Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu. Kimler Nasıl Başvurabilir? Başvuru Formu

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu. Kimler Nasıl Başvurabilir? Başvuru Formu
Kaymakamlık üniversite öğrenci yardım parası ne kadar?Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Karşılıksız Burs Nasıl Alınır? KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Öğrencilere Karşılıksız...

Kaymakamlık üniversite öğrenci yardım parası ne kadar?

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Karşılıksız Burs Nasıl Alınır? KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Başvurusu Öğrencilere karşılıksız kaymakamlık bursu desteği ile İlköğretim düzeyinde ve lise düzeyindeki öğrencilerin ebeveynleri, önlisans ve lisans öğrencilerinin ise kendisi kaymakamlık bursu başvurularında bulunabiliyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından her yıl düzenli olarak verilen burslara her öğrenci başvurabiliyor. Ancak öğrencilerin burslardan yararlanmaları için belli başlı kriterleri sağlamaları gerekiyor. Ebeveyni olmayan 18 yaşın altındaki öğrencilerde vasileri vasıtasıyla burs başvurusunda bulunabiliyor.

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Desteği Başvurusu

Yardıma ihtiyacı olan ihtiyaç sahibi öğrenciler sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumlarına giderek burs başvurusu süreçlerini başlatabiliyor. Ayrıca öğrenciler kaymakamlık bursu kapsamında; erzak yardımı, gıda yardımı, giysi yardımı, elektrik yardımı, kira yardımı gibi yardım türlerine de başvurabiliyorlar. Kişiler sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına burs başvurusu yapmak için giderken yanlarında bazı evrakları da bulundurmaları gerekiyor. Vakıfta önceki yıllarda kaydı olmayan kişiler başvuru aşamasında gelir testlerine de tabi tutuluyor. Gelir testleri sonrasında ise yardım sınırının altında yaşadığı tespit edilen ebeveynlerin çocuklarına kaymakamlık kurumu tarafından burs yardımı sağlanıyor. Kaymakamlık bursları 12 ayda 2 sefer yatırılıyor. Yani her eğitim yılı döneminde burslar yatırılıyor. Dolayısıyla kaymakamlık bursu düzenli olarak her ay ödenen bir burs çeşidi değildir.

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim hayatına devam eden öğrencilere kaymakamlık bursu yardımı yapılıyor. Gerekli kriterleri sağlayan öğrencilere kaymakamlık karşılıksız burs hizmetini değerli öğrencilere sunuyor. Ancak öğrencilerin gerekli şartları mutlaka sağlamaları gerekiyor. Başvuru işlemleri için ön başvuru süreci e-devlet üzerinden yapılıyor. Ön başvuru işlemlerini yapan öğrencilerin daha sonra kaymakamlık kurumlarına bizzat giderek burs başvurularını tamamlamaları gerekiyor. E-devlet kurumu üzerinden yapılan ön başvuru işlemleri şu şekilde yapılıyor;

 • Kişiler ilk önce turkiye.gov.tr internet sayfasına giriş yapmalıdır.
 • Bu işlemin ardından doğrulama ekranı üzerinden gerekli şahsi bilgiler yazılarak işlemlere devam edilmelidir.
 • T.C kimlik bilgileri sekmesinde kimlik numarası ile e-devlet şifresi isteniyor. E-devlet şifresi bulunmayan öğrenciler PTT kurumlarından kendilerine şifre alabilirler.
 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölmesinden kaymakamlık bursu yazısını aratarak bursun ön başvuru formunu açınız.
 • Karşınıza çıkan başvuru formunu mutlaka eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Ayrıca mutlaka bilgileri doğru bir şekilde giriniz.
 • Form doldurulduktan sonra kaydet sekmesine tıklayarak işlemlerinizi tamamlayınız.

Bu işlemlerin ardından kişiler kaymakamlığa giderek aşağıdaki işlemleri yapmalıdır;

 • Bursun alınabilmesi için evrakların eksiksiz bir biçimde toplanması gerekiyor.
 • Kaymakamlık dairesinin içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Vakfın içerisine girdikten sonra danışmanlardan hizmet alabilirsiniz. Sonrasında ise yetkili kişilerin vereceği formu doldurunuz. Böylelikle başvuru işleminiz tamamlanmış olur.

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Başvurusu

Maddi durumu yetersiz olan ve notları yüksek olan öğrencilerin kırtasiye ve eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için pek çok burs desteği sağlanıyor. Bu burs çeşitlerinden birisi de kaymakamlık bursu olarak karşımıza çıkıyor. Kaymakamlık bursundan yararlanmak için aşağıdaki kriterlere uymanız gerekiyor;

 • Öğrencilerin örgün eğitim kurumlarında eğitimlerine devam etmeleri gerekiyor.
 • Kaymakamlığın vermiş odluğu burs sadece öğrencilerin kırtasiye giderleri içindir. Dolayısıyla okul haricindeki harcamaların tespit edilmesi durumunda burslar kesilecektir.
 • Kaymakamlık bursundan sadece Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip öğrenciler alabilir.
 • Her hanede sadece bir tane çocuk burstan yararlanabilir.
 • Öğrencinin ailesi gelir testine tabii tutulur. Hane içerisine giren aylık gelirin birey başına düşen gelirin 1/3 düzeyinin üzerinde olmaması gerekiyor.
 • 18 yaşın üzerindeki öğrencilerin kaymakamlıktan fakirlik belgesi almaları gerekiyor.
 • Kaymakamlık bursu almaya hak kazanan kişilerin bursları 6 ayda bir denetlemeye tabii tutuluyor. Denetleme işlemlerinin ardından hanenin gelir düzeyinde artışlar gözlenmesi durumunda burs kesilecektir.

Kaymakamlık Burs Başvuru Sorgulama

Kaymakamlık bursuna başvuru yapan bireyler başvuru sonuçlarını çok kolay ve hızlı bir şekilde e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebiliyor. Bu işlem sayesinde kişiler burs başvurularının durumunu öğrenmiş olurlar. Kaymakamlık bursu başvurusunun sonucu öğrenmek için öğrencilerin, vasilerin veya velilerin

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

adresine tıklamaları gerekiyor. Başvuru sahipleri sonuçlarını ALO 183 ve ALO 144 Sosyal Destek numaralarını arayarak sonuçları yetkili kişilerden öğrenebilirler. Ayrıca bu işlemlerle alternatif olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek de kişiler burs sonuçlarını öğrenebiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır? Ne Kadar? Ön Başvuru Formu ve Sorgulama

KYK Burs ve Yurt Başvurusu Ne Zaman? Kimlere Alabilir? Açıklandı Mı?

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama


Kaymakamlık Burs Başvurusu Telefon Numarası

Kaymakamlık bursu başvurusunda bulunmak için ve burs hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için ALO 144 veya ALO 183 Sosyal Destek numaralarını arayabilirsiniz. Bu numaralar üzerinden kapsamlı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kaymakamlık Bursu Başvuru Formu

Kaymakamlık bursu başvurusu yapacak olan öğrenciler veya veliler, başvuru formunu doldurmaları gerekiyor. Başvuru formunda bulunan aylık gelir seviyesi, hane içinde yaşayan kişi sayısı, daha önceden burstan yararlanıp yararlanmadığı bilgisi, ikametgah adresi gibi bir takım bilgiler istenmektedir. Başvuru yapacakların başvuru formunda bulunan bilgileri eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurması gerekiyor. Aksi takdirde kaymakamlık bursundan yararlanamama şansı bulunmaktadır. En basit örneği ihtiyacı olmadı halde başvuru formuna ihtiyaç sahibiymiş gibi belirtmeleri, başvurunuzu olumsuz olarak sonuçlandıracaktır.

Kaymakamlık Bursu Ne Kadar?

Kaymakamlık bursuna başvuru yapanların akıllarında bulunan sorular arasında " kaymakamlık bursu ne kadar? " sorusu olmaktadır. Eğitim öğretim seviyesine göre, kaymakamlık bursu miktarı da değişmektedir. İlköğretim ve ortaokulda eğitim görene öğrencilerle, lise ve lisans eğitimi gören öğrencilerin alacağı burs miktarı aynı değildir. Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık Bursu Başvuru Şartları

Kaymakamlık bursundan yararlanmak için kişilerin bazı standartlara sahip olmaları gerekiyor. Bu standartlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Öğrencinin örgün eğitim kurumuna devam etmesi gerekir
 • Yoksulluk sınırının altında olmak
 • Burstan daha önce yararlanmamış olmak

Kaymakamlık Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

T.C kimliğine sahip öğrenciler kaymakamlık bursundan yararlanmaları için belli başlı belgelere sahip olmaları gerekiyor. Bu belgeler şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • Velinin veya vasinin T.C kimlik kartı ve fotokopisi
 • Fakirlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Burs başvuru formu
 • 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Mal beyanı evrakı
 • Kira sözleşmesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • SGK gelir belgesi

Kaymakamlık Bursu Kimlere Verilir?

Kaymakamlık bursu örgün eğitim kurumunda eğitimine devam eden öğrencilere karşılıksız olarak verilen bir burs türüdür. Başvuru sahibinin mutlaka yoksulluk sınırının altında olması gerekiyor. Annesini veya babasını kaybetmiş, engelli öğrenciler burs sürecinde önceliklidir. Belediyenin diğer burs kampanyasından yararlanan kişiler bursa başvuramaz. Başvuru yapsalar da burs başvuruları olumsuz olarak değerlendirilir.

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı burs evraklarını ayrıntılı ve kapsamlı bir şekilde inceler. Aynı zamanda gerekli görüldüğü taktirde öğrencinin ikametgah adresine gidilerek yerinde denetlemeler yapılır. İncelemeler tamamlandıktan sonra heyet tarafından rapor oluşturulur. Burs başvurusu kabul edilen öğrencilere Eylül ve Ocak ayında toplamda iki kez burs yardımı yapılır.

Kaymakamlık Bursu Ne Zaman Yatar?

Kaymakamlık bursu Eylül ayının başlangıcı ile Ocak ayında hesaplara yatırılıyor. Yani toplamda dönemlik olarak 2 defa burs öğrencilere veriliyor.

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Hangi Bankaya Yatar?

Öğrencilere verilen karşılıksız kaymakamlık bursu öğrencilerin veya velilerin şahsi PTT hesaplarına yatırılıyor. Ödemeleri sadece başvuru sahibi alabilir. Bunun haricinde kimse alamaz. Hesaba yatan parayı çekmek için kişiler en yakın PTT şubesine giderek işlemlerini gerçekleştirebilir.

Öğrencilere Karşılıksız Burs Başvurusu Yapan Diğer Kurumlar

Öğrenciler birçok kurum karşılıksız olarak burs yardımında bulunuyor. Bu kurumların listesi şu şekilde sıralanabilir;

 • Belediye
 • Valilik
 • T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü Kurumu
 • Vakıflar ve dernekler
 • İtibarlı iş adamları

Öğrenciler veya veliler yukarıdaki kurumlardan burs talebinde bulunabilir.

Belediye Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyeler ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız olarak burs hizmeti veriyor. E-devlet sistemi üzerinden belediyenin burs başvurusu kampanyasından yararlanabilirsiniz. E-devlet üzerinden yapılan bütün burs işlemleri ön başvuru olarak değerlendiriliyor. Bu işlemin ardından kişilerin belediye binasına giderek işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.

T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başta %40 engeli bulunan öğrencilere ve ihtiyaç sahibi öğrencilere Vakıflar Genel Müdürlüğü burs hizmeti sunuyor. Kişilerin burs başvurusunda bulunabilmeleri için örgün eğitim kurumuna devam etmeleri gerekiyor. İhtiyaç sahibi bireyler bölge müdürlüklerine giderek burs başvurusu işlemlerini gerçekleştirebilir.

Devlet Ödemeleri Başvurusu İçin

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum