KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği Kursu

KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği Kursu
KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği KursuSizlerin de bildiği üzere günümüzde girişimciler için birçok alanda kurs verilmektedir. KOSGEB mantar yetiştiriciliği kursu da bunlardan bir tanesidir. KOSGEB, mantar yetiştiriciliği yapmak ve...

KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği Kursu

Sizlerin de bildiği üzere günümüzde girişimciler için birçok alanda kurs verilmektedir. KOSGEB mantar yetiştiriciliği kursu da bunlardan bir tanesidir. KOSGEB, mantar yetiştiriciliği yapmak ve bu alanda faaliyet göstermek isteyen kişilere mantar yetiştiriciliği kursu vererek onların gerekli yeterlilikleri elde etmesini sağlamaktadır. Bu kurs birçok ilde verilmekte ve başvurular MEB üzerinden yapılmaktadır. Mantar yetiştiriciliği kursuna dileyen herkes katılabilmektedir. 88 saatlik eğitimin ardından başarılı olan adaylar sertifika almakta ve mantar yetiştiriciliği yapabilmektedir. Mantar yetiştiriciliği; istiridye mantarı yetiştiriciliği ve kültür mantarı yetiştiriciliği olmak üzere ikiye ayrılır. Adaylar kurs sonunda hangi mantara yönelik eğitim aldıysa bu eğitimini yapacağı girişimlerinde uygulayabilir. Mantar yetiştiriciliği son zamanlarda oldukça popülerdir. KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği Kursu KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği Kursu

Mantar Yetiştiriciliği Kursu Nereden Alınır?

Mantar yetiştiriciliği kursu nereden alınır sorusu, mantar yetiştiriciliği yaparak girişimlerde bulunmak isteyen kişiler tarafından merak edilir. Mantar yetiştiriciliği kursu MEB bünyesinde KOSGEB tarafından verilir. Bu eğitimi almak isteyen kişilerin öncelikle

https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx

adresine giderek talepte bulunması gerekir. Belirli dönemlerde talepler onaylanmakta ve kurslar başlamaktadır. Kurslar İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerin yanı sıra daha pek çok şehirde verilebilmektedir. Adayların ilgili şehirdeki halk eğitim merkezlerine giderek eğitim almaları mümkündür. Eğitimin toplam süresi 88 saattir. Bu 88 saatin sonunda başarılı olan adaylara Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylı bir sertifika verilir. Sertifika almaya hak kazanan adaylar yasal olarak mantar yetiştiriciliği yapabilmektedir.

KOSGEB Mantara Destek Veriyor mu?

KOSGEB mantara destek veriyor mu sorusunun sıklıkla sorulduğunu görmekteyiz. KOSGEB, mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere 60 bin TL hibe desteği sağlamaktadır. 2 yıllık program altında sağlanan bu destek sayesinde mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler ekonomik anlamda zorluk çekmekten kurtulurlar. Ancak KOSGEB tarafından verilen bu destekten faydalanabilmek için adayların bazı şartları sağlaması gerekir. 18 ve 65 yaş arası vatandaşlar mantar desteğinden faydalanabilmektedir. Aynı zamanda adayların ilgili bakanlıktan çiftçi olduklarını kanıtlayan belgeleri alması şarttır. Bunun yanı sıra devlete SGK ve vergi borcu olan adaylar hibe desteğinden faydalanamaz. KOSGEB dışında mantar yetiştiriciliğine destek veren başka kuruluşlar da vardır. Ziraat Bankası, mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere düşük faizler ile kredi vermektedir.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Nereye Başvurulur?

Mantar yetiştiriciliği için nereye başvurulur sorusunun yanıtına gelecek olursak, eğer mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız şu adımları gerçekleştirmeniz gerekir:

  • Öncelikle internet tarayıcınızdan https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx adresine gitmelisiniz.
  • Bu adreste sağ üst köşede yer alan butonlar aracılığıyla sisteme giriş yapmalısınız.
  • Giriş işleminin ardından ilgili kurs ekranına gitmeli ve ‘’Kursa Ön Başvuru Yap’’ butonuna tıklamalısınız.
  • İl ve ilçe seçimini yaparak ‘’Ara’’ butonuna tıklamalısınız.

Yukarıda yer alan işlemlerin tamamını gerçekleştirdiğinizde başvurunuz alınacak ve onaylanması durumunda tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

Mantar Yetiştiriciliği Kursu Kaç Gün?

Mantar yetiştiriciliği kursu kaç gün sorusu, mantar yetiştiriciliği kursuna katılmak isteyen girişimciler tarafından pek çok kez sorulur. Mantar yetiştiriciliği kursunun toplam süresi 88 saattir. Bu 88 saat yaklaşık olarak 30 gün içerisinde tamamlanır. Ancak araya milli ve dini bayramların girmesi ile bu süre 40 güne kadar çıkabilir. Kısacası, maksimum 40 günün ardından kursa katılan adaylar MEB onaylı sertifikalarını alabilecektir. Kurs süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlendiği için ilerleyen zamanlarda birtakım değişiklikler olabilir. Sizler başvuruda bulunmadan önce ilgili kurum ile iletişime geçerek kurs süresi ile alakalı daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak 2022 yılı itibarıyla kurs süresinin 88 saat olduğu ve 30 gün sürdüğü bilinenler arasındadır.

MEB Onaylı Mantar Yetiştiriciliği Kursu

MEB onaylı mantar yetiştiriciliği kursu, mantar yetiştiriciliği yapmak ve bu doğrultuda para kazanmak isteyen girişimcilerin ilgisini çekmektedir. Günümüzde MEB tarafından birçok iş kolunda kurslar ve eğitimler gerçekleştirilir. Özellikle mantar yetiştiriciliği kursuna olan talep çok fazladır. Bunun nedeni ise mantar yetiştiriciliğinin en kazançlı işlerden biri olmasından kaynaklanır. 88 saat süren bu eğitime katılmak için

https://e-yaygin.meb.gov.tr/Login.aspx

adresine giderek bir başvuruda bulunmanız yeterlidir. Eğitim, bazı illerde yer alan halk eğitim merkezlerinde gerçekleştirilir. Eğitim sonunda alınacak olan sertifikada ise Milli Eğitim Bakanlığı onayı bulunur. Daha fazla bilgi alabilmek için kurumun resmi web sitesini ziyaret etmeniz mümkündür.

Evden Para Kazandıracak yüzlerce iş fikri için hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.