Ölüm Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Ölüm Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?
Ölüm Parası Nasıl Alınır? Ölüm Parası Ne Kadar? Emekli Ölüm Parası Kim Alır? Sgk Ölüm Parası Ne Kadar? Ölüm Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Ölüm Parası Nasıl Alını ? Ölüm Parası Ne Kadar? Sgk yatan biri vefat...

Ölüm Parası Nasıl Alınır? Ölüm Parası Ne Kadar? Emekli Ölüm Parası Kim Alır? Sgk Ölüm Parası Ne Kadar? Ölüm Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Ölüm Parası Nasıl Alını ? Ölüm Parası Ne Kadar? Sgk yatan biri vefat ettiğinde kimler ödeme alır? Malûl ya da emeklilerin vefatından sonra 1.derece yakınlarına ve varislerine, varisi yok ise cenaze masraflarını belgeleyen gerçek veya tüzel kişilere yapılan bir ödemedir. Ölüm parası vefat eden kişinin cenazenin en başından defin işlemlerine kadar olan zamanda yaptığı masraflara karşılık verilen bir yardımdır.

Ölüm Parası Nasıl Alınır?

Vefat eden sigortalının yakınları cenaze ödeneği alabilmek için sigorta kurumuna bir dilekçe ile sosyal güvenlik merkezleri ve il müdürlüklerine başvurmalıdır. Ölüm zamanı nüfus kütüğünde henüz görünmüyor ise bildirilmemiş ise ölüm zamanını belirten belgenin ilgili kurumlardan alınıp sosyal güvenlik kurumuna verilmesi gerekir. Ölüm yardımı alacak olan kişiler belirli kriterleri taşıyor ise cenaze ödeneği altında ölüm yardımı ödenecektir. Valiliklere ve kaymakamlıklara da cenaze ödeneği için başvurulabilir. Cenaze desteği belediyeler tarafından da yapılmaktadır. ölüm parası nasıl alınır

Ölüm Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ölüm yardımı vefat edenin defnedilene kadar olan sürede yapılan tüm masraflar için sigorta tarafından verilen yardımdır. Vefat eden sigortalının cenaze ödeneğinden yararlanmak isteyen yakınları öncelikle bu ödeneği talep ettiklerini belirten bir dilekçe hazırlarlar. Ölüm yardımı için vefat tarihinin nüfus müdürlük kayıtlarına düşmüş olması gerekir. Bu tespit edildikten sonra ölüm belgesi halk sağlık müdürlüklerinden alınır ve bu belge ile beraber cenaze ödeneği başvurusu yapılır.

Ölüm Parası Başvuru Formu

Ölüm parası almak için öncelikle bir başvuru formu doldurmak gerekecektir. Vefat eden kişinin sigorta sicil numarası ile TC Kimlik No’sunun belirtildiği satırda cenaze ödeneğinin talep edildiği belirtilir. Cenaze yardım parası için talepte bulunan hak sahibinin T.C Kimlik No ve adres bilgileri de doldurulup imzalandıktan sonra sosyal sigortalar kurumu merkez ve il müdürlüklerine verilir. Eş dışında talepte bulunanlar için eğer cenaze il ilçe sınırları içerisinde defnedildi ise yapılan masraf belgesi, il ilçe sınırları dışında cenaze defnedildi ise o yerin muhtarlığı tarafından masrafların ilgili kişi tarafından yapıldığını belirten belge ve nakil evrakı gerekecektir. Formun noksan bilgi verilmeden ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir. Cenaze ödeneği başvurusu e-devlet üzerinden de yapılabilir. Sistem üzerinde bulunan form doldurulduktan sonra sistem üzerinden onaylanır.

SGK Ölüm Parası Sorgulama

Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışan ve emekli olanlar vefat ettiği durumda yakınlarına ölüm parası adı altında cenaze yardımı yapılmaktadır. Bu desteği alabilmeleri için başvuranların bazı kriterleri sağlanması gerekir. Cenaze yardım sorgulaması e-devlet üzerinden SGK şahıs ödemeleri bölümünden sorgulama yapabilir. Ölüm parası ödemesinin yapılıp yapılmadığı ile ilgili olarak da e- devlet sistemi üzerinden kontrol edilir. e-devlet sistemine girebilmek için kişilerin, T.C kimlik no ve kullanıcı şifresinin bulunması gerekmektedir. Cenaze yardımı sorgulamasını e-devlet dışında, banka ya da sosyal güvenlik merkezlerinden sorgulatabilirsiniz. Sorgulama esnasında ödeme görünmüyor ise, başvuru yapılmış ve 2 ay geçmiş ise sosyal güvenlik kurumları ile iletişime geçilebilir.

Ölüm Parası Ne Kadar?

Ölüm yardımı sosyal sigortalara bağlı olarak çalışan herkese verilir ancak kişinin taşıdığı statüye göre değişir. SGK ölüm parası alınan maaş katsayısı ile ilgili değişebilirken katsayısının etkilemediği bir grupta bulunur. Memurlara ödenen ölüm yardımı 4.462,72 TL olarak ödeme yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenen tutar ise 2.236.81 TL miktarında ödeme yapılmaktadır. Sigortaya bağlı çalışanların eşleri ve çocuklarının vefatı halinde cenaze yardımı yapılmamaktadır. Ölüm yardımı TÜFE artış oranında artırılmaktadır. Sosyal sigortalar kurumuna bağlı çalışanların vefatı halinde miktar sigortalıların maaş durumlarına, statülerine göre değişir. Rakam 26.000,00 TL ile 1.250 TL arasında değişmektedir. Cenaze yardımından kesinti yapılmaz ve başvuru yapılır ise ödenen bir haktır. Herhangi bir talep yok ise ödeme yapılmaz.

Ölüm Parası Nereden Alınır?

Kefen parası olarak da adlandırılan ölüm yardımı başvuru sahiplerinin işlemi tamamlandıktan sonra verilen iban numaralarına ödenmektedir. Gerekli şartları sağlayan hak sahipleri başvurularını uygun bir şekilde tamamladıktan sonra sonraki süreçte gerekli sorgulamayı yaparak ödemenin gerçekleşip gerçekleşmediği görülebilir. Cenaze sonrası işlemler esnasında çeşitli giderler yapılır. Bu giderler ile ilgili yapılan ölüm yardımı sigortalı yakınlarına verilmiş bir destektir. Bu yardım için gerekli başvuru yapılmalıdır. Aksi halde hak sahiplerinden talep olmaz ise ölüm yardımı yapılmayacaktır.

Ölüm Parası Nereye Yatar?

Ölüm yardımı Çalışma Bakanlığınca ölen sigortalının yakınlarına bir defa olmak üzere yapılan yardımdır. Bu yardım çalışan ya da emekli sigortalının yakınlarının Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Cenaze yardımında zaman aşımı süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre içerisinde ölüm yardımı talep edilebilir.

Ölüm Parası Ne Zaman Yatar?

Ölüm parası ne zaman yatar diye merak ediyorsanız vefat eden sigortalının yakınlarına başvuru yaptıkları ayın 8 inci günü ile 14 üncü günü arasında yatar. Başvuru belgelerinin doğruluğu onaylandıktan sonra belli bir süre içerisinde ölüm yardımı ödenir. Ölen kişinin adına 360 günlük prim yatırılması yeterli olacaktır. Ödeme yapılır iken herhangi bir kesinti yapılmaz. Defin işlemleri 1. derece yakınlar tarafından yapılmadı ise yardım işlemleri farklı bir biçimde ilerler. Cenaze yardımından yararlanmak isteyenlerin doldurduğu başvuru formu ikametgah ettikleri adrese bağlı muhtarlıklarından alınmaktadır. Bu formu doldurduktan sonra Sgk müdürlüklerine vererek başvuru sonucu beklenir. Muhtarlıklar tarafından verilen bu formun yalnızca hak sahiplerince doldurulması gerekir. Ölüm parası her yıl asgari ücret baz alınarak belirlenmektedir. Cenaze yardımı başvuru formu, ölüm belgesi, hak sahiplerinin hazırladığı dilekçe ile başvuru yapılır ve sosyal güvenlik il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine teslim edilir.

Ölüm Yardımı Kimlere Verilir?

Ölüm yardımı ile ilgili hak sahipleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Sigortalının eşine ölüm yardımı verilebilir.
 • Vefat eden sigortalının eşi yok ise çocuklarına
 • Eş, çocuk yok ise anne ve babaya
 • Eş, çocuk, anne ve baba yok ise kardeşlere verilebilir.
 • Cenaze işlemleri yakınları olmadan diğer kurum veya kişiler tarafından yapıldı ise bu durumda masraf belgelendirilerek, gerçek kişi ya da kurumlara ödenir. Dul ya da yetim maaşı alanlar vefat eder ise bundan dolayı ölüm yardımı yapılmaz. Ayrıca emekli olan kişinin sağlığı zamanında verdiği beyannamede belirttiği kişiye ölüm yardımı yapılır.

Görev malullüğü aylığı alanların vefat etmesi durumunda yakınlarına cenaze yardımı ödenmektedir. Yaşlılık maaşı alanlar ya da sigortalı olarak birinci senesini bitirdikten sonra çalışma yaşamına son verilenlerin hak sahiplerine de cenaze yardımı yapılır.

Ölüm yardımı için gerekli olan şartlar şöyledir:

 1. İş kazası olması ya da meslek hastalığı olması halinde
 2. Malüllük, iş göremezlik, yaşlılık maaşı alır iken
 3. 1 senelik ölüm sigortası yaptıranlar
 4. 1 senelik yaşlılık, ölüm primi bildirenlerin hak sahiplerine ölüm yardımı yapılabilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmaktadır.

Ölüm yardımı için doldurulan formun muhtarlık tarafından imzalı olması gerekmektedir. İkametgahın olduğu yerde bulunan muhtarlıklardan alınan formlar geçerlidir, başka bir muhtarlıktan alınan başvuru formunun geçerliliği yoktur. Cenaze yardım miktarı her sene TÜFE değişim oranında değişir. Memurlara yapılan ölüm yardımı sigortalılara yapılan yardımdan daha fazla miktardadır. Eğer ölen kişi eş ya da anne babasından ölüm maaşı alıyor ise cenaze yardımından yararlanamaz. Cenaze yardımı 60 gün içerisinde hesaplara yatırılmaktadır. [box align="" class="" width=""]Sgk Diğer Ödemeleri için hemen

https://www.devletodemeleri.com/?s=sgk

sayfayı ziyaret edebilirsiniz.[/box] [toggle title="Ölüm Parası Nasıl Alınır?" state="open"]Vefat eden sigortalının yakınları cenaze ödeneği alabilmek için sigorta kurumuna bir dilekçe ile sosyal güvenlik merkezleri ve il müdürlüklerine başvurarak cenaze ödemneği yani ölüm parası alabilir.[/toggle] [toggle title="Ölüm Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?" state="close"]Ölüm yardımı için vefat tarihinin nüfus müdürlük kayıtlarına düşmüş olması gerekir. Bu tespit edildikten sonra ölüm belgesi halk sağlık müdürlüklerinden alınır ve bu belge ile beraber cenaze ödeneği başvurusu yapılır.[/toggle] [toggle title="Ölüm Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?" state="open"]Cenaze yardım parası için talepte bulunan hak sahibinin T.C Kimlik No ve adres bilgileri de doldurulup imzalandıktan sonra sosyal sigortalar kurumu merkez ve il müdürlüklerine verilir.[/toggle] [toggle title="Ölüm Parası Ne Kadar?" state="close"] Memurlara ödenen ölüm yardımı 4.462,72 TL olarak ödeme yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenen tutar ise 2.236.81 TL miktarında ödeme yapılmaktadır. Sigortaya bağlı çalışanların eşleri ve çocuklarının vefatı halinde cenaze yardımı yapılmamaktadır. Ölüm yardımı TÜFE artış oranında artırılmaktadır. Sosyal sigortalar kurumuna bağlı çalışanların vefatı halinde miktar sigortalıların maaş durumlarına, statülerine göre değişir. Rakam 26.000,00 TL ile 1.250 TL arasında değişmektedir. Cenaze yardımından kesinti yapılmaz ve başvuru yapılır ise ödenen bir haktır. Herhangi bir talep yok ise ödeme yapılmaz.[/toggle] [toggle title="Ölüm Yardımı Kimlere Verilir?" state="open"]

 • Sigortalının eşine ölüm yardımı verilebilir.
 • Vefat eden sigortalının eşi yok ise çocuklarına
 • Eş, çocuk yok ise anne ve babaya
 • Eş, çocuk, anne ve baba yok ise kardeşlere verilebilir.
 • Cenaze işlemleri yakınları olmadan diğer kurum veya kişiler tarafından yapıldı ise bu durumda masraf belgelendirilerek, gerçek kişi ya da kurumlara ödenir. Dul ya da yetim maaşı alanlar vefat eder ise bundan dolayı ölüm yardımı yapılmaz. Ayrıca emekli olan kişinin sağlığı zamanında verdiği beyannamede belirttiği kişiye ölüm yardımı yapılır.[/toggle]

[toggle title="Ölüm yardımı için gerekli olan şartlar nelerdir?" state="close"]

 1. İş kazası olması ya da meslek hastalığı olması halinde
 2. Malüllük, iş göremezlik, yaşlılık maaşı alır iken
 3. 1 senelik ölüm sigortası yaptıranlar
 4. 1 senelik yaşlılık, ölüm primi bildirenlerin hak sahiplerine ölüm yardımı yapılabilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmaktadır.

[/toggle]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum