SGK

Çalışmaya Başlarsam Yetim Aylığım Kesilir mi?

Çalışmaya Başlarsam Yetim Aylığım Kesilir mi? Çalışmaya Başlarsam İşsizlik Maaşım Kesilir mi? Yetim aylığı anneye devri nasıl olur? Memur olunca yetim aylığı kesilir mi? Yetim maaşının KESİLMESİ halinde tekrar BAĞLANMASI

Çalışmaya Başlarsam Yetim Aylığım Kesilir mi? Çalışmaya Başlarsam İşsizlik Maaşım Kesilir mi? Yetim aylığı anneye devri nasıl olur? Memur olunca yetim aylığı kesilir mi? Yetim maaşının KESİLMESİ halinde tekrar BAĞLANMASI

Çalışmaya Başlarsam Yetim Aylığım Kesilir mi? Sosyal güvenlik Kurumu tarafından en çok ödenen sosyal yardımlardan biri olan SGK yetim aylığı ile alakalı çalışmaya başlanılır ise aylık kesilir mi veya kesildikten sonra işten çıkılırsa aylık tekrar bağlanır mı? Gibi sorulara ayrıntılı bir şekilde cevap vereceğiz:

Diyelim ki yetim aylığı alma şartları yerine getirildi ve aylık bağlandı. Fakat 18 yaşından gün aldıktan sonra çalışmaya başladınız bu durumda ne olur?

Yetim Aylığı Alıyorum İşe Başladım

Yetim aylığı alıyordunuz ve işe başladığınızı varsayalım bu durumda maaşınız ne yazık ki kesilecektir. Kanunun ilgili maddesi aynen şu şekildedir. ”SSK ve Bağ-Kur’dan yetim aylığı alıyorken çalışmaya başlayan kız ve erkek çocukların yetim aylıkları işe girdikleri tarihten itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından re’sen (kurum tarafından kanuna göre) kesilecektir” Resen tabiri herhangi bir gerekçe göstermeden ve bilgi vermeden anlamına gelmektedir.

Çalışmaya Başlarsam Yetim Aylığım Kesilir mi
Çalışmaya Başlarsam Yetim Aylığım Kesilir mi

Özel sektörde veya devlet kurumlarında çalışmanız halinde aynı ayın takip eden maaş zamanında yetim aylığını kesilmiş olacaktır. Bu bildirimde siz bulunmasanız bile sistem üzerinden sigortanızın yattığı tespit edilebilmektedir.

İşten Ayrıldıktan Sonra tekrar Maaş Bağlanabilir mi?

Yetim aylığı alıyorken işe başlama dolayısıyla bu aylığı kesilen ve çalışılan süre sonrasında çeşitli sebeplerle işten ayrılan kişilere tekrar maaş bağlanır mı? Cevabı Evet peki nasıl tekrar bağlanır? 

Öncelikle İşten çıkış bildirgesi ile birlikte Sosyal güvenlik İl Müdürlüğüne giderek talepte bulunmanız gerekiyor: İşten ayrılışın tespit edilmesi ile birlikte yetim aylığı tekrar bağlanmış olacaktır.

SGK Hakkında daha fazla bilgi için hemen https://www.devletodemeleri.com/sgk/ sayfasını ziyaret edin.

5/5 - (4 Oy )

2 Yorum

  1. Melike yarbeğ dulum annem le yaşıyorum bir yenim var oda bizimle yaşıyor okuyor yardım desteği almak istiyorum

  2. Cok zur durumdayım 2orencim var daha okul masraflarını karsılamadım destek istiyorum eşim calısmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu