Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri Nelerdir? Sermayesiz Para Kazandıran İşler

Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri Nelerdir? Sermayesiz Para Kazandıran İşler
Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri Nelerdir? Sermayesiz Para Kazandıran İşler. Dünyanın küreselleşmesine paralel olarak gelişen teknoloji, iş dünyasında hızlı bir gelişime yol açtı. Farklı ülkelerin tüketim kültürleri ve...

Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri Nelerdir? Sermayesiz Para Kazandıran İşler. Dünyanın küreselleşmesine paralel olarak gelişen teknoloji, iş dünyasında hızlı bir gelişime yol açtı. Farklı ülkelerin tüketim kültürleri ve alışkanlıklarına göre çok sayıda iş fikri ortaya çıktı. Bir ülkede başlayan yeni bir iş, dünyanın küresel bir ortam olmasıyla hızla diğer ülkelere yayıldı.

Türkiye girişimcilik ve yeni fikirlerin hayata geçirilmesi bakımından gelişmiş bir ülke değildir. Genellikle tüm girişimciler önceden denenmiş ve başarılı olmuş işleri tercih eder. Oysa insanların yaptıkları işi önceden yapmak; girişimci olmak ve iş dünyasında yerini alabilmek için önemli bir adımdır.

Türkiye’de karlı bir iş yapmak için girişimde bulunan bireylere Türkiye’de olmayan işler fikir verebilir. Hiç yapılmamış yenilikçi fikirler iş dünyasında sizin için avantajdır. Hizmet ve ürün odaklı işler, hızlı bir şekilde hayata geçirilebildiği için potansiyeli yüksektir.

Gerçek piyasa koşullarında yeni bir iş girişiminde bulunmak size avantaj sağlayacağı gibi riskli de olabilir. Girişim fikirlerinizi hayata geçirmeden önce detaylı bir analiz yapmanız önerilir. Bu yazı, iş dünyasında yer almak isteyen ve yenilikçi bir vizyona sahip olan girişimciler için Türkiye’de olmayan işlerle ilgili fikir vermek için hazırlandı.

Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri Nelerdir? Sermayesiz Para Kazandıran İşler Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri Nelerdir? Sermayesiz Para Kazandıran İşler

Yurt Dışında Olup Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri

Yurt dışında hayata geçirilen fakat Türkiye’de olmayan pek çok iş alanı bulunur. Buna neden olan en önemli faktör, sermaye kaybı yaşama riskine yönelik yaşanan endişedir. İş dünyasında zekice bir fikir olarak nitelendirilen bu işler Türkiye’deki girişimcilere ilham verebilir.

Türkiye’de olmayan fakat yurt dışında hayata geçirilen işler toplumun sosyolojik yapısı ve tüketim alışkanlıklarının bir ürünüdür. Bu işlerin ülkemizde yapılmamış/yapılamamış olmasına sermaye kaybı endişesi haricinde şu faktörler de neden olarak gösterilebilir:

  • Ekonomik yetersizlik
  • Teknoloji altyapısı
  • Arz-talep dengesi
  • Üretici
  • Tüketim alışkanlıkları
  • Kültür
  • Sürdürülebilirlik anlayışı
  • Uzman yetersizliği
  • Geleneksel ticaret anlayışı
  • İnovasyona katılımda düşük oran

Bu ve buna benzer unsurlar, yurt dışında olup Türkiye’de olmayan işlere neden olarak gösterilir. Tüketim alışkanlıkları ve ticaret anlayışı gibi farklı sebeplerden ötürü ülkemizdeki bazı işler de yurt dışında bulunmaz.  Önemli olan girişimcilerin iş hayatlarında belirledikleri vizyon ve hedefler doğrultusunda fikir geliştirmek için çalışmalarıdır. Bu çalışmalar sırasında toplumun yaşayış ve tüketim biçiminin etkisi göz ardı edilmemelidir.

Türkiye’de Gelişim Potansiyeline Sahip Sektörler Nelerdir?

Türkiye’de gelişim potansiyeli olmasına rağmen bazı sektörlerin hayata geçirilen iş alanı eksiktir. Bu potansiyele sahip sektörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Sürdürülebilir enerji: İnovatif enerjinin sürdürülebilirliği bakımından sektörde iş fırsatları değerlendirilebilir.
  • Bebek ürünleri: Bebeklere yönelik doğal ürünlerin imalatında ihtiyaç vardır.
  • Organik ürünler: Köyden kente göçün etkisi son yıllarda doğal ürünlerin yetersiz üretiminde ortaya çıktı. Organik ürünlerin yetiştirilmesine yönelik işler girişimciler için ideal bir fikirdir.
  • Yapay zekâ: İşletmeler ve müşteri hizmetleri için analitik araçlar ile gelişmeye açık bir alandır.
  • Ekolojik turizm: Doğal alanların tanınması; sürdürülebilirliğini korumada ve ticaret oluşturmada rol oynayabilir. Bu bakımdan alternatif turizm faaliyetleri ülkemizde geniş bir potansiyele sahiptir.

Türkiye’de bunlar gibi gelişmeye müsait pek çok sektör vardır. Bu alanlarda hiç yapılmamış fikirlerin sektörler özelinde incelenerek geliştirilmesi hem bireye hem topluma katkı sağlar. Girişimci olmayı hedefleyen kişiler toplum yapısını göz önünde bulundurarak bu alanlarda yenilikçi fikirleri hayata geçirebilir.

Türkiye'de Olmayan İşlerde Girişimci Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Türkiye’de olmayan iş fikirleri nelerdir?” diye düşünen girişimcilerin izlemesi gereken adımlardan ilki yurtdışında trend olan işleri takip etmesidir. Birçok insan kendine ait fikirleri hayata geçirmek ve girişimci olmak ister. Bunun için bazı adımları izlemesi ve kendine bir rota belirlemesi gerekir. Bu bağlamda girişimci olmak isteyen adaylar şu adımları uygulayabilir:

  • Yapmayı düşündüğünüz işlerle ilgili fikirleri not ettiğiniz bir defteri sürekli yanınızda bulundurun. Yalnızca fikirler değil, çevreniz, çalışma ve yaşam alanınızda gördüğünüz problemleri de not alın. Bilinçaltı zaman içerisinde bu problemler için çözüm üretir.
  • Not aldığınız fikirler içerisinde öne çıkan ve yapmaktan keyif alacağınız fikirleri araştırın. Buna yönelik bir piyasa analizi gerçekleştirin.
  • Satış yapmayı planlıyorsanız arz- talep durumunu değerlendirin. Bu işi deneyenler varsa iletişim kurun, neden başarılı ya da başarısız olduğu ile ilgili fikir edinin.
  • İş için bir plan hazırlayın. Planlı ilerlediğiniz tüm işlerde olabilecek sorunlar ve ihtiyaçları net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Plan hazırlarken düşündüğünüz işte çıkış yapan ülkeleri ve işin durumunu inceleyebilirsiniz. Doğru bir iş seçip seçmediğinize dair size bilgi verir.
  • Yapacağınız işteki hedef kitleniz ve bu kitleye nasıl ulaşacağınız konusunda araştırma yapmanız önemlidir. Bu pazar alanınızı belirlemede etkilidir.
  • Ne kadar sermayeye ihtiyaç duyacağınızı belirleyin. İşiniz ile ilgili pazar arayışı yapmanız sermaye belirlemede önemli bir faktördür.
  • Sektörün öncüleri olarak nitelendirilen kişilerle görüşerek tecrübelerinden faydalanmaya çalışabilirsiniz. Ufkunuzun açılması ve yeni fikirlerin zihninizde oluşmasında yardımcı olur.

Yukarıda verilen yol haritası, girişimci olma sürecinde nasıl bir yol izleneceği ile ilgili size fikir sunar. Türkiye pazarında olan ya da olmayan işlerle ilgili girişimlerinizde uygulayarak kendinizi geliştirebilir, karlı işler yapabilirsiniz.

Girişimci Olmak İsteyenlere Öneriler

Günümüzde iş dünyası; teknolojinin gelişmesi, bilginin hızla tüm dünyaya ulaşabilmesi ve ticaret anlayışının farklı olmaya başlaması ile sürekli gelişiyor. Bu gelişime ayak uydurmak ve iş sahibi olmak isteyen girişimciler artmaya devam ediyor. Siz de girişimci olmayı düşünüyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri değerlendirebilirsiniz.

  1. Çalışmaya ve araştırmayı ertelemeden başlayın. Kendinize belirlediğiniz hedef doğrultusunda ilerlemeniz için denemeniz en önemli adımdır.
  2. Kurmayı düşündüğünüz iş ile ilgili inisiyatif almaktan çekinmeyin. Farklı bakış açıları işinizde gelişmenize yardımcı olur.
  3. Başarısız olmaktan korkmak hata yapmanıza yol açabileceği gibi gelişmenize ket vurabilir. Tecrübelerinizden ders çıkarmaya çalışın. Başarısız olduğunuz durumları analiz etmeniz bir sonraki girişiminizde sizi tecrübeli biri yapar.
  4. Networkünüz yapacağınız işte en çok ihtiyacınız olan şeydir. Ağınızı genişletmeye çalışın. Karşılıklı fayda sağladığınız ilişkiler girişiminizde oldukça önemlidir.
  5. Planladığınız iş ile problemleri yol haritanız olarak kullanmanız fikirlerinizden daha önemlidir. Fikirler zamanla değişiklik gösterse de problemler somuttur. Çözüme yönelik fikirler problemler ışığında ortaya çıkar. Bu bakımdan fikriniz ile ilgili problemleri iyi analiz edin.
  6. Fikirleri hayata geçirme sürecinde izlediğiniz her adımda sabırlı olmanız önemlidir. İş ile ilgili çalışmalarınız doğru zamanda sonuç verir. Aceleci davranmanız, kendinizden şüphe etmeniz başarısız olmanıza yol açabilir.
  7. Dünya üzerindeki farklı girişimcileri inceleyebilir, neden başarılı ya da başarısız olduklarına dair fikir edinebilirsiniz. En ufak bir fikir bile sizin için oldukça etkili olabilir.
  8. Başarıyla sonuçlanan işler iyi bir ekip çalışmasının ürünüdür. İş kurma sürecinde birbirinizin eksikliklerini tamamladığınız bir takımınız olmalıdır.

Bir girişimde bulunmak süreci doğru yönetmek, kontrollü ve sabırlı olmak, vazgeçmemek ile mümkündür. Bu bağlamda yukarıdaki tavsiyeler yol haritanızda sizi motive edebilir, başarılı bir girişimci olmanıza katkı sağlayabilir.

Parti Otobüsü Kiralama

Yurtdışında otobüs ile yapılan organizasyonlara talep oldukça yüksektir. Doğum günleri, bekarlığa veda partileri, düğünler, özel etkinlikler için otobüs kiralama hizmeti kullanılır. Eğlenmek için yapılan organizasyonlar hizmet sektöründe geniş bir yer tutar. Parti otobüsü kiralama işine dair ilgili bilgiler şöyledir:

  • Hızlı karar alabilen, plan ve organizasyon yapma becerisi olan, insanlarla iletişim kurmada başarılı olan bireyler için iyi bir fikirdir.
  • Parti otobüsü işletmecileri müşterilerine keyifli bir deneyim sunmak için çeşitli aktiviteler düzenler. Bunlar; fotoğraf çekimi, ışık şovu, atıştırmalık ve içecekler hazırlamak gibi etkinliklerdir.
  • Otobüs fiyatları, bakım ve yakıt gibi gider kalemleri göz önünde bulundurulduğunda maliyetli bir girişim olabilir. Bu nedenle öncesinde bütçe analizi yapmakta fayda vardır. Diğer yandan getirisi ve kar oranı yüksek işler arasında gösterilir.

Parti otobüsleri Avrupa ülkelerinde farklı seçenekler ile ortaya çıktı, ABD ve İngiltere’de kültüre bağlı olarak geliştirildi. Kültüre bağlı olarak değişiklik gösteren bu sektör, yurtdışında olup Türkiye’de olmayan işlerden biridir. Türk kültürüne göre değişiklikler yaparak hayata geçirilebilir.

Yerel Lezzet Turları

Yerel lezzetleri tanıtmak için yapılan turlar dünyanın çeşitli yerlerinde uygulanır. Turizm sektörü içinde değerlendirilen lezzet turları, turistler ve yerel halk tarafından oldukça ilgi gören bir iş koludur.

Türkiye bu bakımdan güçlü bir potansiyel taşısa da iş fikri olarak hayata geçmemiştir. Dünya çapında tanınan Türk yemekleri başta olmak üzere farklı konumlarda yerel lezzet turları işi başarılı olması halinde bölge ekonomisine de katkıda bulunur.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi sahip olduğu yemek kültürü ile önemli bir potansiyele sahiptir. Gaziantep’te yapılan bir yerel lezzet turu pek çok açıdan avantaj oluşturur. Hem şehir hem de girişimci için oldukça karlı bir iştir. Yerel ve yabancı turistler yerel ekonomiye katkı sağlarken bölgenin tanınmasında etkili rol oynar.

Çamaşır Yıkama Merkezi

Son yüzyılda artış gösteren yoğun iş temposu kişilerin çamaşır yıkamak ve kurulamak gibi temel ihtiyaçlarına vakit ayırmasını güç hale getiriyor. Çamaşırların kurutulmasında yaşanan zorluğun bir diğer nedeni ise evlerin küçülmesi oldu.

  • Çamaşır yıkama merkezinde verilen hizmetler yurt dışındaki ülkelerde en çok kazandıran işler arasında yer alır.
  • Ülkemizde olmasına rağmen yaygın olmayan bu hizmet, 1+0 ve 1+1 evlerde yaşayanları çamaşır zahmetinden kurtarabilir. Bu tip dairelerin olduğu konumlarda çamaşır yıkama merkezleri açılabilir.
  • Hizmetin pratik ve hızlı bir şekilde devam edebilmesi adına para ile çalışan otomat makineleri kullanılabilir.
  • Büyükşehirlerde, otel ve okul çevrelerinde sıklıkla ihtiyaç duyulan bu sistem otomatlar ile hayata geçirilebilir.
  • Halı yıkama merkezlerine benzer bir sistem oluşturularak çamaşırların evden alınarak temizlenip kurutulmasıyla hizmet verilebilir.

Büyükşehirlerde genel olarak üniversite öğrencileri gibi genç nüfusun yaşadığı bölgeler çamaşır yıkama merkezlerine ihtiyaç duyabilir. Öğrencilerin zaman sorunu, yaşadığı mekanların çamaşır yıkama ve kurutmaya uygun olmaması gibi durumlar etkilidir. Direkt çamaşır yıkama alanları olarak hizmet veren işletmeler yok denecek kadar azdır. Türkiye’de olmayan, geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi gereken hizmetlerden biri olarak değerlendirilebilir.

Oyuncak Tasarımcılığı

Son yıllarda dünyada oldukça popüler hale gelen işlerden biri de oyunca tasarımcılığıdır. Teknolojinin gelişmesi ile yeni nesil oyuncakların dönüşümü ilgi çekici bir boyut kazandı. Ülkemizde bu sektöre verilen değer düşüktür. Ülkemizde satılan oyuncakların büyük bir oranı Çin’den getirilir.

Oyuncak tasarımı alanında hizmet veren işletmeler yok denecek kadar azdır. Çağın çok hızlı değişmesine paralel olarak oyuncak sektörü ülkemizde gelişmiyor. Bu gelişime engel olan faktör ise mevcut oyuncakların kopyasının üretilmesi yenilerinin tasarlanmamasıdır.

Çocukların hayal güçlerini güçlendirmek ve yaratıcılık kazandırmak adına oyuncak tasarımı yapılması oldukça önemlidir. Türkiye’nin bu alandaki eksikliği ve gelişim potansiyeli taşıyan bir alan olması nedeniyle girişimciler tarafından değerlendirilebilir. Yalnızca ülkemizde değil online alışveriş ile yurtdışı pazarına açılabilirsiniz.

Girişimci Danışmanlığı

Yeni bir iş fikrinin ticaret hayatına geçirilmesi sürecinde girişimcilere destek sağlayan işletmeler ülkemizde yoktur. İşletme desteği sağlayan bu tür danışmanlık şirketlerinin olmaması girişimcilerin sürdürülebilir olmayan çalışmalara yönelmesine yol açıyor.

Girişimciler bilmedikleri bir alanda iş kurmaya çalışırken gelişme ve büyüme sürecini yalnız yaşıyor. Bu yalnızlık yanlış kararlar almalarına, gelişme ve büyüme sürecinde hata yapmalarına ve geleceğe yönelik yanlış stratejiler belirlemelerine neden olabiliyor.

Ülkemizde iş kurma hayal ile yola çıkan girişimcilere StartUp desteği vermek için danışmanlık merkezi kurulması gereklidir. Bu sektörün ülkemizde olmaması, girişimciler için büyük bir fırsattır. İşi planlama, ortak ya da yatırımcı bulma, iş fikri sağlama, geleceğe yönelik gelişim planları hazırlama gibi konularda hizmet verebilirsiniz.

Engelli Tatil Hizmeti

Türkiye’de bulunan engelli birey sayısı yaklaşık olarak 3 milyondan fazladır. Bu özel insanların tek başına tatil yapmaları, seyahat etmeleri oldukça zordur. Engelli olan bireylerin ihtiyaç duyabileceği her durumun planlandığı bir tatil hizmeti vererek onların yaşamlarına katkıda bulunabilirsiniz.

Engelli tatil hizmeti Türkiye’de olan sektörlerden biri değildir. Bu bakımdan iş potansiyeli yüksektir. Şöyle ki Türkiye seyahat ve tatil mekanları açısından dünyadaki sayılı ülkelerden biridir. Engellilere yönelik hazırlanan programlar ve turlar onlara güzel bir tatil deneyimi yaşatabilir.

Ülkemizde henüz denenmemiş olan bu hizmetle ilgili detaylı bir araştırma ve pazar analizi yaparak sektörün öncülerinden olabilirsiniz. Sermaye, bütçe planlaması ve geleceğe yönelik beklentilerinizi, yapabileceklerinizi planlayarak ciddi kar elde edilen bu işi hayata geçirebilirsiniz.

Su Filtreleyen Pipet Satışı

Türkiye’de olmayan fakat Almanya’da sıklıkla kullanılan su filtreleyen pipetler iyi bir iş fikri olabilir. Menşei Almanya olan bu ürün deniz ve çeşme suyu gibi her türdeki suyu filtreleyerek içilebilir hale getirir. Temiz bir su içmek için sıklıkla tercih edilir.

Sürekli pet şişedeki sulara maliyet ödemekten kurtaran bu yöntem girişimciler için yeni bir iş kolu olabilir. Türkiye’nin çoğu şehrinde çeşme suyu içme suyu olarak kullanılmaz. Bu bakımdan ürünün talep oranı artış gösterebilir.

Elektrikli Bisiklet İmalatı

İmalat yani üretim sektörü alanı fark etmeksizin genellikle kazançlıdır. Devlet bütçesinden işletmelere ayrılan teşvik ve hibelerde öncelikli olan sektör üretimdir. Avrupa’da bisiklet kullanımı ve buna bağlı olarak imalat yapan işletmelerin oranı yüksektir.

Toplu taşıma kullanımını azaltması ve ekolojik kirliliğe neden olmaması gibi nedenlerden dolayı bisiklet kullanımı tercih edilir. Teknolojinin gelişimine paralel olarak elektrikli bisiklet kullanımı günümüzde popülerdir.

Elektrikli bisikletler sıfırdan üretilebildiği gibi yurtdışından motor temin edilerek montajı yapılabilir. Ülkemizde bu ürünün üretimi yoktur. Gördüğümüz tüm elektrikli bisikletler yurtdışında üretiliyor.

Elektrikli bisiklet üretimi için sermayenizin yüksek olmasına gerek yoktur. Devlet destekleri ile imalat yapmaya başlayabilir. Zamanla işletmenizi büyütebilirsiniz. Bu sektörün ülkemizde olmayışı girişimciler için fırsat olabilir.

Fotoğraf Restorasyonu

Fotoğraflar geçmiş ile aramızda kurduğumuz bağı somut hale getiren hatıralardır. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin eski fotoğraflara olan merak ve ilgi devam eder. Özellikle siyah beyaz fotoğraflar evimizin bir köşesinde saklıdır.

Fotoğraflara önem veren bir ülke oluşumuz göz önünde bulundurularak eski fotoğraf restorasyonu yapan bir işletme kurabilirsiniz. Zarar görmüş ve yıpranmış eski fotoğraflar yeniden düzenlenerek restore edilebilir. Özellikle siyah beyaz fotoğrafların renklendirilmesi oldukça keyiflidir.

Drone Kiralama Hizmeti

Droneların dünya üzerindeki kullanımı sürekli artış gösteriyor. Günümüzde pek çok sektörde kullanılması bu gelişimde önemli bir rol oynar. Drone kullanımını kiralama hizmetine dönüştürme fikri şu şekilde açıklanabilir:

  • Film, inşaat, tarım sektöründe ve güvenlik açısından pek çok alanda kullanımı vardır. Bu bakımdan sektördeki işletmelerin ihtiyaç kalemi durumundadır
  • Müşterilerin kısa süreliğinde drone kullanmasını sağlar. Projelerde ve farklı mekanlarda profesyonel çekim yapma olanağı sunar.
  • Daha yüksek kalitede video ve fotoğrafa sahip olmak isteyenler için kiralama hizmeti alternatif bir iştir.
  • Girişimciler ve küçük ölçekli işletmelerin de faydalanabileceği drone kiralama hizmeti vererek sektörde yer edinebilirsiniz.

İşletmeler drone almak yerine kiralama hizmetinden faydalanarak maliyet oluşturmak istemeyebilir. Bu bakımdan drone kiralayan işletmeler için avantaj oluşur. Profesyonel olarak bu alanda hizmet vermeniz halinde sektörde ihtiyaç duyulan bir alanda iş kurabilirsiniz. Kısa sürede iş hacmini artırmak için Drone Pilotları ile çalışabilirsiniz.

Organik Ürün Otomatı

Otomat makinelerinde genellikle fast-food ürünler görürsünüz. Bu tip makineler her yerde bulunabilir. Fast-food ya da içecek otomatları haricindeki makineler Türkiye’de bulunmaz. Genellikle Asya kıtasındaki ülkelerde farklı türden ürünlerin olduğu otomat makinelerini görebilirsiniz. Japonya’daki otomatların çoğu Avrupa ve Amerika’da görülmez.

Covid-19 pandemi sonrasında dünyada organik ürünlerin değeri daha anlaşılır hale geldi. Paketli ürünlerin kolay ulaşılabilir olma cazibesinin yanında çeşitli hastalıklara yol açması insanların organik ürünlere yönelmesine neden oldu.

Dünyanın sağlıklı yaşama önem verdiği bu dönemde organik ürün satan otomatları işletmek oldukça iyi bir fikirdir. Sağlık sektörünün sürekli kendini yenileyen bir alan olması, dönemsel olarak dünyanın ihtiyacına yön vermesi bakımından organik ürün satışı cazibeli bir iştir.

Jakuzi Bahçesi İşletmeciliği

Jakuziler terapi etkisi ile insanı rahatlatan yapısı ile bilinir. Jakuzi bahçeleri, insanların saatlik olarak kiraladıkları, kendilerine ait özel alanda keyif yaşadıkları bir mekân olarak tanımlanır. Yurtdışında olup Türkiye’de olmayan iş fikirlerinden biridir.

Jakuzi bahçesi işletmeyi planlayan girişimciler kayda değer bir sermayeye ihtiyaç duyacaktır. İşletme başarılı bir şekilde yönetildiğinde oldukça karlı bir iştir. Bir jakuzi bahçesi işletebilmek için iletişim ve pazarlama becerilerinizi güçlendirmeniz önemlidir.

Jakuzi kullanımının ortaya çıkarabileceği sorunları halledebilmek için sermaye varsa personel desteği yoksa teknik bilgiye sahip olmak gerekir. Jakuzilerin genel temizliğini yapabilecek kadar beceriye, bakım çalışmaları ile ilgili de temel bilgiye sahip olmanız bu iş için gereklidir.

Lüks Çadır İşletmeciliği

Konuk ağırlamaktan keyif alan, çadır işletmek için uygun bir arazisi olan girişimciler için lüks çadır işletmeciliği oldukça uygun bir seçenektir. Kamp yapmaktan keyif alan fakat rahat bir ortamda olmayı arzulayan insanlar için lüks çadırlarda olmak huzur vericidir. Bu bahsi geçen çadırlarla kurulacak olan bir işletmenin pahalı olabileceği göz önüne alınmalıdır. Lüks çadırların yüksek maliyeti bütçeye yansıyacaktır.  Lüks çadır işletilecek alanın şu özelliklerde olması beklenir:

  • Çadırlar için geniş bir alana sahip olması
  • Kamp alanı yakınlarında avlanma bölgesi bulunması
  • Göl/gölet gibi sulak alanlara kıyısı olması

Kamping aktivitelerinin vazgeçilmez unsuru olan çadırların lüks bir işletmeyle hizmet vermesi 5 yıldızlı otel konforu sunar. Turistler tarafından sıklıkla tercih edilir. Türkiye olabilecek kamping alanları bakımından yüksek potansiyele sahiptir. Kamp yapmayı seviyorsanız ve bu iş için yeterli bütçeye sahipseniz lüks çadır işletmesi iyi bir fikirdir.

Diyet Marketler

Günümüzde sağlıklı beslenmeye verilen önemin artması ile diyet yapan insanlar arttı. Sporcular için diyet vazgeçilmezdir. Zayıflamak ya da fit bir vücuda kavuşmak isteyenler ilk olarak beslenme biçimini değiştirir. Bu değişim diyet ile sağlanır.

Sağlıklı beslenmek için yalnızca diyet ürünlerin satıldığı işletmeler yurtdışında olsa da Türkiye’de bu yönde bir girişim yoktur. Dünya üzerinde diyet marketler son yıllarda oldukça popüler hale gelerek insanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Diyet market işletmek isteyen bireylere öneriler:

  • Spor yapanlar, hastalık nedeniyle özel ürünleri tüketmesi gerekenler ve sağlıklı beslenenler bu iş için potansiyel müşteridir.
  • Oldukça karlı ve sürdürülebilir olan bu iş aynı zamanda sağlıklı beslenmek için halkı teşvik etmede rol oynayabilir.
  • Yalnızca kaliteli ve sağlıklı gıdalar değil, takviye edici ve sağlıklı yaşamı destekleyen ürünler satılabilir.
  • İşletmenizde personel olarak diyetisyen bulundurabilirsiniz. Diyetisyen, müşterilerinize kişisel diyet listesi oluşturarak ve buna yönelik ürün tavsiyesinde bulunabilir. Pazarlama stratejisi olarak kullanabilirsiniz.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyen bireyler için diyet marketler Türkiye’de ihtiyaç duyulan bir sektördür. Bu alanda yapacağınız çalışmalar ile girişimde bulunabilir, kazançlı bir işletmeye sahip olabilirsiniz.

Erkek Bakım Salonları

Güzellik ve cilt bakımı sektörü yalnızca kadınlar için hizmet veren bir alan değildir. Erkek bakımı için oluşan işletme ihtiyacı, son yıllarda gelişmesi gereken sektörler arasında yerini aldı. Türkiye’de bu alanda çok az işletme olması açısından girişimciler için iyi bir fikir olabilir.

Yurtdışında pek çok ülkede erkek bakımı için işletmeler bulunur. Saç-sakal bakımı, vücut epilasyonu, cilt temizliği, manikür-pedikür, saç-sakal tıraşı gibi işlemler uzmanlar vasıtasıyla yapılır. Bu bakımdan işletmenizde uzman çalıştırmanız önemlidir.

Erkeklere özel olarak hazırlanan; tıraş bıçakları, aksesuarlar, temizlik ve cilt bakım ürünleri satışa sunulabilir. Profesyonel bakım işlemlerine ek olarak müşterilerin işletmeye sadakat geliştirmesi için abonelik, hediye kartları ve özel paket gibi seçenekler oluşturabilirsiniz.

Reiki İşletmesi

Japonya kökenli terapi yöntemlerinden biri olan Reiki pek çok açıdan insan vücuduna faydalıdır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ruh, beden ve zihin arasındaki dengenin sağlar.
  • Kişiyi rahatlatırken kaygısını azaltır.
  • Ağrılarını hafifleten geleneksel tıp yöntemlerinden biridir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Son yıllarda artan enerji çalışmalarına ülkemizde ilgi oldukça fazladır. İnsanın hayat enerjisini bulmasını sağlayan bu yöntemde deneyim elde eden bireyler girişimci olabilir. Bu iş için bir işletme açabilirsiniz. Eğer bütçeniz kısıtlıysa evden çalışabilir, danışanlarınıza evinizde hizmet verebilirsiniz.

Reiki işletmesi kurmayı planladığınızda hizmet vermeyi planladığınız bölgeyi iyi seçmeli, bu alanda uzman değilseniz bir uzman personelle iş anlaşması yapmalısınız. Bu işi yapabilmeniz için Reiki sertifikasına sahip olmanız gerekir. Alanda başarılı olabilmek ve kar potansiyeliniz artırmak için çeşitli terapi yöntemleri uygulayabilirsiniz. Örneğin; meditasyon, yoga ve masaj vs. gibi hizmetleri verebilirsiniz.

Dart Mağazası

Türkiye’de son yıllarda popüler olan sporlardan biri darttır. İnsanlar tarafından ev ve kafe ortamlarında keyifli vakit geçirmek için oynanır. Ülkemizde spor malzemeleri satan işletmeler oldukça azdır. Dart işletmeleri neredeyse yoktur. Yurtdışında aktif olarak oynanan bu spor için pek çok işletme hizmet verir.

El işinde ustaysanız, dart yapma beceriniz varsa farklı ürünler üreterek satış yapabilirsiniz. Niş bir alan olması sebebi ile belirli bir kesime hitap etse de bu sektörde işletmenin olmaması sizin için avantajdır. El yapımı; dart matı, dart oku, tahtası ve dart aksesuarları satabilirsiniz.

Özel olarak ürettiğiniz bu dart malzemelerini internet sitelerinde de atabilir, e-ticaret ile işlerinizi büyütebilirsiniz. İşletmeninin büyüyüp gelişmesi biraz zaman alabilir. Müşteri potansiyelinin belirli bir kitle olması, kaliteli ve maliyetli ürünler tasarlıyor olmanız bunda etkilidir. Doğru pazarlama hamleleri ile zamanla ciddi kazanç elde edebilirsiniz.

Dikey Tarım

Ülkemizde yeni başlayan uygulamalardan biri olan dikey tarım, dünyanın pek çok yerinde faaliyetine devam ediyor. Sanayileşmenin etkisiyle köyden kente gelen halk, ekim yapılabilecek arazilerden mahrum kaldı. Çiftçinin şehre taşınması da tarım sektöründe üretimin azalmasına neden oldu. Bu bağlamda dikey tarım, girişimciler için iyi bir sektördür.

  • İnsanların balkonlarında ya da mutfak duvarlarında uygulanabilen aksesuar üretimi yapabilirsiniz.
  • Müşterinin yetiştireceği ürüne göre tasarımda çeşitlilik yapmanız, her ürüne özel toprak çeşitlerine sahip olmanız gerekir.
  • Müşterileriniz ürünlerini sağlıklı bir şekilde büyütebilmesi için izolasyon işlevini iyi ayarlamalısınız. Perlit ve torf maliyetinize dahil edeceğiniz elemanlardan birkaçıdır.

Küresel ısınma ve su kaynaklarının azalmasına bağlı olarak ileriki yıllarda gıda krizi ile karşı karşıya kalmamız muhtemeldir. Girişimci olmak istiyorsanız dikey tarım yüksek bir hizmet sektörü olarak değerlendirilebilir. Bu girişimin avantajları şu şekildedir:

  • Maliyeti düşüktür. İş başlangıcında yüksek bütçeye ihtiyaç yoktur.
  • Giderden sayılabilecek unsurlar çok azdır.
  • Az enerji, az su ve küçük alanlarda yetiştirme imkanıyla ilgili yeterli pazarlama yapılırsa yüksek kar potansiyeli taşıyan bir iştir.
  • Müşteri seçen bir iş değildir. Her yaştan, meslekten ve cinsiyetten müşteri edinebilirsiniz.

Dikey tarım sektöründe girişim yapmayı planlayan bireyler öncesinde detaylı bir araştırma yapmalı, dünya üzerindeki örnekleri incelemelidir. Gün geçtikçe şehirlerimize entegre edilen akıllı şehir uygulamalarından biri olan dikey tarım, girişimciler ile hayata kazandırılabilir.

İkinci El Kıyafet Dükkânı

Yurtdışında olup Türkiye’de olmayan işler arasında ikinci el kıyafet dükkânı girişimcilere fikir olabilir. İkinci el kıyafetler günümüzde e-ticaret üzerinden farklı uygulamalar aracılığı ile satılıyor. Kadınlar, erkekler, çocukların giymediği kıyafetler bu platformlardan alınabiliyor.

Online alışveriş seçeneği olsa da bu sektörün fiziki bir işletme olarak çalışmayışı bir eksiklik olarak değerlendiriliyor. Günümüzde kıyafet fiyatlarının günden güne artış göstermesi bu alanda işletme açmayı düşünen bireyler için bir fırsat olabilir.

Artık kullanılmayan fakat iyi durumda olan kıyafetleri insanlardan satın alarak dükkanınızda sergileyebilirsiniz. Maliyetin üstüne belirlediğiniz oranda kar koyarak başka müşterilere satabilir, bu yolla gelir elde edebilirsiniz.

Otopark Airbnb’si

Otomobil kullanıcılarının hızla artması ile araç sayısı paralel olarak artar. Şehirlerin hızla büyümesi, trafiğe karışan araç sayısının her geçen gün artması sonuç olarak otopark sorununu gündeme getirdi. Bu soruna çözüm üreten pek çok ülke vardır. Örnek olarak Yunanistan’da bulunan Parkgene şirketi gösterilebilir.

Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre trafik yoğunluğuna neden olan araçların %30’u park edecek alan arıyor. Bu bakımdan bu sorunu çözebilecek olan bir girişim fikri başarıya giden yolda muhakkak sonuç verir. Park yeri rezervasyon sistemi oluşturarak hizmet verebilirsiniz. Bu girişim Airbnb gibi paylaşım ekonomisi olarak nitelendirilen alanlardan biri olabilir.

Kedi Kafeleri

Kedi kafeleri yurtdışında olup Türkiye’de olmayan sektörlerden biridir. Bu sektörde hizmet veren tüm işletmeler başarılı sonuçlar elde etti. Neredeyse tüm örneklerin başarılı olması Türkiye’de bu alanda girişimde bulunmak isteyenlere ilham olabilir. Müşteriler kafede zaman geçirdikleri süreç içerisinde kedilerle keyifli vakit geçirebilir. Kendilerini daha iyi hissederek mekândan ayrılabilir.

Kedi kafelerin müdavimlerinden biri de gün içerisinde kedisini evde yalnız bırakmak istemeyen fakat işe gitmek zorunda olan bireylerdir. Kurallar çerçevesinde çalışan bu işletmeye kediler bırakılabildiği gibi keyifli vakit geçirmek, ziyaret etmek için kullanılabilir. Uzak Doğu, Avrupa ve Asya ülkelerinde bu türden işletmeler bulunur. Siz de hayvanları seviyorsanız böyle bir girişimde bulunarak keyifle çalışabilirsiniz.

Öfke Odaları

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça popüler olan bu iş kolu, Türkiye’de yeni yeni gelişiyor. İnsanların hayatta biriken öfkelerini herhangi bir canlıya zarar vermeden atabilmeleri için öfke odaları tasarlanıyor. Belirli bir süre için kiralanan bu odalarda kırılacak eşyalar bulunur. Kişi öfkesini, stresini bu eşyalara zarar vererek dışa vurabilir.

Öfke odalarının amacı hem bireysel hem de toplumsal öfke seviyesinin düşmesidir. İnsanlar bu mekanlardan çıktıktan sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini ifade ediyorlar. Bastırılmış stres ve öfke gibi duygular zamanla kişinin kendisine ve çevresine zarar vermesine neden olabilir. Bu bakımdan öfke odalarını hayata geçirmek girişimciler için avantajlı bir iş koludur.

Sinirlerini boşaltmak ve rahatlamak isteyen insanlar öfke odalarını sıklıkla tercih ediyor. Bu iş için bütçeyi şekillendiren temel maliyetler; kırılacak nesneler, işletme için mekan, nesne kırılacak alan tasarımı, depo ve sigortalar olarak sıralanabilir. Kazancınız sizin belirlediğiniz hizmet ve fiyat politikası doğrultusunda şekillenir.

Karavan Pizzacı

Karavanda parti organize etme ya da karavan kiralama işlerinden biri olan karacan pizza işletmesi yurtdışında oldukça popüler olan sektörlerden biridir. Şehrin her mekanına karavanınızı taşıyabilir, açık alanda çalışma imkânı bulabilirsiniz. İyi bir aşçıysanız bu iş fikri size uygun olabilir.

Türkiye’de bu iş sokak lezzetlerinden biri olarak potansiyel barındırır. Şehrin merkezi bölgelerinden birinde işletme açarak pizza sevenlerin dikkatini çekebilirsiniz. Bu iş, müşterilere kolaylıkla erişim imkânı sunduğu için başarı kazandı. Sizde karavanda pizza ve içecek satışı yaparak maddi kazanç elde edebilirsiniz.

Hayvan Oteli

Türkiye’de nadir olarak görülen hayvan oteli büyükşehirlerde ihtiyaç duyulan işletmelerden biridir. Bu sektöre yurtdışında sıklıkla karşılaşılsa da ülkemizde olmamasının nedeni kültür farkı olabilir. Kültür iş fikirlerimize ve ticari hayatımıza etki eden önemli bir maddedir. Evcil hayvanlar için otel işletmesi fikri önceden denenmiş olsa da başarıya ulaşmadı.

Evcil hayvanlar için otel işletmesi arz-talep doğrultusunda şekillenen hizmetlerden biridir. Büyükşehirlerde bu talep oldukça fazladır. Evcil hayvanlarıyla yaşayan bireyler güven, alışkanlık ve bağlılık gibi duyguları derinden yaşadığı için hayvan oteli fikrini benimsemeyebilirler. Bunun yanında sürekli seyahat eden evcil hayvan sahipleri hayvan otelini kullanarak rahatlıkla işlerini halledebilir.

Hırdavat Kiralama

Hırdavat kiralama sektörü, çeşitli ev aletleri ve hırdavatların belirli bir süre kullanılması için kiralanmasıdır. Tadilat, tamirat, bahçe bakımı ve inşaat gibi işlerde bu eşyaları uygun maliyetler ile sunar. Hırdavat kiralanabilen işletmeler müşterileri yüksek maliyet içeren ödemelerden kurtaran iyi bir fikirdir. İhtiyaç duydukları ürünü belirli bir süre için kiralayarak işlerini kolaylıkla halledebilirler. Bu bağlamda hırdavatları kiraya veren bir işletme sahibi olma fikri girişimcilere fikir verebilir. 

[faq-schema id="17958"]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.