Öğrenci Eğitim Yardımı Ödeneği

Öğrenci Eğitim Yardımı Ödeneği
Öğrenci Eğitim Yardımı ÖdeneğiEğitim ödeneği başvurusu yapmak isteyen aileler okulların açılmasına yakın bir süre kala eğitim ödeneği için verilecek olan ücretin ne kadar olduğu, şartlarının neler olduğu ve başvuru...

Öğrenci Eğitim Yardımı Ödeneği

Eğitim ödeneği başvurusu yapmak isteyen aileler okulların açılmasına yakın bir süre kala eğitim ödeneği için verilecek olan ücretin ne kadar olduğu, şartlarının neler olduğu ve başvuru işlemlerini nerelerden yapacakları hakkında sorular sormaktadır. Aynı zamanda birçok isme sahip olan bu ödenek için bir diğer bir ismi ile tarif edilirken kırtasiye yardımı olarak da adlandırılmaktadır. Bazı kişiler kendine bu yardımdan verilmediği için yardımın olup olmadığı ile ilgili de soru sormaktadır. Öncelikle bahsedecek olduğumuz yardım herkese verilmemektedir. Devletin vermiş olduğu yardımın belirli koşulları ve şartları bulunmaktadır. Bu şartlara uyan ve en başta ekonomik olarak yeterli görülen seviyenin altında olan kişilere verilen bir yardım olarak ön plana çıktığı için başvuru yapan herkese kırtasiye yardımı yapılmamaktadır. Eğitim ödeneğine başvuruda bulunacak kişilerin neler yapması gerektiği ve kimlerin başvurusunun kabul edileceği yazmış olduğumuz yazıda tamamen açık bir şekilde anlatılmaktadır. Öğrenci Eğitim Yardımı Ödeneği Nasıl Alınır Öğrenci Eğitim Yardımı Ödeneği Nasıl Alınır

Öğrenci Eğitim Yardımı Ödeneği Var mı?

Okul öncesinde kırtasiye ihtiyaçlarını gidermek isteyen aileler, öğrenci kırtasiye yardımı olup olmadığı hakkında bilgi edinmek istiyor. Okul çağında olan öğrencilerin kırtasiye masraflarını giderebilmeleri için araştırmış oldukları bu konu ile yardımlar hakkında bilgi edinmek istiyorlar. Öğrenci yardımı ödeneği devlet ve belediyeler tarafından gerekli kurum ve resmi binalara başvuru yapıldığı durumlarda, başvuru yapan kişinin şartları taşıdığı düşünülüyorsa ödenek ayrılmaktadır.

Öğrenci Yardımı Ödeneği Nedir?

Okul hayatına devam eden, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrenim hayatına devam eden öğrencilerin ham maddi olarak aileleri ve kendilerine güçlerinin yetmediği durumlar için devletin öğrencilere ayırmış olduğu ödeneği kullanarak mağdur etmemek üzere vermiş olduğu ücrete denmektedir. Öğrenci eğitim ödeneği yardımı farklı isimler ile gerekli şartları sağlamış olan ailelere verilen ve öğrencilerin Kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamaları için her sene düzenli olarak verilmektedir. Ülkemizde uygulanan en sık sosyal ekonomik destekler arasına girmiş olan öğrenci eğitim yardımı herkes tarafından farklı isimler ile de adlandırılabilmektedir. İsim açısından her ne kadar değişiklik gösterse de verilecek olan yardım hiçbir zaman değişmemektedir. Yardımın verilme nedeni olan öğrencilerin maddi açıdan yaşamış oldukları ve bulunmuş oldukları durum içerisinde olmalarından dolayı, eğitim hayatlarının aksamamasına yönelik olarak kaynak ve araç gereç ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için vermiş olduğu yardım her zaman aynı kalmaktadır. Her sene küçük de olsa öğrenci eğitim ödeneği yardımı ücretleri artış göstermektedir. Öğrencilerin ailelerinin durumlarının kötü olmasından dolayı verilmekte olan yardım, gerekli incelemelerin yapılmasının ardından sürekli olarak veya geçici olarak yardımın devam etmesi şeklinde sürmektedir. Eğitim yardımından yararlanan kişilere bakıldığı zaman aslında bir nevi eğitim destek fonu alıyorlar diyebiliriz. Maddi olarak gerekli ücretleri karşılayamayacağını düşündüğü vatandaşları için devlet, belirli şartlar koymuş olduğu şartları karşılayan ailelerin çocukları için eğitim masraflarını gidermektedir. Verilecek olan destekler Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılmaktadır. Devletten alınacak eğitim ücretleri için bu kurumlara başvurmanız yeterli olacaktır.

Öğrenci Eğitim Yardımı Ödeneği Ne Kadar

Devlet tarafından yardıma ihtiyaç duyan ve çocuklarının eğitim giderleri için yeterli desteği sağlayamayacağını düşünmüş olduğu ailede bulunan çocuklara vermiş olduğu destek her sene olduğu gibi bu sene de devam etmektedir. Gerekli şartları karşılayan aileler ve belirli kriterlere uyan kişiler için ödenecek olan tutarlar geçtiğimiz yıllardaki fiyata göre fazla artış göstermese de 1300 TL olarak belirlenmiştir. Kırtasiye yardımı için başvuruda bulunan aileler gerekli koşulları sağladığı takdirde, devletin vatandaşlarına vermiş olduğu bu yardımdan faydalanabilecekler. 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından açıklanan kırtasiye yardımı fiyatlarının 1300 TL olarak belirlendiği açıklanmıştır. Her sene olduğu gibi gerekli koşulları sağlamış olan ailelerin çocuklarına bu sene de 1300 TL yardım verilecektir. Verilecek olan yardımlar, aile içerisinde bulunan her bir çocuk için ayrı ayrı verilmektedir. Gerekli başvurular yapıldıktan sonra ödeme almak için hak kazanan vatandaşlar sürekli veya belirli bir süre yardımlardan faydalanma hakkını kazanmış olurlar.

Öğrenciye Kırtasiye Yardımı

Eğitim ödeneği başvurusu veya kırtasiye yardımı olarak adlandırılan, devletin her sene belirlemiş olduğu fiyat üzerinden vermiş olduğu yardım ile muhtaç ailelerin çocuklarına yardımda bulunulmaktadır. Kırtasiye yardımından faydalanabilmek için ailelerin belirli düzeyin altında kazançları olması gerekmektedir. Günümüzde belirlenmiş olan fiyat düzeyi ise hane halkı gelirinin üçte birinin altında kazanca sahip olunmasıdır. Bu nitelikte olan ve dar gelirli, gelir düzeyi düşük olan ailelere kapsamakta olan yardımlar ile birlikte devlet desteği devam etmektedir.

Eğitim Ödeneği Yardımı Alma Koşulları

Eğitim ödeneğini alabilmek için belediye veya devlet kurumlarına başvurulması gerekmektedir. Belediyelere başvurulduğu takdirde veya devlet kurumlarına başvuru yapıldığı zamanlardaki koşullar genelde aynıdır. Farklılık gösteren tek durum sadece belediyeler tarafından verilmekte olan yardımları almak isteyen öğrencilerin veya ailelerinin başvurması durumunda, başvuruda bulunmuş oldukları belediyenin il sınırları içerisinde ailelerin ikamet etmeleri gerekmektedir. Eğitim ödeneği başvurusu almak için belediyelere başvuran ailelerin talepleri onaylansa dahi başvuruyu yapmış oldukları il sınırları içerisinde ikamet etmemeleri durumunda başvuruları geçersiz sayılacaktır. Diğer yönüyle bakıldığı zaman ise başvurularda devlet veya bulunmuş olduğunuz ildeki belediyeyi yapmış olduğunuz başvurularda aranan koşullar genellikle  aynıdır.

  • Devlet tarafından veya belediyeler tarafından verilmekte olan kırtasiye yardımını alabilmek için başvuran ailelerin mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.
  • Yardımı alacak olan öğrencinin ailesinin maddi durumunun yeterli olmaması halinde kırtasiye yardımı başvuruları kabul edilmektedir. Ailenin maddi olarak askeri ücretin üçte birlik oranına tekabül eden fiyattan aşağıda gelir düzeyinin olması gerekmektedir.
  • Gerekli koşulları sağladığı takdirde şehit çocukları devlet ve belediyelerin vermiş olduğu yardımlardan yararlanabilmektedirler.
  • Devlet tarafından verilmiş olan yardımlar kapsamında olan kırtasiye yardımı için öksüz ve yetim olan öğrencilere de başvurmaları halinde yardım verilmektedir.
  • Devlet tarafından verilmekte olan yardım kapsamında engelli olan ve engelini ispatlayabilecek belgeye sahip olan öğrenciler de devlet tarafından yapılmış olan kırtasiye yardımından yararlanabilmektedir.
  • Yardımları başvuran öğrenci veya velilerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan birisi de başvuru yapılmış olan öğrencinin öğrenim hayatına aktif şekilde devam etmesi olacaktır. İlkokul, ortaokul veya lise düzeyinde olmasına rağmen öğrenim hayatına aktif şekilde devam etmeyen çocuklar için başvuru yapıldığı takdirde başvurular reddedilecektir.
  • Devletin vermiş olduğu yardımdan yararlanan kişiler arasında devlet okulu ve Vakıf okulunda burslu olarak eğitim öğretim hayatına devam eden öğrenciler de başvuru yapmaları halinde yardımlardan yararlanabileceklerdir.
  • Eğitim yardımı şartları karşılanıyor ise bu öğrencilerin öğrenim hayatına ilkokul, ortaokul veya lise düzeyinde devam etmeleri gerekmektedir. Maddi durumu yetersiz olsa dahi ilkokul seviyesinden düşük olan çocuklar ve lise düzeyini geçmiş olan kişilerde kırtasiye yardımları yapılmamaktadır.Eğer üniversite hayatına devam eden öğrenciler de kırtasiye yardımlarından faydalanmak istiyorsa, ikamet etmiş oldukları il içerisinde bulunan belediye binasına giderek başvuruda bulunabilirler. Devletin üniversite öğrencilerine kırtasiye yardımı bulunmamaktadır.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

veya belediyelere başvuru yaparak yardım başvurusunda bulunan ailelerin, gerekli şartları karşılayarak çocukları için kırtasiye yardımını almaya hak kazanan aileler için dikkat etmeleri gereken bazı konular bulunmaktadır. Başvuru işlemlerini yaparak düzenli şekilde her sene almış oldukları yardımlarda kesinti olmaması için çocuklarının düzenli olarak okula devam etmesi gerekmektedir. Mazeretsiz olarak okula devam edilmemesi ve belirli bir süre okulu gidilmemesi halinde ücretlerde kesintiler olabilmektedir. Okula düzenli olarak giden bir çocuğun yatırılan yardımında gözlemlenen ücret kesintisinde ise gerekli olan kurumlara veya belediyelere gidilerek durumun bildirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ikamet etmiş oldukları yerde düzenli olarak yardımlarını alan çocukların ikametgah adreslerine değiştirmeleri halinde aileleri tarafından gerekli kurumlara adres değişikliğinin bildirilmesi gerekmektedir. Kırtasiye yardımı paraları her sene devletin belirlemiş olduğu bankalardan veya

PTT

şubelerinden alınabilmektedir.

1250 tl kırtasiye yardım başvurusu için hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum