Mültecilere Yapılan Yardımlar Nelerdir? Mülteciler için Yardım Programı.

Mültecilere Yapılan Yardımlar Nelerdir? Mülteciler için Yardım Programı.
Mültecilere Yapılan Yardımlar Nelerdir? Mülteciler için düzenlenen yardımlar sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından düzenlenmez. Birçok farklı program, devlet ve oluşum tarafından mülteciler için hazırlanan yardım programları...

Mültecilere Yapılan Yardımlar Nelerdir? Mülteciler için düzenlenen yardımlar sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından düzenlenmez. Birçok farklı program, devlet ve oluşum tarafından mülteciler için hazırlanan yardım programları vardır. Ayrıca kar amacı gütmeyen sivil toplum örgütleri tarafından da mülteciler için birçok yardım hazırlanır. Devletler tarafından göçmenler ve mülteciler tarafından düzenlenen yardımlardan yararlanabilmek için belirli kurallar içerisinde hareket etmek gerekir. Belirlenen bu kuralların hepsi başvurulan yere ve başvurma amacına göre değişir. Mültecilere yönelik hazırlanan yardımlara hem çevrim içi platformlardan hem de fiziksel alanlardan başvuru yapmak mümkündür. Mültecilere yönelik yardımlar farklı kamu kurum ve kuruluşları tarafından da verilebilmektedir. Ayrıca Avrupa Birliği tarafından mülteciler için özel olarak hazırlanan yardımlar ve uyum destekleri de bulunur. Tüm bu yardımlardan yararlanabilmek için her bir kurumun kendi koşullarına göre belirlediği platformları kullanmak gerekir.

Mülteciler için Maddi Yardım Desteği

Mültecilere maddi yardım veren birçok yer bulunmaktadır. Mültecilerin maddi yardım almak için belirlenen koşullara uyum sağlamaları beklenmektedir. Bu koşulları sağlayan kişiler rahatlıkla kendi grupları için düzenlenen maddi yardımlardan yararlanabilmektedir. Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok ülke mülteciler için yardımlar düzenlemektedir. Sebep ne olur ise olsun kendi vatanından ayrılmak ve başka bir ülkeye gitmek zorunda kalan birçok insan vardır. Tüm bu insanların mevcut durumlarının ve ihtiyaçlarının gözetilmesi ve en uygun yardımların planlanması önemlidir. Mültecilere yapılan destekler nelerdir? Mülteciler için hazırlanan bu yardımlar aynı zamanda insan hakları temelinde de önem taşır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi her bireyin hayatının önemli olduğunun altını çizerken yaşama hakkından bahseder. Devletler ve ulus üstü yapılanmalar ile tüm insanların yaşam hakları koruma altına alınmaktadır. Bu sebep ile de yaşama, barınma, beslenme ve güvenlik gibi temel ihtiyaçların karşılanması için maddi yardımlar düzenlenir.

Mültecilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Mültecilere yapılan yardımlar çok yönlü ve kapsayıcı olacak şekilde planlanmaktadır. Bu yardımlar sadece maddi yardımlar olarak kurgulanabileceği gibi birçok paydaşın olduğu büyük ölçekli yardımlar da düzenlenmektedir. Etki gücü yüksek ve sürdürülebilir mülteci yardım programları ile ne kadar iyileştirme çalışması yapılır ise yapılsın mevcut durum için her zaman daha fazlasına ihtiyaç duyulacaktır. Sivil toplum örgütü, kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektörün birlikte hazırladığı mülteci yardım programları da vardır. Bu programlar ile çok yönlü, kapasitesi yüksek, etki gücü dayanıklı ve sürdürülebilir çalışmalar yapılabilmektedir. Mültecilerin yaşam standartlarını iyileştirmek için düzenlenen bu yardımlar birçok unsura yer verir. Mülteciler için yapılan yardımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Maddi yardımlar
 • Erzak ve gıda yardımları
 • Barınmaya yönelik yardımlar
 • Eğitim konusuna ilişkin yardımlar
 • Giyim ve kıyafet ihtiyaçları için yardımlar
 • Sağlık temelli yardımlar
 • Güvenliklerine ilişkin koruma ve diğer önlemler
 • Kadınların özel ihtiyaçları için yardım ve destekler

Mültecilere verilen yardımlar arasında bulunur. Mültecilere yönelik yardımlar hazırlanırken onların ihtiyaçları göz önünde bulundurulur.

Suriyelilere Yardım Eden Kuruluşlar

Suriyeliler için yardım düzenleyen birçok kurum ve kuruluş vardır. Bu kurum ve kuruluşlar tarafından verilen yardımlardan yararlanmak için belirlenen iletişim kanallarını kullanmak gerekir. Türk Kızılayı başta olmak üzere birçok örgütlenme tarafından da Suriyeliler için yardımlar hazırlanmış ve hazırlanmaya devam edilmektedir. Dönemin şartlarına ve ihtiyaçlarına göre belirlenen yardımların herkesi kapsaması hedeflenir. Suriyelilere yardım eden kuruluşlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türk Kızılay Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürlüğü
 • Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı
 • Sığınmacılar ve Göçmenler ile Dayanışma Derneği
 • İçişleri Bakanlığı
 • Mülteci Entegrasyon ve Destek Derneği
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Birleşmiş Milletler
 • Mülteci Hakları Merkezi
 • İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi Derneği
 • Cumhurbaşkanlığı
 • Mülteci Destek Derneği
 • Mülteciler ile Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Mülteci Dayanışma Derneği
 • Yurttaşlık Derneği
 • Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Yabancılara Para Yardımı

Yabancı vatandaşlara maddi destek veren platformlar bulunur. Bu platformlar yukarıda sıralananlar olduğu gibi farklı oluşumlar ile karşılaşmak da mümkündür. Yabancılar için maddi yardım, sosyal yardımlar ve ayni yardımlar bulunur. SUY olarak bilinen Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı ile maddi ihtiyaçların karşılanabilmesi için de yardım verilmektedir. Yabancılara verilen para yardımları için belirlenen miktar değişiklik gösterir. Bu durumun birçok nedeni vardır. Paranın verilme amacı, parayı veren kurum, kuruluş, örgüt ve diğer destekçilerin kim olduğu, paranın ne zaman verildiği ve ne için verildiği gibi unsurlar miktarları etkilemektedir. Ayrıca her sene verilen yardım miktarları arttırılmaktadır. Ekonomik koşullar göz önünde bulundurularak yardım miktarları yükseltilir.

Yabancılar için Türkiye Cumhuriyeti Destek Sağlıyor Mu?

Türkiye’den yabancılara destek verilmektedir ve birçok farklı konuda temel ihtiyaçların karşılanması hedeflenir. Bu yardımlar ile kişilerin hakları da koruma altına alınır. Mültecilere yönelik yardımlardan yararlanmak için ihtiyaca yönelik yardım başvuruları yapılması gerekir. Tüm başvurular farklı kanallardan, farklı şartlar ile yapılmaktadır. Her yardım başvurusu, yardımın yapıldığı yere ve kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir.

Mültecilere yapılan diğer yardımlar için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.