir.

7200 Tl Maddi Yardım Başvurusu İçin Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum