E-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu

E-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu
E-Devlet Okul Yardım Parası BaşvurusuE-devlet okul yardım parası başvurusu her sene olduğu gibi bu sene de devam etmektedir. Bu sene belirlenen ve maddi olarak öğrencilere destek olmak için verilen ücretler  için başvuru yapacak...

E-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu

E-devlet okul yardım parası başvurusu her sene olduğu gibi bu sene de devam etmektedir. Bu sene belirlenen ve maddi olarak öğrencilere destek olmak için verilen ücretler  için başvuru yapacak öğrencilerin e-devlet üzerinden başvuru yapma imkanları da bulunmaktadır. Okulların açılmasına kısa bir süre kala yapılacak olan başvurular için e-devlet üzerinden belirli işlemleri yaparak başvurularınızı yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden başvuruda bulunacak olan kişiler sadece şehit / gazı ve vazife malulleri olarak belirlenmiştir. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden şu aşamaları takip etmelidirler:

 • E-devlet sayfasına giriş yapılmalıdır.
 • E-devlet sayfasında bulunan arama kısmına eğitim öğretim yardım talebi yazılması gerekmektedir.
 • Önünüze gelecek olan sayfada sizlerden istenen kimlik bilgilerini doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir.
 • Yapmak istemiş olduğunuz talep türünü önünüze gelen ekrandan seçmelisiniz.
 • Önünüzdeki sayfada açık olan tüm işlemleri tamamladıktan sonra alt kısımda bulunan başvur butonuna basarak işleminizi tamamlamalısınız.

E-devlet okul yardımı için başvurunuzu yaptıktan sonra talebin cevaplanmasını beklemelisiniz. Talebiniz red veya onay aldığına dair tarafınıza cevap gönderilecektir. Eğer başvurunuz onaylanırsa ilkokul için devletin ödemiş olduğu yardım 1181 TL olarak belirlenmiştir. Lise için verilecek olan ücret ise 1259 TL’dir. Devletin üniversite öğrencileri için ise belirlemiş olduğu ücret 1420 TL olarak yardıma devam edilmektedir. E-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır E-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu

E-devlet kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyen aile ve öğrenciler,

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

tarafından belirlenen 2022’deki yardım ücretlerini merak etmektedirler. Başvuru yapacak olan kişiler ise yardıma e-devlet üzerinden nasıl başvuracaklarını merak etmektedirler. Okulların açılmasına sayılı günler kala, yapılacak olan başvuru hakkında araştırmalar fazlalaşmaya başlamıştır. Eylül ayında açılacak olan okullar için yardıma muhtaç olan ailelerin çocuklarının da mağdur olmaması adına yapılan yardımlar, daha önceden başvuru yapmış olan kişilerin hesaplarına yatırılmaya başlayacak ve henüz başvuru yapmamış olan kişilerin ise başvurularını yapmaları halinde aynı şekilde belirlenmiş olan hesaplarına yatırılacaktır. Devlet tarafından yardımın verilebilmesi için koşulmuş olan şartlardan birisi olan asgari ücretin 3’te 1’inden daha az gelire sahip olan aileler için verilen yardım için ödenecek olan yıllık ücret bakanlık tarafından açıklanmıştır. Gerekli koşulları sağlayan ailelerin alacak olduğu ücret 2022 yılı itibarıyla 1300 TL olarak belirlenmiştir. Yardım parasını almak isteyen vatandaşlar, yardım almaya hak kazandıkları takdirde devletin belirlemiş olduğu bankalardan ve

PTT

şubelerinden yardım paralarını alabilmektedirler. E-devlet okul yardım parası başvurusu nasıl yapılır sorusunu soran kişi sayısı okulların açılmasına az bir süre kala artmaya başlamıştır. Bunun için Google üzerinden e-devlet platformuna girilmesi gerekmektedir. Sayfa üzerinde çıkan arama butonuna sosyal ve ekonomik destek hizmeti ön başvurusu olarak yazan sekmeye tıklanması gerekmektedir. Başvuru sırasında size dair bilgilerin araştırılacağını kabul ettiğiniz anlamına gelen kutucuğa onay vermeniz gerekmektedir. İleri butonuna bastıktan sonra gelen sayfada kişisel bilgileriniz yer almaktadır ve burada yer alan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası alanında mutlaka doldurmanız gerekmektedir. Önünüze çıkan sayfada başvuru yapan kişinin kendisi veya aile bireylerden birisinin olduğuna dair gereken kutucuğu doldurmalı ve daha sonrasında başvuruyu neyden dolayı yaptığınızı belirtmeniz gerekmektedir. İleri butonuna bastıktan sonra karşınıza gelen diğer bilgileri de doğru bir şekilde doldurmanız halinde başvurunuz onay işlemine gönderilecektir. Eğer başvuru yapan kişi gerekli şartları karşılıyor ise başvuru işlemi onaylanacaktır. E-devlet üzerinden yapılmış olan başvuru sadece ön başvuru niteliğindedir. Onaylanan başvurudan sonra gerekli olan kuruma giderilerek sizlerden istenecek olan belgeler ile birlikte başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. E-devlet kırtasiye yardımı başvurusu onaylandığı takdirde sizlerden istenecek olan belgeler şu şekildedir:

 • Adına başvuru yapılacak olan öğrencinin, eğitim hayatına aktif bir şekilde devam ettiğine dair belgeyi başvuru sırasında getirmesi gerekmektedir. Bu belge okumuş olduğu okul yönetiminden alınabilmektedir.
 • Yardım için başvuran öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası fotokopisinin başvuru esnasında getirilmesi gerekmektedir.
 • Aynı zamanda öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının yanında, başvuru sırasında öğrenci yanında bulunan velinin de kimlik fotokopisi gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan öğrencinin engel durumu olması halinde, engel durumunu kanıtlayacak belge veya raporun başvuru esnasında yanında olması gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı kapsamında her sene okulların açılmasından önceki dönemde, başvuru yapılması durumunda eğitim yardımları yapılmaktadır. Şartlı yardım olarak da bilinen öğrenci destekleri ile birlikte aynı ay içerisinde 4 günlük devamsızlık hakkından fazla devamsızlık yapmadığı sürece verilen yardımlar devam etmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığınca yapılmakta olan yardımlar kapsamında olan ( ŞEY ) ile birlikte öğrenciler okulların açık olmuş olduğu her dönem için yardım alabilmektedir. Alınan yardımlar 2 ayda bir hesaplara yansıtılmaktadır. Verilmekte olan yardımlar her ay için şu şekildedir:

 • İlköğretim düzeyindeki öğrenciler için erkeklere verilen yardım parası aylık olarak 45 TL’dir.
 • İlköğretime devam etmekte olan öğrenciler içerisinde, kız öğrencilere verilmekte olan aylık ücretler ise 50 TL olmaktadır.
 • Ortaöğretim düzeyinde eğitimine devam eden öğrenciler için erkeklere verilen ücretler 2022 yılında aylık olarak 55 TL’dir.
 • 2022 döneminde ortaöğretim düzeyinde eğitimine devam eden kız öğrencilere verilmekte olan aylık ücret 75 TL’dir.

Kaymakamlık Eğitim Yardımı

Kaymakamlık eğitim yardımı kapsamında ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde eğitim hayatına devam eden öğrenciler için ihtiyaçlarını karşılamaları maksadı ile verilmekte olan kaymakamlık yardımı başvuruları her sene devam etmektedir. Kaymakamlık yardımlarından yararlanabilmek için 18 yaşından küçük olan kişilerin velileri ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 18 yaşından büyük olan öğrencilerin ise kendileri gitmeleri durumunda bir yardım başvuruları kabul edilecektir. Başvuru yapan kişilerin gelirlerinin düşük olması halinde başvurular kaymakamlık tarafından incelenerek kabul edilecektir. Dar gelirli ailelerin çocuklarına verilmekte olan kaymakamlık yardımları ile çocukların eğitim hayatında geride kalmamaları hedeflenmektedir. Gerekli olan kaynak ihtiyaçlarının giderilmesi için kaymakamlık tarafından verilmekte olan yardımlar, 18 yaşından büyük olan öğrencilerin PTT hesapları veya IBAN numaralarına direkt olarak yatırılabilmektedir. 18 yaş altı öğrencilere verilmekte olan yardımlar için ise velilerin PTT hesaplarına veya IBAN numaralarına paralar düzenli olarak yatırılmaktadır.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Şartları

İlçelerde bulunmakta olan kaymakamlıklara gerekli şartları taşıyan öğrenciler yardım talebinde bulundukları zaman başvuruları onaylanmaktadır. Kaymakamlık öğrenci yardım parası şartları şu şekildedir:

 • Öğrenci yardımından yararlanmak isteyen ve kaymakamlığa müracaatta bulunan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve başvuru yapmış olduğu kaymakamlığa bağlı ilçede oturuyor olması gerekmektedir.
 • Kaymakamlığa yardım başvurusunda bulunan öğrencinin eğitim kurumlarında öğrenim hayatına devam ediyor olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapmış olan öğrencinin aile geliri muhtaçlık sınırının altında olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapmış olan ailenin taşınır veya taşınmaz durumda bir malının olmaması gerekmektedir.
 • Öğrenci yardımı için başvuruda bulunacak olan ailenin sosyal güvenceye sahip olmaması gerekmektedir.

Yukarıdaki sayılmış olan şartlardan birine veya birkaçına sahip olan öğrencilerin kaymakamlıklara yardım almak için başvurmaları mümkündür. Başvurunun yapılmasından sonra gerekli incelemeler yapılacak ve kaymakamlık tarafından başvuru yapan kişiye gerekli olan yanıt verilecektir. Başvuru almaya hak kazanan öğrencilerin ileriki yıllarda yardımı almasını sağlayan şartların ortadan kalkması ile birlikte kaymakamlık yardımı kesilmektedir. Kaymakamlık eğitim yardımı kapsamında öğrencilere yapılmakta olan yardımlar şu şekildedir:

 • Nakit para,
 • Kırtasiye yardımları,
 • Öğrenciye sağlanacak olan okul servisi yardımı,
 • Öğrenci için beslenme yardımı,
 • Öğrencinin eğitim hayatında kullanabilmesi için araç, gereç ve eşya yardımı.

1250 tl kırtasiye yardım başvurusu için hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum