Kömür Yardımı Başvurusu

Kömür Yardımı Başvurusu
Kömür Yardımı BaşvurusuKömür yardımı nasıl alınır? kimler kömür yardımı alabilir?  Ülkemiz ekonomisine ve iş şartlarına baktığımız zaman, evini geçindirebilen, yaz-kış ayazı yaşamaktan kendini sakınabilecek...

Kömür Yardımı Başvurusu

Kömür yardımı nasıl alınır? kimler kömür yardımı alabilir?  Ülkemiz ekonomisine ve iş şartlarına baktığımız zaman, evini geçindirebilen, yaz-kış ayazı yaşamaktan kendini sakınabilecek kadar kazancı olan vatandaşlarımız ne kadar var ise bu zorlu mevsimleri geçirebilecek kadar imkân sahibi olmayan vatandaşlarımız da çok fazladır. Yaşadığımız devlet, ikamet ettiğimiz belediyelere ait yardım ve toplum kuruluşları vardır. Gerek üretim gerek maddi gerek manevi açıdan vatandaşlarımıza bir nebze rahatlık olması için ayrılan belli başlı bütçeler vardır. Vatandaşlarımızın genel anlamda zorlandığı mevsimlerden biri kış ayıdır. Gerek yiyecek alma zorluğu gerek iş imkanlarının kısıtlı oluşu gerek kışlık giyecek mont, bot ihtiyaçlarının temini ve en önemlisi soğuk havalardan korunmak için yakacak bulma ihtiyacını karşılamak maalesef çok zorlayıcı olmaktadır. Devletimizin belirlediği her yardım için ayrı ayrı bütçesi vardır ve bunlardan bir miktarı da yakacak kömür yardımı içindir. Kömür yardımından herkes faydalanamaz. Kömür yardımı alabilmenin de belli başlı koşulları bulunmaktadır. Kömür Yardımı Başvurusu Kömür Yardımı Başvurusu

Kömür Yardımını Kimler Alabilir?

 • SGK Olmayan Vatandaşlar: Kömür yardımı talep eden vatandaşlarımızın herhangi bir kurum veya kuruluştan sosyal güvenlik gibi sigorta vb. alacağı olmaması gerekiyor.
 • Vergi Kaydı Olmayan Vatandaşlar: Başvuruda bulunan vatandaşlarımızın herhangi bir güncel veya geçmiş olun vergi kaydı olmaması gerekmektedir.
E-Devlet Kömür Yardım Başvurusu İçin https://www.devletodemeleri.com/e-devlet-komur-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir-basvuru-formu-ve-sorgulama/ Tıklayın.

Kömür Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

 • Aile halkının muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir.
 • Aile içinde herhangi birinin SGK kaydı olmamalı ve vergi kayıt geçmişi olmamalı.
 • Aile içindeki üyelerin üzerinde herhangi bir mülk olmamalı.
 • Bulunduğunuz adresiniz sistem üzerindeki adresle doğru olmalıdır.
 • Başvuracağınız sosyal yardımlaşma vakfında size ait bir dosya bulunması gerekiyor. Eğer dosyanız yoksa başvuru yaparak dosya açabilirsiniz.
 • Evlerinize ziyaret edilecek ve bu ziyaret sonucu muhtaçlık durumunuz tespit edilirse kömür yardımından faydalanabileceksiniz.

Kömür Yardımını Kim Yapar?

         Bağlı bulunduğunuz il ve ilçeye ait Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yardımlar gerçekleştirilmektedir.

Kömür Yardımı Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Geçtiğimiz ocak (2022) ayı içerisinde yeni kömür yardımı yapılacağına dair resmî gazetede bilgi verilmiştir. İhtiyaç sahiplerinin beklediği bu yardım başvurusu ne zaman yapılacak? Henüz başvuru için net bir tarih verilmemiş olsa bile her sene olduğu gibi kış aylarına doğru, sonbahar içerisinde yapılması bekleniyor. Sizler başvuru yaptığınız süreden itibaren en geç 60 gün içinde olumlu veya olumsuz bir cevap alacaksınız ve başvurunuz onaylandığı süreç içerisinde de ikametgahınıza kömür yardımı yapılacaktır.

Kömür Yardımına Başvuru? Nereden Başvuru Yapılır?

Kömür yardımına başvurmak için ikametgahınızın bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat edebilirsiniz. Bunun yanı sıra internet üzerinden e-devlet sayfasına girip İçişleri Bakanlığı sayfasına ulaşıp başvuru talebi oluşturabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru talebi oluşturabilmek için;

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

sayfasını ziyaret ederek kimlik bilgilerinizi doğrulayıp önünüze gelen sayfadan form doldurup yardım talep edebilirsiniz. Eğer kuruma giderek başvuru talebinde bulunacaksanız sizden birtakım belgeler istenecektir.

Kömür Yardım Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

 • Bağlı bulunduğunuz muhtardan alacağınız fakirlik, yoksulluk belgesi,
 • Başvuruyu gerçekleştirecek olan kişinin nüfus cüzdanının bir nüshası,
 • Başvuru için doldurulmuş olan dilekçe.

Sizden istenilen belgeler bunlar olacaktır.

Kömür Yardımı Başvuru Sonucunu 

         Kömür yardımı başvurunuzun sonucunu öğrenmek için

e-devlet

üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına ulaşıp sonuçlarınızı kontrol edebilirsiniz. E-devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum