Engelli Bez Yardımı Nasıl Alınır? 2916 Tl Bez Yardımı. Kimler Başvurabilir?

Engelli Bez Yardımı Nasıl Alınır? 2916 Tl Bez Yardımı. Kimler Başvurabilir?
Engelli Bez Yardımı Nasıl Alınır?Engelli bez yardımı tıpkı hasta bezi yardımı gibidir. Devlet tarafından engelli bireylerin bez ihtiyaçlarının giderilmesi için yapılan karşılıksız bir yardım türüdür. Engelli bez yardımı...

Engelli Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Engelli bez yardımı tıpkı hasta bezi yardımı gibidir. Devlet tarafından engelli bireylerin bez ihtiyaçlarının giderilmesi için yapılan karşılıksız bir yardım türüdür. Engelli bez yardımı nasıl alınır ve engelli bez yardımı başvurusu nasıl yapılır gibi konular son dönemde gündemi epey meşgul eden konulardır. Engelli bez yardımına başvurmak ve yardımı almak son derece kolaydır. İnternet üzerinde verilen yanlış bilgiler engelli vatandaşların gözünü korkutmaktadır. Bu durum aslında sanıldığından da kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Yapılması gereken tek şey en yakın il ya da ilçe sağlık müdürlüklerine gitmek ve engelli bez yardımına başvurmaktır. Bez yardımı kişinin engeli ve hastalığı belgelenebiliyorsa eğer başvuran herkese çıkabilmektedir. Bu sebeple bez yardımına ihtiyaç duyan kişiler gönül rahatlığıyla başvuru yapabilmektedir. Engelli Bez Yardımı Nasıl Alınır Engelli Bez Yardımı Nasıl Alınır

Engelli Bez Parası İçin Nereye Başvurulur?

Resmi kurum ve kuruluşlar tarafından engelli hastalara özel olarak yapılan bez yardımlarına başvurmak dakikalar içerisinde gerçekleşebilmektedir. Yapılması gereken şeyler oldukça basit de olsa bu yardıma başvurmak için de dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Başvuru esnasında uygulanacak bazı püf noktalar ile başvurunun olumlu değerlendirilme ihtimali arttırılabilir. Engelli bez parası başvurusu nasıl yapılır konusuna iyice hâkim olmadan başvuru yapmak sakıncalıdır. Engelli bez yardımı için başvurulabilecek iki yer vardır. İki yer de resmi kurum ve kuruluşlar olduğu için ikisinden birine başvurmak yeterli olacaktır. İmkânı olan kişilerin giderek il ve ilçe sağlık müdürlüklerinde dilekçe doldurmaları gerekebilmektedir. Doldurulan dilekçe sonrasında 1-3 haftalık bir değerlendirme süreciyle birlikte olumlu, olumsuz karar açıklanır. İl ilçe sağlık müdürlüklerine gitme imkânı olmayan kişilerinse 170’i arayarak bilgi almaları ve başvuruda bulunmaları mümkündür.

2022 Engelli Bez Parası Ne Kadar Oldu?

Engelli bez paraları hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de engelli bez yardımı fiyatları olmuştur. Bu paranın belirlenebilmesi için uzman doktor tarafından yazılan raporun incelenmesi gerekmektedir. Rapora göre eğer kişinin gün içerisinde 4 adet veya daha az sayıda bez ihtiyacı olduğu belirtilirse aylık 120 adet bez yardımı sınırlandırılması uygulanmaktadır. Yetişkinler için aylık olarak devlet tarafından ödenen bez parası 243 TL, çocuklar için aylık ödenen bez parasıysa 190,5 TL olarak belirlenmiştir. Yıllık yetişkinler toplamda 2.916 TL verilirken, Çocuklara ise toplamda 2.280 TL verilecek. Bu fiyatlar yalnızca günde 4, ayda 120 bez sınırlamasıyla bez yardımı alan hastalar için geçerlidir. Eğer hastanın uzman doktor tarafından hazırlanan raporda da belirtilen bir ek durumu varsa kişisel olarak değişebilen bir ödenek sunulabilmektedir. 2022 engelli bez parasının tüm detayları ve şartları için il ilçe sağlık müdürlüklerinden ya da 170 üzerinden bilgi alabilmek mümkündür. Bez yardımlarının her yıl güncellendiğini ve yardım fiyatlarının arttığını belirtmekte fayda var.

Engelli Bez Parası Ne Zaman Yatar?

Engelli bez paraları herkes için aynı günde yatmaktadır. Tüm bez yardımları ayın 1’inde güncellenir ve aylık olarak güncellenmeye devam eder. Kişinin sağlık problemleri uzman doktorun raporuyla birlikte düzelmeye başlarsa ve bez ihtiyacı ortadan kalkarsa bez yardımı durur. Ancak bez ihtiyacının ortadan kalkmadığı durumlarda yardım kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. Engelli bez paraları yatma tarihi olarak ayın 1’i demek mümkündür. Düzenli olarak hiçbir gecikme yaşanmadan her ayın 1’inde yatan bez paraları sayesinde pek çok kişi büyük bir ödeme kaleminden kurtulmaktadır. Ekonominin dünya genelinde sıkıntıya girdiği dönemlerde sosyal devletçilik anlayışını benimseyen Türkiye, hasta vatandaşlar için pek çok yardım paketi sunmaktadır. Bu sayede zaten zor günlerden geçen hasta vatandaşlar hastalıkları için yaptıkları masrafı gittikçe düşürmeyi başarabilmiştir. Tüm bu yardımlar yalnızca raporlu hastalar için geçerlidir. Bir yardım paketi başvurusunda bulunmak için muhakkak bu ihtiyacın uzman doktor tarafından raporlanması gerekmektedir. Yalan beyan ve evrakta sahtecilik yöntemiyle yapılan başvuruların cezası çok ağırdır. Yaptırımlar, idari para cezasından devletin hiçbir yardımından faydalanamama cezasına kadar gidebilmektedir.

Engelli Bez Parası İçin Nereye Başvurulur?

Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından verilen tüm yardımlar için E-Devlet üzerinden başvuru alınabilmektedir. Ancak bu noktada bir istisnadan bahsetmek mümkündür. Engelli bez parası başvurusu için E-Devlet üzerinden başvurmak mümkün değildir. Bez yardımları için E-Devlet üzerinde bir sistem açılmamıştır. Engelli vatandaşların bez başvurusu yapabilmesi için bazı kriterler vardır:

  • Engelli vatandaşların bez kullanma ihtiyacı bir uzman doktor tarafından belirlenmeli ve rapora geçirilmelidir.
  • Engelli vatandaşın başvuru esnasında bez kullanma zorunluluğunu kanıtlar nitelikte bir belge sunması gerekmektedir.

Bu şartların karşılanması durumunda engelli vatandaşlar il ilçe sağlık müdürlüklerine giderek bez parası başvurusunda bulunabilir. Engelli vatandaşların il ilçe sağlık müdürlüklerine gitme durumları yoksa ve yine bu durum da raporda belirtilmişse 170’i arayarak bilgi almak ve başvuru yapmak mümkündür. Konuşma problemi yaşayan engelli vatandaşlar için bir istisna oluşturulmuştur. Bu durumda kişinin birinci dereceden akrabaları il ilçe sağlık müdürlüklerine giderek başvuru yapabilmektedir. Engelli bez parası başvurusu yukarıda da belirtildiği üzere yalnızca il ilçe sağlık müdürlüklerinden ve 170’i arayarak yapılmaktadır. Engelli bez parası başvuru noktaları iki tanedir ve internet üzerinden bez yardımı başvurusunda bulunmak kesinlikle mümkün değildir. Bez yardımı verildiği iddia edilen internet siteleri tamamen dolandırıcılık amacıyla kurulmuş olup devlet tarafından verilen bez yardımları yalnızca fiziksel olarak sağlık müdürlüklerine giderek ya da 170’i arayarak alınabilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum