İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? Ne Zaman Dağıtılacak? Kimlere Verilecek?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? Ne Zaman Dağıtılacak? Kimlere Verilecek?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? Ne Zaman Dağıtılacak? Kimlere Verilir? Dar gelirli, muhtaç, ihtiyaç sahibi vatandaşlara İBB sosyal yardımlar vermektedir. Bünyesinde bir çok yardım programı bulunan İBB ihtiyaç...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? Ne Zaman Dağıtılacak? Kimlere Verilir? Dar gelirli, muhtaç, ihtiyaç sahibi vatandaşlara İBB sosyal yardımlar vermektedir. Bünyesinde bir çok yardım programı bulunan İBB ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olmaya devam ediyor. Yazımızın içeriğinde İBB yardımları ile ilgili merak ettiğiniz soruları yanıtlamaya çalıştık.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

İBB bünyesinde çeşitli yardım programları bulunmaktadır. Yardım türleri içerisinde 2'ye ayrılır. Bunlar ayni ve nakdi yardımlardır. İBB ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi yardımların haricinde gıda, yakacak, mobilya, giysi yardımları da yapılmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunduğu yardım türleri aşağıdaki gibidir;

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Muhtaç şehit, asker ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Öğrenciler için eğitim ve burs desteği
 • Kira desteği
 • Afetzede vatandaşlar için yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Sen Oku Diye eğitim yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Genç Üniversiteli Yardımı
 • Sosyal destek kartı yani İstanbulkart dağıtımı
 • Bebekler ve çocuklar için Halk Süt dağıtımı
 • Tıbbi malzeme ve cihaz yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi desteği
 • Askıda Fatura Projesi kapsamında fatura yardımı
 • Öğrenciler için kırtasiye yardımı

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yardımlardan yeterli şatları sağlamanız halinde yararlanabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; eşi vefat eden dul kadınlara, yetim çocuklarına, yaşlılara, öğrencilere, afetzedelere yani temel asgari ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan tüm vatandaşlarına yardımlar yapıyor. Bünyesinde bir çok yardım programı bulunan İBB, ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatıyor. İBB yardımlarından faydalanabilmeniz için öncelikle ihtiyaç sahibi olmalı ve bunu fakirlik belgesi ile ispatlamanız gerekmektedir. Muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgesi ve  yapacağınız yardım türüne yönelik gerekli evraklar ile beraber yardım başvurusu yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Ne Zaman Dağıtılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Sosyal yardım başvurusu yapan ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuruları ortalama 1 ay içerisinde sonuca ulaşmaktadır. Bu zaman aralığı, başvuruların yoğunluğuna göre bazen uzayabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin en çok başvuru aldığı yardım İstanbul Karttır. Bu karta başvuru yapan kişilerin başvuru değerlendirmesi yoğunluktan dolayı uzun sürmektedir. Kart başvurusu onay alan kişiler İstanbul Kart'larını Eylül ayında alabilmektedirler.

 • Kırtasiye Yardımları; eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yapılmaktadır.
 • Yakacak Yardımları; Kış aylarının başlamasıyla (kasım, aralık) yapılmaktadır.
 • Giysi ve Erzak Yardımları; Senenin her dönemi bir kaç ayda bir dağıtılmaktadır.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar başvuru yaptıktan sonra, yardımlarını ne zaman alabileceklerini e-devlet üzerinden takip edebilirler.

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

Yukarıdaki linke tıklayarak yardım paketinizi ne zaman alacağınıza dair bilgi alabilirsiniz. Başvuru esnasında vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinden de size  mail, sms ya da telefon yoluyla yardımlarınızı ne zaman alacağınıza yönelik bilgilendirme yapılacaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Telefon Numarası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Telefon Numarası; Sosyal yardımlar ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap alabilmek için ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayabilirsiniz. Beyaz masa hattı sizlere 7/24 hizmet vermektedir.

https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/cozummerkezi

linkine tıklayarak da detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? Ne Zaman Dağıtılacak? Kimlere Verilecek?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama; sosyal yardım başvurusu yapan kişiler başvuru süreçlerini bir kaç farklı yol izleyerek sorgulama yapabilirler.

 • Başvuru gerçekleştirdiğiniz belediye binalarına giderek veya arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesinden yardım sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için linke tıklamanız yeterlidir;  https://sosinc.ibb.gov.tr/Basvuru/BasvuruSonucuIzleme
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait sosyal ve ekonomik destek sitesinden sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için linke tıklamanız yeterlidir;
https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama
 • Ayrıca e-devlet sistemine giriş yapıp sosyal yardım sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için linke tıklamanız yeterlidir;
https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Sorgulama

Sosyal yardım kartı sorgulamasını Sosyal Hizmet Merkezlerine ya da diğer başvuru noktalarına giderek yapabilirler. Başvuru sahipleri, başvurularını yaptıkları belediye aranarak ya da belediyeye gidilerek, başvuru sonuçları öğrenilebiliyor. E-devlet üzerinden de kolaylıkla sorgulama işlemi yapılabiliyor. Yukarıda paylaştığımız olduğumuz başvuru ve sorgulama linkinden her hangi birini tıklamaları yeterlidir. ALO153 İBB Beyaz Masa Hattı'nı arayarak da başvuru sonuçlarına dair detaylı bilgi edinebilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu;  *Ön başvurularınızı e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. *İhtiyaç sahibi vatandaşlar, ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, yetkili kişilerden sosyal destek kartı başvuru detaylarına ve başvuru şartlarına dair  ayrıntılı bilgi edinebilirler. *İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi kişiler  sosyal hizmet müdürlüklerine giderek de başvuru yapabilirler. İBB Sosyal Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi Vukuatlı nüfus kayıt örneği İkametgah belgesi Gelir belgesi ya da geliri olmadığına dair belge Mal beyanına ilişkin belgeler Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi *Başvuru yapacağınız yardım türüne yönelik ek belgeler istenebilmektedir. *Eşi vefat eden dul kadınlardan ölün belgesi *Kronik hastalardan sağlık kurulu raporu *Engelli vatandaşlardan engelli raporu gibi belgeler istenebilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Aile Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dayanışmayı büyütmek için “Kardeş Aile Paketi” uygulamasını hayata geçiriyor. “Kardeş Aile Paketi”ne  başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların, Alo 153’ü arayarak  yada Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığında  'Sosyal Destek Programına' müracaat etmesi gerekiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Aile Yardımı; ayni ve nakdi olarak yapılmaktadır. Farklı durumlarda psiko-sosyal destek de verilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bebek Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dayanışmayı büyütmek adına “Anne – Bebek Paketi” uygulamasını hayata geçiriyor.

 Çocuklu annelere yönelik destek paketlerine bir yenisi daha ekleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi dar gelirli ailelere yardımlarına devam ediyor. 0-4 yaş aralığında çocuğu olan anneler, toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanabiliyor. İBB,  bebeğin ilk 4 ayda ihtiyacı olan her şeyi tek pakette, beşiğin içinde annelere teslim ediyor. Özellikle bebek ürünleri üreticilerimizi kampanyaya desteğe davet eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı İmamoğlu, dar gelirli ailelerin yardımına koşmaya devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı; ihtiyaç sahibi olmanız durumunda gıda yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Gıda yardımları tek seferlik yada düzenli olarak yapılmaktadır. Tek seferlik olan koliler dini bayramlarımızda verilmektedir. Sosyal yardım kartı sahipleri düzenli olarak gıda yardımlarından yararlanmaktadırlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu İçin; ALO 153 nolu telefon numarasını arayabilir veya

https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

link üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru formuna gireceğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. İhtiyaç sahibi olmadığı halde, kendisini muhtaç gösteren kişilerin yardım talebi kabul edilse bile bu durumun ortaya çıkması halinde aldıkları yardımı faizi ile birlikte geri ödemek zorundadır. Geri ödeme yapmayı reddeden kişiler hakkında, yasal süreç başlatılır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı; başvuru yapan ailedeki kişi sayısına göre alacağı yardım değişmektedir. Erzak kolisi ailenin temel ihtiyaçlarına göre düzenlenir. Erzak kolisinin içerisinde; makarna, pirinç, baklagiller, sıvı yağ, salça, un, tuz. şeker bunların yanı sıra hijyen malzemeleri deterjan, sabun vb. ürünler de bulunmaktadır. ALO 153 destek hattından başvuru ve merak ettiğiniz sorulara dair bilgi alabilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu için

https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/cozummerkezi 

linke tıklamanız yeterlidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden  engellilere yönelik çok sayıda yardım paketi bulunmaktadır. Engellilere verilen sosyal yardımlar arasında tek seferde verilen nakit yardımının yanı sıra erzak, ulaşım, sağlık ve sosyal destek yardımları bulunuyor. Engelli yardımları, İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan yardıma muhtaç olan engellilere verilmektedir. Verilen sosyal yardımlar arasında nakit yardımı, sıcak yemek, erzak desteği, öğrenci bursu ve eğitim yardımı, ulaşım desteği ve kırtasiye yardımları da yer almaktadır. Tek seferlik verilen engelli yardımı 300 TL'dir. Nakit yardımlar genellikle Eylül ve Ekim aylarında verilir. Engelli öğrencilere yönelik eğitim bursu başvurusu; İBB ofislerinden yapılabiliyor. Başvurular için gerekli belge olarak; öğrenci belgesi, velinin ve öğrencinin kimlik fotokopileri ve engelli durumunu gösteren belge istenmektedir. Engellilere ücretsiz ulaşım için 

İSEM

desteği almanız gerekiyor. İBB’nin engellilere  hizmet sunduğu İSEM birimleri tarafından yönetilen süreçten faydalanmak için toplu ulaşımdan faydalanamayacak kadar engelli olmak gerekiyor. Ayrıca, engelli bireyin  24 ayını doldurmuş olmak gerekiyor. Bu durumda, İBB size ücretsiz özel ulaşım imkanı sağlamaktadır. Engellilere erzak yardımı başvuruları 

https://sosinc.ibb.gov.tr/

adresi üzerinden yapılmaktadır.. Başvuru sistemi kapalı ise

https://www.ibb.istanbul/home/index

üzerinden işleminizi yapabilirsiniz veya 0212 449 74 00 nolu  telefonu arayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Düğün Yardımı

Başkan İmamoğlu evlenenlere destek paketi müjdesi verdi. Evlilikte destek paketi projesini hayata geçiren başkan evlenecek olan gençlerden övgüler aldı.  Yeni evlenecek, geliri yoksulluk sınırı altındaki çiftlere 2.000 TL ile destek olunacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı; “Sen Oku Diye” eğitim yardımı projesini başlatıldı. Proje kapsamında  her öğrenciye 300 TL maddi destek sağlanacak. Bu projeden  Şehit çocukları, yetim, öksüz çocuklar  ve engelli öğrencileriniz  faydalanabilecektir. “Sen Oku Diye” eğitim projesine  başvurular online olarak yapılacak. Başvuru için

https://senokudiye.ibb.istanbul/

linke tıklayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşya Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşya Yardımı; Ev eşyası devlet desteği almak için Alo 144 Sosyal Yardım Hattından  başvuru yapabilirsiniz. 2020 Ev eşyası yardımı,  ihtiyaç sahiplerinin barınma ihtiyaçları için verilen yardım 3 bin TL’den 5 bin TL’ye çıkarıldı. Başvuru sahiplerinin ihtiyaç durumu ve muhtaçlık kriterleri incelenerek yardım verilecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Evlilik Yardımı

İBB evlilik yardımı ; Online başvuru için

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum