Eğitim Materyali Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Eğitim Materyali Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu
Eğitim Materyali Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formuİlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim gören öğrenciler, kalemden deftere kadar birçok materyale ihtiyaç duymaktadır. Ancak dar gelirli aileler çocuklarının...

Eğitim Materyali Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim gören öğrenciler, kalemden deftere kadar birçok materyale ihtiyaç duymaktadır. Ancak dar gelirli aileler çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını karşılarken birtakım ekonomik sıkıntılar yaşayabilir. Bu gibi durumlarda devlet kurum ve kuruluşları ailelere materyal desteğinde bulunmaktadır. Eğitim materyali yardımı nasıl alınır sorusu ise pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Eğitim materyali yardımı birçok kurum tarafından verilir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

, valilik, kaymakamlık, belediye, dernekler ve vakıflar bu yardımı ihtiyaç sahiplerine ulaştıran kurumlar arasında yer alır. Bu kurumların hizmet noktalarını ziyaret ederek veya online ortamda form doldurarak eğitim materyali yardımı almanız mümkündür. Yardımlar nakit para şeklinde verilebileceği gibi aynı zamanda içerisinde kırtasiye malzemelerinin yer aldığı bir kutu olarak da verilebilir. Eğitim Materyali Yardımı Nasıl Alınır Eğitim Materyali Yardımı Nasıl Alınır

Eğitim Materyali Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Eğitim materyali yardımı kaç ayda bir veriliyor sorusu pek çok kez sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Eğitim materyali yardımı yılda 2 kez verilmektedir. Ancak bazı kurumlar tarafından verilen yardımların sıklığı yılda 1 kez olarak belirtilmiştir. Örneğin belediye birimlerinden eğitim materyali yardımı alacaksanız bu yardım sizlere yılda 1 kez olmak üzere ekim ayında ulaştırılır. Eğitim materyali yardımının tutarı kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Bu tutarlar şöyle sıralanabilmektedir:

  • İlkokul ve ortaokul düzeyinde eğitim gören öğrenciler için 2317 TL
  • Lise düzeyinde eğitim gören öğrenciler için 3475 TL
  • Üniversite düzeyinde eğitim gören öğrenciler için 4637 TL

Bu tutarlar yılda 1 veya 2 kez yardıma muhtaç ailelerin eğitim gören çocukları için ödenmektedir.

Eğitim Materyali Yardımı Ne Demek?

Çocuğu eğitim kurumlarında öğrenim gören dar gelirli aileler, eğitim materyali yardımı ne demek sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Eğitim materyali yardımı, adından da anlayabileceğiniz üzere eğitim araç gereçlerinin karşılanabilmesi için verilen bir tür sosyal yardımdır. Bu yardım nakit para şeklinde verildiğinde ailenin PTT hesabına yatırılır. Eğer yardım kutu olarak verilecekse kutunun içerisinde defter, kalem, silgi, kalem ucu, okul çantası, boya seti ve cetvel gibi temel ihtiyaçlar yer alacaktır. Ancak verilecek yardımın tutarı ve sıklığı kurumdan kuruma değişiklik gösterebileceği gibi aynı zamanda ailenin ve öğrencinin ihtiyaçlarına göre de değişiklik gösterebilir.

Eğitim Materyali Yardımı Sorgulama

Eğitim materyali yardımı sorgulama işlemi, bu yardıma başvuruda bulunan fakat uzun zamandır geri dönüş alamayan aileleri yakından ilgilendirir. Eğer başvurunuza 30 gün içerisinde geri dönüş yapılmadıysa kurum ile iletişime geçerek bilgi almanız gerekir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımı sorgulamak için ALO 144, belediyeler tarafından verilen yardımı sorgulamak içinse ALO 153 numaralı hattı aramanız mümkündür. İletişim numaralarını aradığınızda kurum operatörleri sizlere başvurunuzun son durumunu iletecektir. Aynı zamanda kurumun hizmet noktalarını ziyaret ederek başvuru sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve başvurunuzun güncel durumunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Eğitim meteryalı yardım kimlere verilir?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum