E-Devlet Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

E-Devlet Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama
E-devlet doğum yardımı başvurusu için doğan bebeğin kaydı, nüfus müdürlüğünce yapılması gerekir. Daha sonraki adımda, kaydı yapılan bebeğin doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurulması gerekir. Doldurulan dilekçe kargo...

E-devlet doğum yardımı başvurusu için doğan bebeğin kaydı, nüfus müdürlüğünce yapılması gerekir. Daha sonraki adımda, kaydı yapılan bebeğin doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurulması gerekir. Doldurulan dilekçe kargo ile ya da PTT ile Aile Sosyal Politika İl Müdürlüğüne, Sosyal Hizmetler Merkezine gönderilmesi gerekmektedir. Böylece doğum yardımı başvuru yapılmış olur.

E-Devlet Doğum Yardımı Başvurusu Sorgulama

E-Devlet doğum yardımı başvurusu sorgulama işlemleri için, e-devlet üzerinden giriş yapılması gerekir. E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yapıldığı zaman, karşınıza çıkan açık ekranda, kurumlar seçeneğine tıklanması gerekir. Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazıp, arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ekranda karşınıza çıkan   yazılarda, ‘’Doğum yardımı başvuru sonucu sorgula’’ sekmesine tıklayarak giriş yapmalısınız. Ekrana gelen sayfada istenilen bilgilere ulaşabilirsiniz. Böylece e-devlet doğum yardımı başvurusu sorgulama işlemi gerçekleşmiş olur.

E-Devlet Doğum Yardımı Başvuru Formu

E- Devlet doğum yardımı başvuru formu, doğum yapan annenin, doğan bebeğinin sağ olduğunu ilgili kurumlara ispat etmesi için gereklidir. Doğum yapan anne, doğum yardımı ve süt parasını alabilmesi için başvuru formunu eksiksiz olarak doldurması gerekir. E-Devlet doğum yardımı başvuru formu için, doğum yardımı parası alabilmeniz için, bebeğin nüfus müdürlüğüne kaydedilmesi gerekir. Nüfus müdürlüğüne kaydedilen bebek için doğum yardımı para almak üzere, anne kendi bilgilerini ve bebeğin kimlik bilgilerini e-devletten ya da gerekli kurumlara form doldurarak göndermesi gerekir. Formda eksiksiz biçimde annenin ve bebeğin bilgileri doldurulmalıdır. E-Devlet doğum yardımı başvuru formu doldurulması için, e-devlete TC kimlik bilgileri ve şifre ile giriş yapılmalıdır. Formun doldurulma işlemi e-devlet üzerinden arama bölümüne Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti ön başvuru formu yazılması yeterlidir. Karşınıza çıkacak sayfa üzerinden formu eksiksiz şekilde doldurarak kayıt butonuna basılmalıdır. E-devletin giriş sayfasında yer alan arama bölümüne, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı, sosyal yardım bilgileri sorgulama yapılmalıdır. Böylece e-devlet doğum yardımı başvuru işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Doğum Yardımı Başvurusu E-Devletten Yapılır mı?

Doğum yardımı başvurusu e-devletten yapılır mı sorusu için, doğan bebeğin canlı doğduğuna dair nüfus müdürlüğüne kayıt yaptırılarak, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığına ya da diğer ilgili kurumlara belge ile bildirilmesi gerekir. Doğum yapan kadın bebeğinin canlı doğduğuna dair bildireceği belge ile e-devlet üzerinden başvurusunu gerçekleştirebilmektedir. İçişleri Bakanlığının bildirisi ile, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, e-devlet sistemine vatandaşların kolayca işlerini halledebilmeleri için, ‘’Doğum Yardımı Başvurusu’’

https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-dogum-yardimi-basvurusu

sekmesini eklemiştir. Böylece e-devlet üzerinden kullanıcılar rahatlıkla giriş yaparak, doğum sonrası işlemlerini gerçekleştirmektedir. E-Devlet Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama ‘Doğum yardımı başvurusu e-devletten yapılır mı sorusunun cevabı olarak, doğum yardımı başvurusu formunu, annenin, bir ay içerisinde gerekli yerlere göndermesi gerekmektedir. 30 günü geçen doğum yardımı başvuruları kabul edilmemektedir. Doğum yardımı başvurusunda bulunan anne ve babalar, e-devlet sistemine giriş yaparak, yeni doğan bebeğin, baba adı, anne adı, dini, TC kimlik numarası ile ödemeyi teslim alacak kişinin kimlik bilgileri girilerek, bebeğin anne ve babasının yaşadığı evin adresinin seçilmesi ile elektronik imza ile başvuru işlemi tamamlanmış olur.

E-Devlet Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet doğum yardımı başvurusu yapılması için, annenin, doğan bebeğini canlı dünyaya getirdiğini ispat etmesi gerekir.  Dünyaya gelen bebeğin nüfus kaydının yapılması için, nüfus müdürlüğüne ya da diğer kurumlara, belgelerinin verilmesi gerekmektedir. Nüfus müdürlüğüne kaydı yapılan bebeğin belgesi, Aile Sosyal Politika İl Müdürlüğüne, kargo yapılarak doğum yardımı için başvuru işlemi tamamlanmış olur. E-Devlet doğum yardımı başvurusu  işlemi için, bebeğin nüfus müdürlüğüne kaydı yapıldıktan sonra e-devlet üzerinden giriş yapılmalıdır. Daha sonra ‘’Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Başvurusu Ön Başvuru’’ hizmet sayfasına girilerek, bebeğin ve annenin kimlik bilgilerinin eksiksiz şekilde doldurulması gerekir. Karşınıza çıkan form eksiksiz olarak doldurulduğunda, doğum yardımı için başvuran aile, detaylı bir araştırmaya tabi tutulur. Doğum yardımı almaya hak kazanması durumunda ödeme işlemi gerçekleştirilir.

E-Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

E-Devlet Doğum Parası Sorgulama

E-devletten doğum parası sorgulama işlemi için yapılması gereken ilk şey e-devlet sistemi üzerinden, Sosyal Hizmetler merkezine giriş yapılmalıdır. E-devlet sistemi üzerinden giriş işlemleri için, TC kimlik numarası ve şifre bilgisi gerekir. E-devlet doğum yardım başvuru sonucu sorgula diye yazıldığı zaman, alacağınız doğum yardım parası görülecektir.

E-Devlet Üzerinden Doğum Yardımı Başvurusu

E-Devlet üzerinden doğum yardımı başvurusu, Sosyal Hizmet Merkezleri ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ya şahsen ya da PTT ile gönderilerek yapılmaktadır. E-devlet üzerinden doğum yardımı başvurusu yapıldığı zaman yalnız bir kereye mahsus ödeme yapılmaktadır. Ayrıca her doğum için ödeme yapılan yardım parasını PTT üzerinden alabilirsiniz.

Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum yardımı başvurusu yapılan yerler için il ya da ilçelerin sosyal güvenlik kurumlarına doğum yapan annenin şahsen başvurması gerekmektedir. Doğum yardımından faydalanabilmek için öncelikle doğum yapan annenin, doğum parası yardımı başvurusunda bulunması gerekmektedir. Çalışan annelerin yapması gereken işlem çalıştığı şirkete doğum yaptığına ilişkin belgeyi ulaştırması durumunda onun adına gerekli kurumlara doğum yardımı başvurusu işlemlerini gerçekleştirecektir. Çalışmayan anneler doğum yardımı başvurularını kendileri yapmaktadır. Farklı bir şekilde yurt dışında yaşayan ailelerin doğum yardımı başvurularını konsolosluklara ve büyükelçiliklere yapmaları gerekmektedir.

Doğum Yardımı Başvurusu Ne Zaman Yatar?

Doğum yardımı başvurusu yatma zamanı, ortalama üç ay içerisinde yani 55 gün içinde hesaba yatar. Devlet tarafından doğum yapan anneye verilen doğum yardımı parası, çocuk sayısına göre değişmektedir. Örneğin ilk çocuk için ödenecek olan yardım 300 TL, ikinci çocuk için ödenecek olan yardım 400 TL ya da üçüncü çocukta verilen doğum yardımı 600 TL olmaktadır.  

Doğum Yardımı Başvurusunu Baba Yapabilir mi?

Doğum Yardımı Başvurusunu Baba Yapabilir mi sorusunun cevabı, “devletin doğum yapan anneye hediyesidir” şeklindedir. Bu nedenle bazı şartların dışında baba doğum yardımı başvuru yapması durumunda işlemi kabul edilmez. Babanın doğum yardımı başvurusu yapabilmesi için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir: Annenin yabancı uyruklu olması durumunda yani Türk vatandaşı olmaması durumunda, babanın Türk olması ile doğum yardımı başvurusunu baba yapabilmektedir. Doğum esnasında annenin vefat etmesi durumunda doğum yardımını baba yapabilmektedir. Ayrıca Aile ve Sosyal Bakanlığının bazı zaruri durumların gelişmesine bağlı olarak doğum yardımı babaya verilmektedir. Bu şekilde durumların oluşması halinde baba, bebeğin nüfus kayıt örneği ile gereken ilgili kurumlara doğum yardımı başvurusunda bulunabilir.

Doğum Yardımı Başvurusu İnternetten Yapılabilir mi?

Doğum yardımı başvurusu internetten yapılması için, şahsen başvuru yapılması gerekir. Şahsen başvuru yapmak istemeyen kişiler, gerekli evrakları ilgili kurumlara göndermeleri gerekir. Doğum yardımı başvurusu için gönderilecek olan yerler şu şekildedir: Sosyal hizmetler merkezi, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ve ayrıca yurt dışında yaşayan aileler için konsolosluklar ile büyükelçilikler. Doğum yardımı başvurusu internetten yapılması direkt olarak mümkün değildir. Bu nedenle doğum yardımı başvuruları şahsen ya da gerekli evrakların ulaştırılması ile olmaktadır. Belgelerin gerekli kurumlara ulaştırılması durumunda e-devlet üzerinden doğum yardımı başvurusunda bulunulabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum