İcra borçları silinecek mı. İcra Düzenlemesi Kimleri Kapsayacak?

İcra borçları silinecek mı. İcra Düzenlemesi Kimleri Kapsayacak?
İcra borçları silinecek mı?Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliyet Bakanı Nureddin Nebati, icra dosyalarının belirlenen tutardaki kısmının devlet tarafından ödeneceğini ve tasfiye edileceğini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde...

İcra borçları silinecek mı?

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliyet Bakanı Nureddin Nebati, icra dosyalarının belirlenen tutardaki kısmının devlet tarafından ödeneceğini ve tasfiye edileceğini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı kabine toplantısı sonrası açıklamalarda dar gelirli vatandaşların icra ve haciz sorunlarının çözüleceğine dair söylemlerde bulunmuştu. Durum böyle olunca vatandaşlar icra düzenlemesi ile alakalı araştırma yapmaya başladı. Yeni duyurulan icra düzenlemesi ile yaklaşık 10 milyon vatandaşın 2 bin lira ve altındaki borçları tasfiye edilecek. Yasa değişikliği, TBMM tarafından kabul edilip Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Üstelik vatandaşların bu düzenlemeden faydalanabilmek için başvuru yapmaları şart değil. Yani vatandaşların 2 bin lira altındaki icralık dosyaları otomatik olarak tasfiye edilmiş olacak. Yeni İcra Düzenlemesi Yeni İcra Düzenlemesi

İcra Düzenlemesi Kimleri Kapsayacak?

Geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanı tarafından icra düzenlemesinin açıklanması ile birlikte vatandaşlar, icra affı kimleri kapsıyor sorusunu yönelterek yanıt aramaya başlamıştır. İcra düzenlemesi, 15 Ağustos’tan önce icraya verilen ve icra tutarı 2,000 TL’nin altında olan vatandaşları kapsıyor. Üstelik aile içerisinde birden fazla icra dosyası bulunan vatandaşlar da bu düzenlemeden faydalanabiliyor.

İcra affı için nereye başvurulur

İcra düzenlemesi ile elektrik, doğalgaz, su ve telefon aboneliklerinden kaynaklanan borçlar tasfiye edilecek. Bu düzenleme ile yaklaşık 10 milyon vatandaşın mevcut durumda devam eden icra dosyalarından kurtulması planlanıyor. Tasfiye edilecek olan dosyaların toplam tutarı ise yaklaşık 30 milyar TL. yani devlet, vatandaşların toplamda 30 milyar TL tutarındaki icralık borçlarını kapatacak.

İcra Düzenlemesi ile Alakalı Sıkça Sorulan Sorular

İcra affı hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, bu düzenleme ile alakalı çok daha geniş bilgilere ulaşmak istiyor. Af hakkında en sık sorulan soruları ve detayları aşağıdaki başlıklarda ele aldık:

İcra Düzenlemesi Ne Zaman Gündeme Gelecek?

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamaya göre icra düzenlemesi ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması ile birlikte gündeme gelecek.

Silinecek Borcun Tutarı Ne Kadar?

Silinecek icra borcu kaç TL gibi sorular sıklıkla soruluyor. Düzenlemeye göre icra takibine yol açan 2 bin lira ve daha düşük tutardaki borçlar silinecek.

Hangi Borçlar Silinecek?

Vatandaşlar, hangi borçlar silinecek sorusunu sıklıkla soruyor. Düzenlemeye göre yalnızca elektrik, su, doğalgaz ve telefon aboneliklerinden doğan icralık borçlar tasfiye edilecek.

Her Aile İçin Yalnızca Bir İcra Dosyası Mı Tasfiye Edilecek?

Her aile için bir dosya mı tasfiye edilecek sorusunun yanıtına gelecek olursak, aile içerisindeki tüm bireylere ait dosyaların silineceğini söyleyebiliriz. Yani hane içerisinde farklı kişilere ait birden fazla dosya varsa şartları taşımaları durumunda tasfiye edilecek.

Varlık Yönetim Şirketlerine Devredilen Borçlarda Üst Sınır Ne Kadar?

Varlık yönetim şirketlerine devredilen borçlarda durum biraz farklı. Bu borçlar için belirlenen üst sınır 2,500 TL. yani bu şirketlere devredilen borcunuz 2,500 TL ve altında ise tasfiye edilecek.

İkinci Defa İcra Düzenlemesi Yapılacak mı?

Yapılan açıklamalara göre bu düzenleme geçici olarak kabul edilecek. Yani yakın gelecek içerisinde bu düzenlemenin tekrarlanması planlanmıyor.

Ne Zaman Hayata Geçecek?

Düzenleme, ekim ayında toplanacak olan TBMM’nin ilk gündem maddeleri arasında yer alacak. TBMM tarafından onaylandıktan sonra Resmi Gazete’de yayınlanacak ve anında yürürlüğe girecek.

Çalışmaya Katkı Veren Bakanlıklar

Yeni icra düzenlemesinde birçok bakanlık çalışmaya katkı sağladı. Bu bakanlıklar; Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak sıralanabilir.

Borçlar Nasıl Ödenecek?

Yapılan açıklamalara göre 15 Ağustos 2022 yılı öncesinde icra takibi başlatılan 2 bin TL ve altındaki tutarlar gider gösterilecek ve vergiden düşürülecek.

Hangi Kurumlara Olan Borçlar Kapsam İçerisine Alınacak?

Düzenlemeye göre varlık yönetim şirketlerine, işletme hesabına göre defter tutan şirketlere ve kurumlara olan borçlar kapsam içerisine alınacak.

İcra Düzenlemesi Kaç Kişiyi Kapsayacak?

Yetkili merciiler tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda bu düzenlemeden 10 milyon vatandaş faydalanacak.

Toplam Ne Kadarlık Borç Silinecek?

Yapılan açıklamalarda silinecek olan toplam borçların 30 milyar TL tutarında olduğu belirtildi.

İcradan Kurtulmak İçin Müracaat Etmek Şart mı?

İcrada olan dosyanın kapatılması ve 2 bin TL’ye kadar olan borçların silinmesi için herhangi bir şekilde başvuru yapmanız şart değil. Dosyalar otomatik olarak tasfiye edilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.