17 Ağustos Depremi

17 Ağustos Depremi
17 Ağustos Depremi17 Ağustos depremi olarak da bildiğimiz Gölcük Depremi, 17 Ağustos 1999 tarihinde saatler 03.02’yi gösterdiğinde gerçekleşti. Kocaeli/Gölcük merkezli bu deprem, Richter ölçeğine göre 7.4 Mw büyüklüğünde...

17 Ağustos Depremi

17 Ağustos depremi olarak da bildiğimiz Gölcük Depremi, 17 Ağustos 1999 tarihinde saatler 03.02’yi gösterdiğinde gerçekleşti. Kocaeli/Gölcük merkezli bu deprem, Richter ölçeğine göre 7.4 Mw büyüklüğünde meydana geldi. 45 saniye süren Gölcük Depremi yalnızca Kocaeli’de değil, Yalova, Sakarya, İstanbul ve Düzce illerinde çok büyük yıkıma neden oldu. Depremde birçok kişi yakınlarını ve sevdiklerini kaybetmiştir. 2010 yılında ortaya çıkan komisyon raporuna göre depremde 17.480 kişi enkaz altında kalarak yaşamını yitirmiştir. Depremin özellikle gece saat 03.02 sularında meydana gelmesi, insanların bu yıkıma uykularında yakalanmalarına ve önlem alamamalarına neden olmuştur. Günümüzde hala Gölcük Depremi’nin yıl dönümünde hayatını kaybeden vatandaşlarımız anılmaktadır.

17 Ağustos Depremi İnsanları Nasıl Etkiledi?

17 Ağustos depreminde kaç kişi öldü gibi sorular günümüzde sıklıkla sorulur. Gölcük Depremi, 7.4 şiddetinde 45 saniye boyunca etkisini göstermiştir. Bu deprem tam 17.480 insanın hayatını kaybetmesiyle ve 23.781 insanın yaralanmasıyla sonuçlanmıştır. Deprem sırasında ve sonrasında sakat kalanların sayısı ise 505 olarak belirtilmiştir. Ancak daha sonra yayınlanan raporlara göre hayatını kaybedenlerin sayısı 18.373 olarak güncellenmiştir. Bu veriler resmi kaynaklardan alınmıştır. Resmi olmayan kaynaklara göre durum çok daha vahimdir. Resmi olmayan kaynaklara göre Gölcük Depremi’nde 65.000’den fazla insan hayatını kaybetmiştir. Aynı zamanda bu kaynaklar 100.000’den fazla insanın yaralandığını belirtmektedir. Depremin doğrudan veya dolaylı olarak etkilediği insan sayısı ise 16.000.000 olarak açıklanmıştır. Yani 45 saniye süren bu deprem, milyonlarca insanın hayatını uzun yıllar boyunca etkilemiştir.

17 Ağustos Depreminin Meydana Getirdiği Zararlar

Gölcük Depremi pek çok kişinin evini ve işyerini kaybetmesine de neden olmuştur. 17 Ağustos depreminin zararları aşağıda belirtilmiştir:

  • Depremde 285.211 ev zarar görmüştür.
  • Depremde zarar gören işyerlerinin sayısı 42.902 olarak belirtilmiştir.
  • 683 bina tamamen çökmüştür.
  • 000 kişi evsiz kalmıştır.
  • Yaklaşık 16.000.000 insan depremden olumsuz yönde etkilenmiştir.

17 Ağustos depreminin meydana getirdiği ekonomik ve sosyal zararlar yukarıda sıralanmıştır. Depremin ardından yüzlerce müteahhit ve iş adamı mahkemeye verilmiştir.  Evsiz kalan vatandaşlara yardımcı olabilmek amacıyla 40.786 adet prefabrik ev dağıtılmıştır. Bu sayı, talebin büyük çoğunluğunu karşılamaya yetmiştir.

17 Ağustos Depremi Nereleri Etkiledi?

17 Ağustos depremi nerede oldu sorusunun yanıtına gelecek olursak, bu deprem Marmara Bölgesi başta olmak üzere Ankara’dan İzmir’e kadar birçok alanda hissedilmiştir. Ancak en büyük etkiyi Kocaeli, Yalova, Sakarya, Düzce ve İstanbul illeri görmüştür. Bu illerde binlerce bina yıkılmış ve insanlar enkaz altında kalarak yaşamını yitirmiştir. Yapılan ilk incelemelerde depremin odak derinliği 17 km olarak belirlenmiştir. Ayrıca sağ atımlı 120 kilometre civarında bir fay hareketinin ortaya çıktığı saptanmıştır. 7.4 büyüklüğündeki bu depremin ardından 4.0 – 5.0 şiddetlerinde artçı depremler meydana gelmiştir. Günümüzde dahi bu depremin Türkiye’nin görmüş olduğu en sarsıcı depremler arasında gösterildiği söylenebilir.

17 Ağustos Depremi Sonrası Süreç

17 Ağustos depreminde neler oldu sorusu birçok kez araştırılır. Depremin meydana getirdiği ilk şok atlatıldıktan sonra ilk etapta arama ve kurtarma çalışmaları başlatılmıştır. Ardından enkaz kaldırma çalışmalarına odaklanılarak çöken binaların altındaki insanlar çıkarılmaya çalışılmıştır. Arama kurtarma çalışmalarına AKUT gibi kuruluşlar ve gönüllü grupların yanı sıra İngiltere, ABD, Yunanistan ve Japonya gibi onlarca ülkeden gönüllüler de katılmıştır. Depremin yaraları büyük ölçüde sarıldığında birçok müteahhit firma ve siyasiler tepkileri toplamaya başlamıştır. Günümüzde ise bu depremin tüm yaraları sarılmış ve hiçbir iz kalmamıştır. Her 17 Ağustos tarihinde Gölcük Depremi’nde zarar gören vatandaşlarımız iyi dileklerle anılmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.