PTT Yardım Parası Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? E-Devlet Başvuru

PTT Yardım Parası Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? E-Devlet Başvuru
PTT Yardım Parası Nasıl Alınır? Ptt Yardımı Nasıl Alınır? Ptt Yardım Parasını Kimler Alabilir? Ptt Yardım Başvuru Formu. Nakdi yardım başvurusu kapsamında PTT üzerinden birçok kamu kurum ve kuruluşu tarafından ihtiyaç...

PTT Yardım Parası Nasıl Alınır? Ptt Yardımı Nasıl Alınır? Ptt Yardım Parasını Kimler Alabilir? Ptt Yardım Başvuru Formu. Nakdi yardım başvurusu kapsamında PTT üzerinden birçok kamu kurum ve kuruluşu tarafından ihtiyaç sahiplerine ödeme yapılmaktadır. Bu ödemelerden yararlanmak için vatandaşların ilgili bakanlık ve bağlı kuruluşlarına başvurularını yapmaları gerekir. Bu kuruluşlar tarafından belirlene şartlara göre vatandaşların ilgili şartları sağlamaları halinde başvurularının tamamlamaları ve yardım paralarından yararlanmaları sağlanmaktadır. PTT yardım parası adı altında herhangi bir ödemde yapmamaktadır. Bu ödemler PTT, Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıfbank gibi başlıca kuruluşların aracılığıyla ilgililerin hesaplarına aktarılmaktadır. Bu nedenle başvurular

PTT

’ye değil, doğrudan sosyal yardımın verileceği kuruma yapılmalıdır. PTT üzerinden adınıza yapılacak sosyal yardım parası başvurusu için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere bulunduğunuz yerdeki ilgili kurumlara başvuru yapmanız gerekmektedir.

Ptt Yardımı İçin Nereye Başvurmak Gerekiyor?

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 • Valilik – Kaymakamlık,
 • Belediyeler,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları vb.

PTT aracılığıyla kişilerin hesaplarına yapılacak sosyal yardımlar kapsamında yukarıda belirtilen kurumlara başvuru yapılmış olması gerekmektedir. Bunlara ek olarak PTT yardım parası almak isteyenlerin kurumlar tarafından belirlenen şartları da sağlamaları gerekmektedir. PTT Yardım Parası Nasıl Alınır PTT Yardım Parası Nasıl Alınır

PTT Yardım Parası Başvuru Formu

Maddi yardım başvurusu için günümüzde e – Devlet üzerinden birçok farklı devlet destekli yardım programına başvuru yapılabiliyor. Sosyal devlet olma ilkesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara ilgili bakanlıklar ve yerel yönetim birimleri tarafından çeşitli yardımlar verilmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşların yararlanabildikleri bu yardım ödemelerinin kapsamı oldukça geniştir. Yaygın olarak maddi durumu yetersiz olan ailelere destek veren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından e – Devlet üzerinden birçok yardıma başvurulması sağlanmaktadır. Başvuru formu şu kişiler tarafından doldurularak yardım alınabilir:

Yardım Parasını Kimler Alabilir?

 • Gelir durumu asgari ücretin belirli miktar altında olanlar,
 • Ailesinde engelli yakını bulunanlar,
 • Çocukları askerlik yapan maddi durumu kötü askerlerin aileleri,
 • Okuyan çocuğu olalar vb.

Başvuru formunda yer alan tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmasının ardından maddi destek başvurusunda bulunan kişilerin hesaplarına şartları karşılamaları halinde maddi yardım ödemleri yapılmaktadır.

PTT Yardım Parası Başvuru Ekranı

PTT yardım parası sorgulama ekranı e – Devlet üzerinden görüntülenebilmektedir. Sadece sosyal yardımların sorgulanması değil, aynı zamanda yardım başvurusu yapacak kişilerin de e – Devlet üzerinden ilgili ekrana giriş yaparak başvuru adımlarını tamamlamaları mümkündür. Başvuru ekranına erişim sağlamak için: ‘’PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama’’ sayfasına erişim sağlamak ve e – Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak yeterlidir. Türkiye’de birçok vatandaş yardımlardan yararlanarak maddi açıdan desteklenmektedir. Sorgulama ekranı aynı zamanda destek ödemesinin türüne göre de farklı ekranlardan yapılabilmektedir. Örneğin ailesinde bakmakla yükümlü olduğu engelli bireylere sahip kişiler, ‘’Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’’ ekranı üzerinden bu ödemelerini kontrol edebilmektedir. PTT yardım parası kapsamında muhtelif kurumlardan ödemeler yapıldığı için tek bir sorgulama ekranı yeterli olmayabilir. Bu nedenle sorgulama işlemlerinin yardımın mahiyetine göre yapılması gerekmektedir.

PTT Yardım Başvurusu Şartları

Sosyal yardım parası sorgulama işlemlerinin yapılması için ilgili kurumlara yardım için başvuru yapılmış olması gerekmektedir. Bu kurumlar belirli şartların sağlanması halinde PTT üzerinden veya doğrudan kişilerin banka hesaplarına ödeme yapmaktadır. Bu kapsamda yardım başvurusu yapacak kişilerden birçok farklı şart istenebilmektedir. Yaygın olarak yapılan yardım ödemelerin bakıldığında temel şart aylık gelir durumunun hane halkında kişi başına düşen gelire göre belirli bir oranın altında olmasıdır. Bu şartı sağlayan kişilere ödemeler yapılmaktadır.

Başvuru şartları arasında genelde şu kriterler ilk sırada yer alır:

 • Hane halkının toplam gelir durumunun belirli oranın altında olması,
 • Engelli yardımı kapsamında en az yüzde 40’ın üzerinde olması,
 • 65 yaş ve üzeri olmak,
 • Sosyal güvencenin olmaması vb.

PTT yardım başvurusu için gerekli şartlar yardım ödemesi gerçekleştirecek kurumlara göre farklılık göstermektedir. Yardım parası almadan önce başvuru yapılacak kurumun belirlemiş olduğu şartları incelemek ve başvuruların buna göre yapılmasını sağlamak gerekmektedir.

Sosyal Pandemi Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT adıma yatan para sorgulama e – Devlet aracılığıyla yapılabilmektedir. Sorgulama işlemleri sırasında kişilerin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ilgili hizmet sayfasına erişim sağlaması gerekir. Bunun yanı sıra sorgulama için e – Devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer e – Devlet şifresi yoksa PTT işyerlerine giderek bu kişilerin şifrelerini temin etmeleri gerekecektir. Yardım parası sorgulama işlemleri şu şekilde yapılabilir:

 • E – Devlet’e giriş yapılır.
 • Arama kısmından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, SGK veya diğer kurumlara ait destek ödemesi sayfasına erişim sağlanır.
 • Sorgulama ekranı açılarak işlem tamamlanır.

Birçok kamu kurum ve kuruluşunun hizmetinin e – Devlet’e aktarılmasının ardından vatandaşlar devletten alacakları yardım paraları için başvuru ve sorgulama işlemlerini de e – Devlet kapısı üzerinden yapabilmektedir. PTT yardım parası ilgili kurumların güncel sorgulama ekranları üzerinden de yapılabilmektedir. Öte yandan PTT şubelerinden veya PTT internet bankacılığı kullanan kişilerin de hesaplarına aktarılan herhangi bir sosyal yardım parası olup olmadığını sorgulamaları mümkündür.

Ptt Diğer Yardımları

Ptt Diğer Yardım ve Bağışları için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum