Eğitim Materyali Yardımı Ne Zaman Yatar? Kimler Faydalanabilir? Başvuru Formu

Eğitim Materyali Yardımı Ne Zaman Yatar? Kimler Faydalanabilir? Başvuru Formu
Eğitim Materyali Yardımı Ne Zaman Yatar? Kimler Faydalanabilir? Başvuru FormuYeni eğitim öğretim dönemi birçok masraf ile birlikte gelmiştir. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimi alan çocuklar, eğitimlerini devam ettirebilmeleri amacıyla...

Eğitim Materyali Yardımı Ne Zaman Yatar? Kimler Faydalanabilir? Başvuru Formu

Yeni eğitim öğretim dönemi birçok masraf ile birlikte gelmiştir. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimi alan çocuklar, eğitimlerini devam ettirebilmeleri amacıyla birçok malzemeye ve materyale ihtiyaç duymaktadır. Ancak muhtaçlık sınırının altında yaşam süren aileler bu malzemeleri satın almakta zorlanabilir. Bu gibi durumlarda ise devlet kurum ve kuruluşları ailelere materyal yardımında bulunmaktadır. Eğitim materyali yardımı ne zaman yatar sorusu, kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunarak olumlu sonuç alan öğrenci velileri tarafından sıklıkla sorulur. Materyal yardımı kurumdan kuruma değişiklik göstermekle birlikte genellikle eğitim öğretim döneminin başlaması ile hesaplara yatırılır. Yani ekim-kasım aylarında bu yardım ailelere ulaştırılacaktır. Eğitim Materyali Yardımı Ne Zaman Yatar Kimler Faydalanabilir Başvuru Formu Eğitim Materyali Yardımı Ne Zaman Yatar Kimler Faydalanabilir Başvuru Formu

Eğitim Materyali Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Eğitim materyali yardımı kaç ayda bir verilir sorusu dar gelirli aileler tarafından sorularak yanıt aranır. Eğitim materyali yardımı her ay verilebileceği gibi yılda iki kez veya yılda bir kez olarak da verilebilir. Bu durum kurumdan kuruma değişiklik gösterecektir. Örneğin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen yardımlar her ay veya iki ayda bir verilebilmektedir. Belediyeler, kaymakamlıklar, vakıflar ve dernekler tarafından verilen materyal yardımları yılda bir kez ödenmektedir. Bu yardımlar nakit para şeklinde verilebildiği gibi kırtasiye kolisi olarak da verilebilmektedir. Günümüzde genellikle ailelerin banka hesabına bu yardım nakit para şeklinde ödenir. Yardımın tutarı ve verilme sıklığı öğrencinin eğitim düzeyine ve sizin muhtaçlık durumunuza göre değişiklik gösterebilir.

2022 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardıma muhtaç ailelerin eğitim gören çocuklarına çeşitli sosyal yardımlarda bulunur. Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) bunlardan bir tanesidir. 2022 şartlı eğitim yardımı ne kadar sorusu ise dar gelirli aileler tarafından sıkça sorulur. Şartlı eğitim yardımının tutarı 2022 yılı itibarıyla aylık 45 TL’den 75 TL’ye kadar değişiklik gösterir. Detaylar şu şekildedir:

  • İlköğretim düzeyinde eğitim gören erkek öğrenci: 45 Türk lirası
  • İlköğretim düzeyinde eğitim gören kız öğrenci: 50 Türk lirası
  • Ortaöğretim düzeyinde eğitim gören erkek öğrenci: 55 Türk lirası
  • Ortaöğretim düzeyinde eğitim gören kız öğrenci: 75 Türk lirası

Yukarıda sıralanan yardımlar ailelere her ay verilmektedir. Sizler de şartlı eğitim yardımına başvuruda bulunarak her ay eğitim desteği alabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımına Zam Var mı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen şartlı eğitim yardımından faydalanan vatandaşlar, şartlı eğitim yardımına zam var mı gibi sorular yönelterek yanıt aramaktadır. Şartlı eğitim yardımı her yıl TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına göre artış göstermektedir. Ancak 2022 yılı itibarıyla bu yardımların 45 TL’den başlayarak 75 TL’ye kadar artış gösterdiğini söyleyebiliriz. 2023 yılı ocak ayının gelmesi ile birlikte şartlı eğitim yardımına zam yapılacaktır. Ancak yapılacak olan zammın oranı ve miktarı henüz açıklanmamıştır. En net bilgiyi alabilmek için kurumun resmi web sitesini ziyaret etmeniz veya kurumu cep telefonu ile aramanız gerekecektir.

Kimler Şartlı Eğitim Yardımı Alabilir?

Kimler şartlı eğitim yardımı alabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, şartlı eğitim yardımı almak isteyen vatandaşların şu şartları sağlamaları gerekecektir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Çocuğun ilkokul veya ortaokul düzeyinde eğitim görmesi
  • Muhtaçlık sınırının altında yaşamak
  • Sosyal güvenceye sahip olmamak
  • Çocuğun bir ay içerisinde öğrenim gördüğü okulda 4 günden fazla devamsızlık yapmaması

Yukarıda sıralanan şartları sağlayan vatandaşlar, şartlı eğitim yardımından faydalanabilmektedir. Bu yardımın öncelikli olarak annelere verildiği unutulmamalıdır. Ayrıca ödemeler PTT şubeleri aracılığıyla her ay yapılmaktadır. Kimliğiniz ile birlikte PTT şubelerini ziyaret ederek bu yardımı çekebilirsiniz.

Eğitim Yardım Materyalı Başvurusu İçin

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum